Přidat na Seznam.cz  

IKEA

Nepřehlédnutelné modrožluté obchodní domy Ikea se v České republice nacházejí na 4 místech. Více než rok se uvažuje, že by v pořadí již pátá Ikea měla vyrůst poblíž Hradce. Je několik variant, kde by mohl obchodní dům s obchodním centrem vyrůst. Dvě z nejvíce pravděpodobných jsou Libišany a Kukleny. Z hlediska polohy pro obě krajská města jsou nejvhodnější variantou Libišany. Z hlediska snadné dostupnosti z Hradce autem případně městským autobusem jsou lepší variantou Kukleny. Ikea však stále nedala jasné stanovisko, ve kterém území chce svůj obchodní dům postavit.

V Libišanech, které byly donedávna velmi preferovanou variantou, však další dálniční sjezd postaven nebude, čímž se Libišany stávají pro Ikeu značně nevýhodné. Velmi důležitou součástí těchto staveb je i velmi dobrá dopravní obslužnost. Pokud by nebyl vybudován další sjezd necelý kilometr od křižování silnic D11 a R35 nejspíše by v této lokalitě od stavby Ikea upustila. Přijíždějící auta z dálnice by totiž musela sjíždět buď na nejbližším sjezdu v Kuklenách, nebo v Opatovicích. Nabízí se i varianta, že by si Ikea postavila vlastní sjezd sama s povolením ŘSD. I toto se nezdá býti moc reálné, ale uvažuje se o tom.


Pokud by však Ikea v Libišanech opravdu vyrostla, připravilo si pro ní vedení obce několik podmínek o spolupráci. Modernizace veřejného osvětlení, semafor na přechodu pro chodce, prodloužení cyklostezky, rekonstrukce mateřské školky, přednostní nabídku pracovních míst pro místní občany, zřízení městské linky přímo do obce a stálý finanční příspěvek do rozpočtu obce.

„Jako starostka reprezentuji postoj pro výstavbu, jako člověku se mi budování nákupního areálu nelíbí,“ uvedla pro týdeník Ekonom starostka obce Monika Nováková.


Pro Hradec by byla nejideálnější varianta mít Ikeu v Kuklenách přímo za bukem. Z hlediska dopravní obslužnosti autem a městským autobusem do lokality Kukleny – Plačice či Kukleny – Nová Zelená. Poslední informace o sjezdu z dálnice hovoří o tom, že by se měl posunout zhruba o 1 kilometr severněji ke Svobodným Dvorům. Pokud by se tak opravdu stalo, nejvýhodnější variantou by se rázem stala lokalita Nová Zelená, kterou vlastní společnost J&T Real Estate a zatím na ní hospodaří zemědělci.


IKEA - Ložnice jako z katalogu.


Dost místa pro obchodní dům Ikea je i vedle hypermarketu Albert HM, se kterým by se případně mohla spojit a vytvořit velké obchodní centrum. Albert HM a Ikea spolu fungují například v Shopping parku Avion v Ostravě. Další neméně dobrou lokalitou je i pole na Hradubické mezi Tescem a Hornbachem při silnici č. 37, která bude mít do několika let z Hradce až do Pardubic čtyři pruhy a byla by to tak rychlá spojnice i při sjezdu z Opatovic. Nevýhodou této lokality je již několik velkých marketů – Tesco, Asko, ElectroWorld, Giga Sport, Makro a Hornbach a předpokládá se, že do takto zahuštěné lokality Ikea asi nebude chtít vstoupit.


Ikea má na výběr více než dost kvalitních míst, kde by mohla svůj obchod postavit. Přinese více pracovních míst i větší výběr do vybavení domovů a bytů. Postavit Ikeu někde „mezi“ krajskými městy není úplně šťastné řešení, protože obě města to budou mít zhruba stejně daleko, a v tom případě si už rovnou mohou dojet na hodinu vzdálený Černý Most a spojit to s výletem. Lepší variantou je postavit Ikeu přímo u Hradce, aby si lidé mohli v klidu i třeba městskou dopravou dojet na nákup švédského nábytku.

Mapa odhadovaných míst, kde by IKEA mohla vyrůst:
  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hladiny toků v Královéhradeckém kraji po deštích stoupají. Labe u Dvora Králové dosáhlo 2. stupně povodňové aktivit…
  RT : Piknik (sic!) pro přátele jakož i širokou veřejnost - každou neděli v 17.00 hodin před hlavním nádražím…
  RT : Nábřeží Labe v znovu filmovou kulisou. U secesní malé vodní elektrárny Hučák se…
  RT : Chyběli jsme vám tady? 🔥🧯Hasičské novinky už i z Královéhradeckého kraje! @hkregion
  RT : Česká poštovna Anežka na Sněžce je prázdná! Nejvýše položená budova ČR je od neděle prázdná a zabezpečená proti sil…
  Festival hlásí na letošní nadupaný ročník RFP 2020 vyprodáno! Fanoušci vykoupili všechny vstupenky b…
  RT : Ladislav Škorpil byl včera (naprosto zaslouženě) uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů. Gratulujeme! 👏…

  10.984

  1.306

  1.186


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU