..

Gambrinus liga

Byl to zápas plný šancí. Proměnila je však pouze Plzeň, ze které také mluví už dlouhodobá ligová zkušenost. Hradec se v důležitých momentech utápěl v kličkách a nepřesných přihrávkách. Největší šanci Hradce měl v prvním poločase na kopačce Václav Pilař, který podobnou střelou jako v utkání proti Spartě zamířil do plzeňské brány, střela lízla tyč, chybělo několik centimetrů. Zápas by se možná vyvíjel jinak, pokud by z této šance padl gól. Hra domácích byla až příliš upracovaná a složitá, rozhodně to nebyl ten Hradec, co vyhrál nad Spartou 2:1.

Možná právě výhra v prvním utkání týmu spíše uškodila. Ke konci poločasu začala úřadovat Plzeň a standardní situaci se štěstím proměnila, poté proměnila i penaltu a několik minut před koncem po chybách v obraně zasadila do hradecké sítě třetí gól. Fanoušci smutní, ale ještě ne zklamaní, odcházeli z lízátek. Předvedená hra Hradce nebyla špatná, ale štěstí dnes stálo na opačné straně.

Odpočaté mužstvo Plzně přijelo do Hradce již o den dříve. Při zápase na něm bylo vidět, že jsou hráči doslova vyrelaxování, protože jejich rychlý pohyb po hřišti nenapovídal tomu, že ve čtvrtek večer hráli v Turecku proti Besiktasi Istanbul. Hradečtí hráči rychlostně nestačili na některé hráče hostů, zejména dvojici Petržela a Rajtoral, kteří mají skvělý pohyb po hřišti. Na zápas dorazila početná kulisa diváků, doslova úplně stejná jako při zápasech Sparty a Bohemians 1905.

Začátek se odehrával v režii Hradce, ale gól, který by odměnil herní převahu domácích nepadnul. I v polovině prvního poločasu měl stále víc ze hry Hradec, ale chybělo štěstí v zakončení. Slovní hříčka „nedáš, dostaneš“ se vyplnila před koncem 1. poločasu, kdy standardní situaci proměnil Rada a Plzeň vedla 0:1. Na začátku druhého poločasu chtělo mužstvo Hradce na Plzeň vlítnout, ale překvapivě hrála Plzeň, která po „hrubici“ v obraně z penalty zvýšila na 0:2. O výsledku bylo již takřka rozhodnuto, protože pevná plzeňská obrana a bezchybný brankář Ticháček Hradci již moc šancí nedávali. I tak se Hradec snažil se skóre něco udělat, ale dnes to prostě nešlo. Naopak Plzeň z protiútoku přidala pár chvil před koncem další gól.

„Asi je to krutý porážka 0:3, ale dneska nám Plzeň dala lekci hlavně ve druhém poločase. My jsme první poločas jakžtakž zvládali, oni ani neměli nějakou převahu, ale dostali jsme blbý gól do poločasu ze standardní situace zase. Do té doby to byl takový fotbal po vápno. My jsme s tím pokračovali i druhý poločas, že jsme si nevytvořili nějakou brankovou příležitost, spíše polopříležitosti. Prohospodařili jsme hlavně druhý poločas, protože jsme si říkali, že na ně vlítneme, ale ona hrála Plzeň. A ještě to dvakrát potvrdila v hradecké síti, takže my jsme na ně nevlítli a moc jsme nehráli tak, abychom chtěli vyrovnat,“ řekl po utkání zklamaně útočník Václav Pilař. Hradec byl po celý zápas s Plzní více než vyrovnaným soupeřem, ale Plzeň své šance proměnila, Hradec bohužel ne.

Hradec po 506 dnech prohrál na domácím hřišti.

„My jsme věděli, že nás čeká těžký soupeř, protože jsme samozřejmě viděli utkání Plzně, ve kterých předváděla velmi dobrou hru, přechod do útočné fáze, rychlý protiútok. Připravovali jsme se na to, ale myslím si, že jsme soupeři, nevím, jestli to bylo strachem, dali hodně prostoru, nechali je hrát, otočit a rozběhnout. Bohužel to se nám nedařilo. Oni svoje šance dokázali s klidem vyřešit, ovšem my jsme naše šance, kromě střely Vaška Pilaře, která byla nádherná, ale skončila na tyči, řešili hekticky a to je ten rozdíl mezi fotbalem na vyšší úrovni a normální kvalitou české ligy. Pokud na tom nebudeme pracovat tak, aby ti hráči dokázali tyhle situace vyřešit, jako Plzeň, za příznivého stavu, tak se nemůžeme samozřejmě hnout dál,“ řekl po utkání trenér Václav Kotal.

Hráč utkání: Václav Pilař

Před zápasem: Hr. Králové vs. Plzeň

FC Viktoria Plzeň

V pondělí 9. srpna do Hradce zavítá aktuálně nejlepší tým Gambrinus ligy a již vypadlý účastník bojů o Evropskou ligu. Plzeň odehrála v tomto týdnu utkání s Besiktasem Istanbul, které skončilo 3:0 pro turecký tým. I proto byl původně nedělní duel s Hradcem přesunut na pondělí v důsledku fair play. Od 18 hodin odehraje na lízátkách Hradec již třetí utkání a bude se snažit neprohrát a udržet domácí neporazitelnost, která trvá už od sezony 2008/2009. Obdivuhodná bilance. Plzeň má dopředu obrovskou sílu, ale trápí ji koncovka. Snad to alespoň ještě jeden zápas potrvá.

Plzeň měla v úvodním duelu proti Besiktasi Istanbul v Praze nejméně sedm „gólovek“ v prvním poločase, ale proměnila pouze jedinou střelu. Ke konci poločasu zaúřadoval rozhodčí a odpískal Istanbulu penaltu. Ten ji proměnil a zápas skončil 1:1, i když Plzeň byla výrazně lepším týmem. Poté Plzeň doma vyhrála nad Bohemians 1905 – 2:1.

V posledních letech neodehrál Hradec s Plzní skoro žádný zápas. I proto to bude velmi zajímavý zápas svou kvalitou. Plzeň má totiž ve svém kádru zkušené borce: Horváth, Rajtoral, Petržela a stejného jmenovce Rezka, Jana Rezka. Mužstvo je velmi dobře poskládané a Horváth servíruje postranním bekům přihrávky, které umí velmi dobře využít, koncovka je však žalostná. „Už jsem to někde říkal, že mají jeden z nejkvalitnějších týmů v lize. Především směrem dopředu mají výborně poskládané mužstvo. Na krajích rychlé hráče, uprostřed režiséra Horvátha. Ale paradoxně mají problémy s koncovkou,“  řekl pro Hradecký deník útočník Václav Pilař.

1997 – Hr. Králové vs. Plzeň 1:0

1998 – Hr. Králové vs. Plzeň 3:0

2005 – Hr. Králové vs. Plzeň 1:4

Někteří fanoušci velmi špatně nesou bleskový přesun z tradičních nedělních 17 hod. na pondělí i z důvodu dlouhého pracovního dne. I přes toto úskalí se dá očekávat opět vysoká návštěva a 6 tisíc diváků na stadionu určitě bude. „Očekávám otevřenější zápas, ale nevěřím, že Plzeň to u nás úplně pustí. Vzadu budou chtít hrát na nulu. Neprohrát. Pokud bychom vyhráli, tak by to bylo hodně dobré,“ řekl pro Hradecký deník střelec Václav Pilař. Pro Hradec by výhra byla velkým úspěchem a remíza by byl taky hodně dobrý výsledek.

Utkání začíná v pondělí od 18 hodin a dorazit můžete již o hodinu dříve. Utkání s Plzní bude řídit sudí Pavel Matějek. Pravděpodobná sestava: Lindr – Wozniak, Chleboun, Kasálek – Poděbradský, Fischer, Hochmeister, Rezek – Pilař, Černý, Dvořák