Knihovna

Knihovna ve tvaru X

Rok 2010 byl ve znamení architektury. Hradec má z architektonického hlediska a urbanismu v Česku významné postavení. Poprvé se to projevilo díky kontaktům Fr. Ulricha a zaměstnání Jana Kotěry. Podruhé se tak stalo, když starosta začal spolupracovat s Josefem Gočárem a potřetí se tak děje i v novodobé historii posledních let, kdy v Hradci vznikají stavby oceněné stavbami roku. Nejvýznamnější podíl však na současné podobě Hradce mají právě ti tři zmiňovaní. Od května do září probíhala v Muzeu východních Čech výstava Josefa Gočára a jeho tvorby pro Hradec, která byla velmi navštěvovaná.

Muzeum vystavovalo mnoho z tvorby Gočára. Například urbanistické plány a koncepce bydlení, realizované projekty i nerealizované projekty. Největší ohlas měla nerealizovaná galerie, která měla stát přes ulici naproti Muzeu východních Čech. Zpracování galerie je tak výtečné, že by i v dnešní době byla považována za moderní stavbu. Uvažuje se i tom, že by se v budoucnu mohla postavit, ale zřejmě na jiném místě, protože na tom současném place už místo není.

Nerealizovaná galerie od Gočára / foto: www.architesco.blogspot.com

Pro postavení galerie bylo v anketě idnes.cz 162 lidí, proti jich bylo 48. Není ovšem jasné, zda by budova opravdu plnila funkci galerie, nebo by v ní bylo něco jiného. Jednou z možných variant by bylo i Muzeum architektury.

Gočár byl také v letošním roce vyhodnocen anketou mezi současnými českými architekty jako největší český architekt 20. století. V listopadu o něm vyšla nová ucelená monografie jeho obsáhlé tvorby. „Jeho koncept Hradce byl mimořádně úspěšný. Podařilo se mu tam vytvořit dvě nová náměstí, a přetáhl dokonce život do těchto nových zón. Vytvořil také impozantní čtvrť školních areálů ve 20. letech, to je něco, co je srovnatelné třeba s Baťovým Zlínem, Gočárův koncept je ale rozhodně příjemnější, navíc se mu podařilo vytvořit jakýsi zárodek okružní třídy, čímž předběhl dobu o mnoho let,“ vypráví historik architektury Zděnek Lukeš, který byl právě editorem oné publikace.

S novým rokem se na jeden rok stane Hradec městem rodiny. Inspirací právě pro rodinu bylo prvenství v soutěži Obec přátelská rodině, kterou město získalo v roce 2009. „Smyslem roku rodiny je mimo jiné prezentace pestré a široké nabídky nejrůznějších služeb, které může rodina ve městě využívat,“ doplnil Martin Soukup, zastupitel města. V průběhu roku je připraveno mnoho doprovodných akcí a připravena řada tiskových materiálů.

zdroj: www.mmhk.cz / foto: www.stavbaroku.cz, www.architesco.blogspot.com


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec vyhlásil soutěž na inteligentní dopravní systém. Ten v sobě bude zahrnovat řízení křižovatek, výměnu semafor…
  I když dohoda o brexitu nedopadla, britské Tesco už v Hradci dočasný exit chystá. V půlce února zavře na několik mě…
  Na horách v kraji leží vydatné zásoby sněhu: Labská bouda 215 cm, Sněžka 207 cm, Luční bouda 192 cm a Deštné v Orl.…
  Dopravní podnik navýšil počty cestujících v loňském roce o 400 tisíc na více než 37 milionů. A to i přes zrušení ob…

  9.364

  1.056

  982


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ