Přidat na Seznam.cz  

Z Velkého náměstí už nebude parkoviště, ale opravdové náměstí

Autor ~ LUPI 9. února 2011 | # 2 278 ZHLÉDNUTÍ

Vizualizace Velkého náměstí

Přípravy na kompletní rekonstrukci Velkého náměstí jsou v plném proudu. Odhadovaná cena rekonstrukce je 200 milionů. Za tuto částku se náměstí promění v opravdový klenot a výrazně změní tvář krajského města k lepšímu. „V nejbližší době bude zažádáno o územní rozhodnutí,“ předpokládá vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. Jelikož je tato investiční akce velmi rozsáhlou stavbou, stavět se začne až v roce 2013. Hotovo má být o dva roky později. V ten moment se z Velkého „parkoviště“ stane rázem Velké náměstí.

Ke konci letošního roku se do práce pustí projektant, který vypracuje dokumentaci k územnímu povolení. „V květnu roku 2013 bychom mohli mít uzavřenou smlouvu o dílo se zhotovitelem. Vlastní práce budou probíhat ve třech etapách a potrvají do června roku 2015,“ doplnil Valentýn Avramov. Na Velkém náměstí se změní prakticky všechno. Dostane nový povrch, mobiliář, veřejné osvětlení, zeleň a vzniknout má i kašna. Lidé budou mít údajně možnost ovlivnit činnost trysek této kašny pomocí SMS.

V souvislosti s přípravou Velkého náměstí dojde k vykácení zeleně. Dolů půjdou jírovce, lípy a několik keřů. Místo nich, nejpozději v den kolaudace, bude vysázeno 13 nových akátů. „Již při zpracování projektové dokumentace se zvažovala možnost, zda ponechat torzo stávajícího stromořadí, nebo navrhnout nové a větší. A to zejména z toho důvodu, že stávající stromy byly již několikrát poškozeny při výkopech a překládkách sítí. Odbor životního prostředí zadal zpracování znaleckého posudku, který měl zhodnotit aktuální zdravotní stav u stávajících stromů i s ohledem na plánované výkopy v jejich těsné blízkosti, a dále posoudit jejich provozně technickou bezpečnost, to je odolnost proti zlomu nebo vývratu stromů,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany životního prostředí magistrátu Libor Rak.

Protože rapidně ubude parkovacích míst, mělo by se využívat více parkování v parkovacím domě v Krajském úřadu Královéhradeckého kraje, v postranních uličkách vedle náměstí, u zimního stadionu a v Gayerových kasárnách. Nedávno odstartovala také protestní akce Žižkova kasárna občanům. V areálu je totiž velká nevyužitá plocha, která by mohla posloužit také pro parkování. Kasárna je však momentálně ve vlastnictví armády.

Zejména pro návštěvníky a turisty, kteří do města zamíří bude proměna Velkého náměstí výrazná, protože místo desítek aut uvidí na jedné straně prosluněné kavárny a obchodní ruch, a na druhé straně promenádní zónu, která bude mít spíše lázeňský charakter.

Turisty dnes přitahuje hlavně Bílá věž a chrám sv. Ducha. Nebylo by úplně od věci umístit, pro ještě větší atraktivitu, doprostřed náměstí i nějaké prvky středověku. Například umístění pranýře a šibenice by nemuselo být vůbec špatné, protože se pravděpodobně v těchto místech dříve něco takového nacházelo. A od věci by nemuselo být ani navržení nějakého futuristického orloje, který je turisticky nejatraktivnějším lákadlem. Toto jsou pouze příklady, které pokud by se je podařilo uskutečnit, mohlo by být Velké náměstí v budoucnu ještě o poznání zajímavější.

zdroj: www.hkcity.cz, www.mmhk.cz / foto: www.mmhk.cz


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Odhalení dalších zákoutí zahradní železnice v @hkcity-Věkoších.
  V Ledcích na Královéhradecku se dnes slavnostně otevírá nový pivovar Ovipistán. Vznikl ze staré vesnické hospody. Z…
  RT : Tam u Královýho Hradce, lítaly tam koule prudce...V a na prusko-rakouském bojišti (1866) u Sadové dnes na…
  Když před lety, psal se rok 2011, z Hradce odcházel do Plzně, říkal, že se vrátí až bude nový stadion.…
  Youtube kanál zavítal na Žrací trip do Hradce Králové. "Tamhle je centrum města, byli jsme v indické res…
  „Konečně jsme se toho vraku v Hradci zbavili. Chtěli jsme to poslat do Pardubic, ale asi někde nastala chyba,“ naps…
  RT : 😂 Jak je to s tím klamáním spotřebitele? 🙈 🐴❌🦁

  11.810

  1.490

  1.260


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU