Vizualizace Velkého náměstí

Přípravy na kompletní rekonstrukci Velkého náměstí jsou v plném proudu. Odhadovaná cena rekonstrukce je 200 milionů. Za tuto částku se náměstí promění v opravdový klenot a výrazně změní tvář krajského města k lepšímu. „V nejbližší době bude zažádáno o územní rozhodnutí,“ předpokládá vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. Jelikož je tato investiční akce velmi rozsáhlou stavbou, stavět se začne až v roce 2013. Hotovo má být o dva roky později. V ten moment se z Velkého „parkoviště“ stane rázem Velké náměstí.

Ke konci letošního roku se do práce pustí projektant, který vypracuje dokumentaci k územnímu povolení. „V květnu roku 2013 bychom mohli mít uzavřenou smlouvu o dílo se zhotovitelem. Vlastní práce budou probíhat ve třech etapách a potrvají do června roku 2015,“ doplnil Valentýn Avramov. Na Velkém náměstí se změní prakticky všechno. Dostane nový povrch, mobiliář, veřejné osvětlení, zeleň a vzniknout má i kašna. Lidé budou mít údajně možnost ovlivnit činnost trysek této kašny pomocí SMS.

V souvislosti s přípravou Velkého náměstí dojde k vykácení zeleně. Dolů půjdou jírovce, lípy a několik keřů. Místo nich, nejpozději v den kolaudace, bude vysázeno 13 nových akátů. „Již při zpracování projektové dokumentace se zvažovala možnost, zda ponechat torzo stávajícího stromořadí, nebo navrhnout nové a větší. A to zejména z toho důvodu, že stávající stromy byly již několikrát poškozeny při výkopech a překládkách sítí. Odbor životního prostředí zadal zpracování znaleckého posudku, který měl zhodnotit aktuální zdravotní stav u stávajících stromů i s ohledem na plánované výkopy v jejich těsné blízkosti, a dále posoudit jejich provozně technickou bezpečnost, to je odolnost proti zlomu nebo vývratu stromů,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany životního prostředí magistrátu Libor Rak.

Protože rapidně ubude parkovacích míst, mělo by se využívat více parkování v parkovacím domě v Krajském úřadu Královéhradeckého kraje, v postranních uličkách vedle náměstí, u zimního stadionu a v Gayerových kasárnách. Nedávno odstartovala také protestní akce Žižkova kasárna občanům. V areálu je totiž velká nevyužitá plocha, která by mohla posloužit také pro parkování. Kasárna je však momentálně ve vlastnictví armády.

Zejména pro návštěvníky a turisty, kteří do města zamíří bude proměna Velkého náměstí výrazná, protože místo desítek aut uvidí na jedné straně prosluněné kavárny a obchodní ruch, a na druhé straně promenádní zónu, která bude mít spíše lázeňský charakter.

Turisty dnes přitahuje hlavně Bílá věž a chrám sv. Ducha. Nebylo by úplně od věci umístit, pro ještě větší atraktivitu, doprostřed náměstí i nějaké prvky středověku. Například umístění pranýře a šibenice by nemuselo být vůbec špatné, protože se pravděpodobně v těchto místech dříve něco takového nacházelo. A od věci by nemuselo být ani navržení nějakého futuristického orloje, který je turisticky nejatraktivnějším lákadlem. Toto jsou pouze příklady, které pokud by se je podařilo uskutečnit, mohlo by být Velké náměstí v budoucnu ještě o poznání zajímavější.

zdroj: www.hkcity.cz, www.mmhk.cz / foto: www.mmhk.cz


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Do oblasti severozápadně od Hradce u obce Čistěves dopadl meteorit. Událost se stala koncem srpna. Velkou zvláštnos…
  Cyklostezka z Hradce do Vysoké se začíná rýsovat, na části cesty už leží základní vrstva asfaltu, v říjnu by se měl…
  Nejprve se tristní stav Velkého náměstí zkrášlil ve formě květinového protestu, nyní se už začíná přitvrzovat s těž…
  Nová hasičská zbrojnice začala sloužit hasičskému sboru v hradecké místní části Březhrad. Předtím jednotka sídlila…

  8.880

  990

  848


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI