Multifunkční centrum Aupark má zelenou

Autor LUPI Duben - 5 - 2011

Aupark Hradec Králové

Výrazný posun vpřed nastal v otázce hradeckého Auparku po zasedání zastupitelstva města. Jednání bylo velmi složité a protáhlo se bezmála o tři hodiny. Nejvíce pozdržet tento projekt chtěli opoziční zastupitelé s třešničkou, kteří se vyjádřili prakticky ke všem otázkám ohledně stavby Auparku. Od dopravy, po samotné centrum až k tomu, že se ten projekt zvětšil, úplně změnil a možná by bylo dobré ho projednat od znova. Jednatel společnosti HB Reavis, která je investorem Auparku, neustálé obviňování už nemohl poslouchat. Proto se také podruhé přihlásil do diskuze.

„Máme tady odborníky na dopravu, bezpečnost a z ČVUT, kteří dělali posudek na dopravní řešení. Nevím, jestli tady jsou větší odborníci, ale pokud budete stále poslouchat p. Havrdu a Štěpána (KSČM), kteří stále dokola opakují, jak je všechno zlé, tak potom Hradec Králové zakonzervujte a poslouchejte pány. Jejich slova už poslouchám asi po čtyřicáté a nezměnilo se na nich nic,“ řekl v rozčileném tónu Štefan Duchoslav, jednatel společnosti HB Reavis. Po předchozím nesouhlasu zastupitelstva ke skladu oceli v Březhradu to opravdu vzdáleně vypadalo, že Hradec investorům moc nakloněn není. O budoucím Auparku se jedná už 3 roky.

Poté vystoupilo několik architektů, kteří se také vyjádřili k tomuto projektu, někteří negativně, někteří kladně, jako arch. Patrik Kotas. „Vybraná forma okružní křižovatky Koruna vytváří prvek urbanistického ukončení a její řešení umožňuje ze všech směrů vratné pohyby, což křižovatka vstřícná neumožňuje. Gočárova třída nese název Josefa Gočára, a asi ani on by nebyl úplně nadšen, kdyby viděl jak v roce 2012 je tato třída pořád ukončena kdesi, jakýmsi neidentifikovatelným prostorem, takovým asfaltovým lívancem, který nikam nevede a má jakési pokračování v parkovišti. Máme-li šanci tento blok ukončit, dostavět, dát Gočárově třídě urbanistické vyznění, jednak v podobě křižovatky, tak v podobě navazujícího centra, pro mě třeba s přijatelným řešením, pak si myslím, že to je určitá urbanistická šance,“ řekl architekt Patrik Kotas, který je v uvozovkách jakýmsi dvorním architektem Hradce Králové.

Křižovatka Koruna

Celá diskuze se poté dokola točila kolem dopravy, jakou dopravní zátěž přinese obyvatelům přilehlých částí, zejména Kuklen a Gočárovy třídy, nové obchodní centrum. Také se diskutovalo o tom, kolik m2 obchodních ploch bude Aupark mít, protože předchozí zastupitelstvo prý dalo souhlas společnosti ECE, která připravuje projekt v Malšovicích, že se zde nepostaví žádné centrum nad 20.000 m2 obchodních ploch. Aupark se nakonec do tohoto čísla vejde, protože se jich očekává necelých 19.000 m2. Obava z velkého nárůstu dopravy tady už byla, když se stavělo Atrium vedle Tesca, ale k žádným dopravním komplikacím nedošlo.

Naštěstí koaliční zastupitelé již zmíněné návrhy opozičních zastupitelů nepodpořili a odhlasovali pokračování tohoto projektu, schválení budoucí podoby centra i s přilehlou kruhovou křižovatkou s fontánou. V dohledné době by mělo dojít k souhlasu s dokumentací stavby k územnímu řízení a s umístěním této stavby na zmíněných pozemcích ve vlastnictví města. Přípravy na stavbu Auparku možná už pomalu začínají a v průběhu jara a léta se na bývalém autobusovém nádraží Koruna začne stavebně něco dít. Stavební práce se mají naplno rozjet během podzimu. Hotovo by mělo být prý už koncem roku 2012, ale reálně spíše až na jaře 2013.

Podle vyjádření investora se už objevují první nájemci. „Lokalita křižovatky Koruna, ve které moderní architektura Auparku citlivě vstupuje do samotného centra města, je vskutku unikátní. Přímo v ní se totiž střetávají hlavní pěší trasy od železniční stanice, autobusového nádraží i sousedního terminálu hromadné dopravy – díky tomu bude vznikající Aupark premiérovou destinací ve městě. Naši důvěru v připravovaném projektu posilňuje také živý zájem z řady nadnárodních maloobchodních sítí, s kterými už jednáme,“ vysvětluje Štefan Duchoslav, CEO společnosti HB Reavis Group CZ.

zdroj: hkcity.cz, mmhk.cz / foto: hbreavis.sk, mmhk.cz


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Mezinárodní dopravce FlixBus by měl se zelenými autobusy od listopadu začít provozovat novou linku Praha - Hradec K…
  V Hradci je dobojováno. Město povede koalice ANO+ODS+Změna pro Hradec a Zelení s 19 mandáty z 37. Primátorem se sta…
  Legendární skupina Elán vystoupí při svém turné ELÁN 50 ve čtvrtek na hradeckém zimním stadionu. A koncert to bude…
  Hokejisté Kärpätu Oulu vyčkávají na bagáž před cestou do Hradce. V rámci CHL pod Bílou věží odehrají ve středu závě…

  9.028

  1.014

  888


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI