..

IKEA

Švédská IKEA v Libišanech s největší pravděpodobností nevyroste. Nezískala totiž kladné vyjádření pro další sjezd z dálnice od ŘSD a tudíž nelze výše zmíněný projekt za současných podmínek v lokalitě Libišany realizovat. IKEA uvažovala o vybudování obchodního centra Avion, ve kterém by byla právě IKEA, nejspíš také hypermarket a obchodní centrum o velikosti přibližně centra Futurum. To všechno by stálo v Libišanech, které mají 462 obyvatel. Samozřejmě hned vedle se nachází Hradec a o kousek dál Pardubice. V obou městech je však kapacita obchodních ploch už tak dost velká.

„My jsme vytvořili projekt, věřili jsme, že splní technické požadavky na připojování dálnic a rychlostních silnic. Ale ten nebyl Ředitelstvím silnic a dálnic schválen jako vyhovující,“ řekl mluvčí firmy Petr Chadraba pro Mladou frontu Dnes

„Nás techniky nenapadá jiné řešení, aby se vyhovělo normám a bylo to bezpečné. Rychlostní komunikace jsou od toho, že se tam jezdí rychle, tudíž nemůže být každý kilometr křižovatka. Připojování a odpojování vozidel je určité riziko,“ řekla projektová manažerka pardubického Ředitelství silnic a dálnic Hana Jarolímová pro MF Dnes.

Vladimír Beneš, ředitel expanze Ikea pro Českou republiku a Slovensko ve zprávě pro občany Libišan uvádí, že projekt nejde v této podobě a v této lokalitě nyní realizovat. Prozatím se tedy plány na výstavbu východočeské pobočky utlumují, ale v budoucnu by se k nim Ikea zase ráda vrátila, zřejmě již v jiné lokalitě.

Pozastavení zmíněného projektu může být určitým impulsem a dobrou zprávou pro společnost ECE, která chtěla záruky, že se v blízkosti nepostaví žádné další centrum nad 20 tis. m2. Ta vykoupí pozemky od města, na kterém postaví ze svého obchodní centrum a stadion, který už bude financovat město. Podle posledních zpráv prý město na stavbu nového stadionu zase tolik peněz nemá a už ho okleštilo např. o zatahovací střechu, která by stála několik desítek milionů navíc.

„V současné době výrazně investujeme do našich stávajících obchodních domů. Důležitou součástí našich plánů je i expanze do nových lokalit,“ říká Andrew North, generální ředitel IKEA Česká republika. Zájem vybudovat nákupní centrum Avion Shopping Park a obchodní dům IKEA ve východních Čechách stále trvá a v současné době obě společnosti analyzují možnosti investic v tomto regionu.

Názor odborníků na IKEA z hkcity.cz
Ikea se po dlouhých úvahách a rozmýšleních rozhodla pro poměrně riskantní variantu, ve které doufala, že se jí podaří vybudovat nový sjezd z dálnice. V Libišanech tento projekt u někoho vzbudil velké sympatie a u někoho zase ne. A navíc ač blízká je to lokalita k Hradci, tak už administrativně spadá pod Pardubický kraj. Ikea od začátku nechtěla stavět přímo v Hradci nebo Pardubicích, ale prostě někde mezi, na půlce cesty a s velkou kumulací aut a dobrou dostupností, kterou zaručovala právě dálnice. Od začátku Libišan na Černý Most k dalšímu obchodu Ikea, to je podle Google Maps jen 55 minut. Ikea ale v nové strategii chce být blíž zákazníkům, a proto chtěla svůj obchod postavit zde. Stanovisko ŘSD ale bylo již od začátku skoro jasné, další sjezd v rozmezí 4 km nepovolí a podle regulí ani nemůže. Ikea prý neopouští tento projekt v regionu úplně, ale chce se k němu vrátit. Později by možná bylo vhodnější postavit jen samotný obchodní dům Ikea a nejlépe přímo v Hradci.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Fotbalisté Hradce v přípravě třetiligové Jirny nešetřili, vyhráli vysoko 9:1. Sedm gólů přinesla druhá půle. Už 28.…
  V severní části Hradce ve Věkoších začala výstavba nové ulice s 64 domy. Bude zde stát 35 rodinných a 29 řadových d…
  Pánské holičství je v Hradci na vzestupu. Za poslední rok ve městě otevřela už čtveřice takzvaných barbershopů. Muž…
  V Hradci otevře v březnu nový autosalon s luxusními vozy Jaguar a Land Rover. Buduje se na Slezském Předměstí po bý…

  8.180

  928

  580


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ