IKEA

Švédská IKEA v Libišanech s největší pravděpodobností nevyroste. Nezískala totiž kladné vyjádření pro další sjezd z dálnice od ŘSD a tudíž nelze výše zmíněný projekt za současných podmínek v lokalitě Libišany realizovat. IKEA uvažovala o vybudování obchodního centra Avion, ve kterém by byla právě IKEA, nejspíš také hypermarket a obchodní centrum o velikosti přibližně centra Futurum. To všechno by stálo v Libišanech, které mají 462 obyvatel. Samozřejmě hned vedle se nachází Hradec a o kousek dál Pardubice. V obou městech je však kapacita obchodních ploch už tak dost velká.

„My jsme vytvořili projekt, věřili jsme, že splní technické požadavky na připojování dálnic a rychlostních silnic. Ale ten nebyl Ředitelstvím silnic a dálnic schválen jako vyhovující,“ řekl mluvčí firmy Petr Chadraba pro Mladou frontu Dnes

„Nás techniky nenapadá jiné řešení, aby se vyhovělo normám a bylo to bezpečné. Rychlostní komunikace jsou od toho, že se tam jezdí rychle, tudíž nemůže být každý kilometr křižovatka. Připojování a odpojování vozidel je určité riziko,“ řekla projektová manažerka pardubického Ředitelství silnic a dálnic Hana Jarolímová pro MF Dnes.

Vladimír Beneš, ředitel expanze Ikea pro Českou republiku a Slovensko ve zprávě pro občany Libišan uvádí, že projekt nejde v této podobě a v této lokalitě nyní realizovat. Prozatím se tedy plány na výstavbu východočeské pobočky utlumují, ale v budoucnu by se k nim Ikea zase ráda vrátila, zřejmě již v jiné lokalitě.

Pozastavení zmíněného projektu může být určitým impulsem a dobrou zprávou pro společnost ECE, která chtěla záruky, že se v blízkosti nepostaví žádné další centrum nad 20 tis. m2. Ta vykoupí pozemky od města, na kterém postaví ze svého obchodní centrum a stadion, který už bude financovat město. Podle posledních zpráv prý město na stavbu nového stadionu zase tolik peněz nemá a už ho okleštilo např. o zatahovací střechu, která by stála několik desítek milionů navíc.

„V současné době výrazně investujeme do našich stávajících obchodních domů. Důležitou součástí našich plánů je i expanze do nových lokalit,“ říká Andrew North, generální ředitel IKEA Česká republika. Zájem vybudovat nákupní centrum Avion Shopping Park a obchodní dům IKEA ve východních Čechách stále trvá a v současné době obě společnosti analyzují možnosti investic v tomto regionu.

Názor odborníků na IKEA z hkcity.cz
Ikea se po dlouhých úvahách a rozmýšleních rozhodla pro poměrně riskantní variantu, ve které doufala, že se jí podaří vybudovat nový sjezd z dálnice. V Libišanech tento projekt u někoho vzbudil velké sympatie a u někoho zase ne. A navíc ač blízká je to lokalita k Hradci, tak už administrativně spadá pod Pardubický kraj. Ikea od začátku nechtěla stavět přímo v Hradci nebo Pardubicích, ale prostě někde mezi, na půlce cesty a s velkou kumulací aut a dobrou dostupností, kterou zaručovala právě dálnice. Od začátku Libišan na Černý Most k dalšímu obchodu Ikea, to je podle Google Maps jen 55 minut. Ikea ale v nové strategii chce být blíž zákazníkům, a proto chtěla svůj obchod postavit zde. Stanovisko ŘSD ale bylo již od začátku skoro jasné, další sjezd v rozmezí 4 km nepovolí a podle regulí ani nemůže. Ikea prý neopouští tento projekt v regionu úplně, ale chce se k němu vrátit. Později by možná bylo vhodnější postavit jen samotný obchodní dům Ikea a nejlépe přímo v Hradci.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Mezinárodní dopravce FlixBus by měl se zelenými autobusy od listopadu začít provozovat novou linku Praha - Hradec K…
  V Hradci je dobojováno. Město povede koalice ANO+ODS+Změna pro Hradec a Zelení s 19 mandáty z 37. Primátorem se sta…
  Legendární skupina Elán vystoupí při svém turné ELÁN 50 ve čtvrtek na hradeckém zimním stadionu. A koncert to bude…
  Hokejisté Kärpätu Oulu vyčkávají na bagáž před cestou do Hradce. V rámci CHL pod Bílou věží odehrají ve středu závě…

  9.028

  1.014

  888


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI