Přidat na Seznam.cz  

Hradecké nebe o víkendu rozčísnou stíhačky, 18. CIAF začíná

Autor ~ LUPI 30. srpna 2011 | # 1 779 ZHLÉDNUTÍ

CIAF 2011

První zářijový víkend patří v Hradci tradičně letadlům. V pořadí již 18. letecký den CIAF, který už za dva roky bude slavit 20 let své existence. Do Hradce dorazili již první účastníci. V úterý odpoledne přiletěla, z leteckého dne SIAF ve Slovensku, lotyšská skupina Baltic Bees na čtyřech strojích L-39. Jejich letadla se pyšní kamufláží včelek a mají v Hradci svoji premiéru. Dorazí také polská skupina Bialo-Czerwone Iskry se sedmi stroji, ta v Hradci naposledy vystupovala v roce 2009. A v neposlední řadě také tradiční účastníci leteckých dnů z francouzského Dijonu – Breitling Jet Team se sedmi stroji L-39 Albatros.

V Hradci se tak po dlouhé době představí tři akrobatické skupiny na proudových strojích. V letových ukázkách se ukáží i další hlučné stroje. Z Dánska F-16, ze Slovenska MiG-29, ze Srbska J22 Orao a G4 SuperGaleb, z Rakouska Eurofighter Typhoon a z České republiky L-159 Alca, L-29 a JAS-39 Gripen.

Kromě stíhaček diváci v letové ukázce uvidí ještě například raritní kousek a poslední letuschopný dopravní letoun Douglas DC-2 z Nizozemska. Kapacita letadla je 14 cestujících. Představí se také čtyřčlenná skupina na vrtulových strojích Flying Bulls v typickém nátěru Red Bull. Ve vzduchu budou ještě k vidění další vrtulové stroje, vrtulníky a kluzáky, ale ty už nejsou tak divácky atraktivní jako zbylá technika.

Na statice bude k dispozici CASA C-295, proslavená „výhodným“ nákupem ze Španělska. Také sovětský dopravní letoun Jakovlev Jak-40 českého letectva pro zhruba 30 cestujících. Dále An-26 v srbských barvách, německá stíhačka Panavia Tornado a čtyři britské Hawky. USA pošle jeden menší dopravní tryskáč a na statice by se mělo objevit také trio památných sovětských stíhaček Su-25, MiG-21 a MiG-15, které již delší dobu stojí na ploše hradeckého letiště.

Brány letiště se otevřou v sobotu a v neděli od 8 hodin. Letový provoz začne v 11 hod. a skončí kolem páté hodiny odpolední. Vstupné na akci je 300,- Kč, děti do 15 let a držitelé ZTP mají na CIAF vstup zdarma. Pro dopravu na letiště můžete použít individuální dopravu autem nebo využít mimořádných autobusových spojů z Terminálu HD a Moravského Předměstí, ale se speciálním tarifem.

Podle meteorologů by mohlo vyjít konečně i počasí, které je pro tyto akce nesmírně důležité. Předpověď na páteční přílety sice hlásí polojasno až oblačno s možností deště, ale na sobotu a neděli by mělo být prý už jen skoro jasno, polojasno občas se zvětšenou oblačností a teploty se budou pohybovat kolem 21 až 25°C.

Změna: Místo akrobatické skupiny Iskry přiletí akrobatická skupina Orlík se sedmi letouny a také CASA C-295 na statickou ukázku. Ze Slovenska kromě dvou letadel MiG-29 má dorazit také 2x L-39, zřejmě v barvách zaniklé skupiny Biele Albatrosy.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.876

  1.514

  1.266


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU