Boeing na ranveji letiště

Hradecké letiště zažilo v posledních dnech takovou mediální publicitu a reklamu, kterou by si jistě rádo odpustilo. Když se před rokem o hradeckém letišti informovalo jako o vzdušném přístavu, na kterém proběhl testovací let boeingu 737 společnosti CCA, zdálo se, že letiště čeká růžová budoucnost. Skoro po roce, po provedení auditu a po provalení jistých nestandardních věcí ve vedení letiště je všechno jinak. MF Dnes získala audit, kde je nejen odpověď na otázku, proč se letišti nedaří, ale i kdo za to konkrétně může. Zprávu po ní převzala veškeré média, a tak se letiště dostalo až na televizní obrazovky jako hlavní zpráva.

Ve zprávě z auditu se uvádí, že v Leteckých službách pracovalo 15 zaměstnanců, ale členů představenstva mělo rovných 7. Například takový hradecký dopravní podnik má 430 zaměstnanců a 3 členy představenstva. To podle Mladé fronty ukazuje, kdo má z letiště prospěch. O největší rozruch se však postarala informace, kde se uvádí, že poslanec Pavel Staněk (ODS) čas od času tankoval naftu bez placení. Celkem natankoval 500 litrů.

Jak později pro Parlamentní listy vysvětlil: „Naftu jsem tankoval v roce 2010 a to 7x a toto mělo být vyúčtováno v roce 2011. Když jsem v roce 2011 tankoval po osmé a díky tomu jsem i zjistil, že stále nemám vyúčtování, abych mohl palivo zaplatit, tak jsem přestal okamžitě naftu tankovat. Po opakovaných urgencích jsem vyúčtování obdržel až v květnu a okamžitě v termínu splatnosti zaplatil. Jen pro dokreslení situace, za 496 litrů nafty jsem zaplatil téměř 14 000 Kč,“ odůvodnil tankování Pavel Staněk (ODS) pro Parlamentní listy.

Také dodal, že tankoval proto, aby vlastně ušetřil letišti za ekologickou likvidaci této nafty.

V MF Dnes se také píše, že letiště podle auditu mohlo působit jako dojná kráva jejichž někteří členové představenstva si nechali vyplácet slušné honoráře. Dále se také uvádí, že vedení letiště kromě toho nevypisovalo soutěže na zakázky a dohazovalo je rodinným či spřáteleným firmám. Ty pak letišti prodávaly služby či zboží předražené o desítky procent.

Zprávu po MF Dnes převzala i všechna další významná internetová, rozhlasová i tištěná média. Kauza letiště se objevila jako hlavní zpráva ve zprávách televize Prima a před časem také v České televizi.

Nyní má letiště obměněné vedení a do roku 2014 bude fungovat v tzv. udržovacím režimu. Po roce 2014 má přijít zlom v dalším rozvoji letiště s ohledem na vývoj situace s Integrovaným záchranným systémem ČR, jehož výstavba v areálu letiště je klíčová pro jeho další budoucí rozvoj. Dotace od města klesnou z 10-12 milionů na 4 miliony ročně. Sníží se počet zaměstnanců a bude se čekat, zda-li nepřijde nějaký investor, který by třeba chtěl po této pro letiště smutné kauze, investovat do pěkného regionálního letiště v Hradci Králové.

Nebýt totiž již bývalého ředitele Romana Zindulky, v Hradci by pravděpodobně letiště v takové podobě v jaké je dnes nefungovalo a pravděpodobně by se zde nekonala ani letecká show CIAF a další akce. Jeho snem bylo vybudovat v Hradci mezinárodní civilní letiště, ze kterého budou létat charterové lety k moři i do jiných míst.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Červnovou otravu 80 osob v hradeckém bistru, které hromadně ošetřila fakultní nemocnice, policie odložila. Ke konta…
  Plánovaná dvoukolejka přes Hradec v úseku Týniště - Choceň je v procesu EIA. Rychlost zde bude mezi 110-140 km/h, d…
  Všechny rychlíky na trase Praha - HK - Trutnov ponesou od nového jízdního řádu 2019 jednotný název Hradečan. Končí…
  Skončit ve volbách třetí a přesto být vítězem. V Hradci bez ODS žádná koalice nevzejde. Zřejmě bude mít i primátora…

  8.950

  1.012

  882


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI