Ideový návrh - Hradec 2050

Příprava nového územního plánu je v plném proudu. Projektantský tým v čele s ing. arch. Tomášem Vymetálkem a Doc. Ing. arch. Patrikem Kotasem se v lednu zúčastnil besed s místními komisemi, aby se dozvěděl jejich podněty, názory a zodpověděl na otázky, které se týkají ideového návrhu. Besedy zorganizoval odbor hlavního architekta. V úvodu každé z nich se architekt Tomáš Vymetálek pustil do historie územních plánů města, počínaje známým Gočárovým regulačním plánem z roku 1926-1928 až k tomu současnému. Na vítězném návrhu mezinárodní urbanistické soutěže představil dlouhodobější vizi rozvoje města do roku 2050.

Nejvíce se řešila dopravní témata, která budou v budoucnu jedním z nejdůležitějších bodů tohoto ideového plánu. Jaké jsou možnosti napojení města na dálnici D11, kudy povede trasa jižní spojky a představení dvou variant trasy severní tangenty, řešení snížení dopravních zátěží přes Kukleny a příprava nových komunikací Nová Pražská a Nová Zelená. Přeložka pražské železniční trati a s tím související rozvoj lokality Temešvár, řešení v otázce přetíženého kuklenského podjezdu, propojení Hradubické ulice a Třebše, příměstská tramvajová doprava, rozvoj skladištní oblasti a průmyslových zón a možnosti využití areálu letiště a samotného provozu na letišti.

Největšího rozvoje se v budoucnu dočká lokalita Kuklen, která byla dlouhodobě zanedbávaná. Má zde vzniknout nová bytová čtvrť s novou dopravní tepnou pro několik tisíc obyvatel. Nové komunikace odlehčí dopravě centra Kuklen. Díky sousedství dálnice a směru na Prahu se tato čtvrť stane velmi atraktivní. Nyní se však potýká s nežádoucí skladbou zástavby, zejména nekontrolovatelný růst velkoskladů, skladů, různých skládek, provozoven a areálů stavebních firem. Mělo by dojít k regulaci a k zajištění ploch pro rozvoj kvalitního bydlení – zejména v území mezi Pardubickou, Pražskou a Zelenou ulicí. Předsedkyně komise místní samosprávy Kuklen Alena Nekolová by si přála samostatné jednání pouze s touto částí, protože se jich dotýká nový územní plán v mnoha směrech.

Besed se zúčastnil také náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich, který zdůraznil, aby komunikace s veřejností a diskuze ohledně nového územního plánu probíhala neustále. Přítomen byl také odbor hlavního architekta. Vedoucí odboru Petr Brůna sdělil, že podobné besedy s občany, komisemi místních samospráv či odborné veřejnosti budou pokračovat.

„Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, které určitě využijeme pro práci na konceptu. Setkání se zástupci komisí nás v názorech na určitá řešení posunula dál. Jak jsme již zdůrazňovali, chceme v novém územním plánu města položit základ nejen městského dopravního systému na další desetiletí, ale také definovat systém městské a regionální hromadné dopravy s přesahem do celé hradecko-pardubické aglomerace. Dalšími prioritami je nabídnout kvalitní plochy pro bydlení a současně respektovat cenné krajinné a přírodní prvky, pro které je naše město vyhledávaným místem pro život,“ řekl na závěr architekt Tomáš Vymetálek.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec vyhlásil soutěž na inteligentní dopravní systém. Ten v sobě bude zahrnovat řízení křižovatek, výměnu semafor…
  I když dohoda o brexitu nedopadla, britské Tesco už v Hradci dočasný exit chystá. V půlce února zavře na několik mě…
  Na horách v kraji leží vydatné zásoby sněhu: Labská bouda 215 cm, Sněžka 207 cm, Luční bouda 192 cm a Deštné v Orl.…
  Dopravní podnik navýšil počty cestujících v loňském roce o 400 tisíc na více než 37 milionů. A to i přes zrušení ob…

  9.364

  1.056

  982


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ