..

Ideový návrh - Hradec 2050

Příprava nového územního plánu je v plném proudu. Projektantský tým v čele s ing. arch. Tomášem Vymetálkem a Doc. Ing. arch. Patrikem Kotasem se v lednu zúčastnil besed s místními komisemi, aby se dozvěděl jejich podněty, názory a zodpověděl na otázky, které se týkají ideového návrhu. Besedy zorganizoval odbor hlavního architekta. V úvodu každé z nich se architekt Tomáš Vymetálek pustil do historie územních plánů města, počínaje známým Gočárovým regulačním plánem z roku 1926-1928 až k tomu současnému. Na vítězném návrhu mezinárodní urbanistické soutěže představil dlouhodobější vizi rozvoje města do roku 2050.

Nejvíce se řešila dopravní témata, která budou v budoucnu jedním z nejdůležitějších bodů tohoto ideového plánu. Jaké jsou možnosti napojení města na dálnici D11, kudy povede trasa jižní spojky a představení dvou variant trasy severní tangenty, řešení snížení dopravních zátěží přes Kukleny a příprava nových komunikací Nová Pražská a Nová Zelená. Přeložka pražské železniční trati a s tím související rozvoj lokality Temešvár, řešení v otázce přetíženého kuklenského podjezdu, propojení Hradubické ulice a Třebše, příměstská tramvajová doprava, rozvoj skladištní oblasti a průmyslových zón a možnosti využití areálu letiště a samotného provozu na letišti.

Největšího rozvoje se v budoucnu dočká lokalita Kuklen, která byla dlouhodobě zanedbávaná. Má zde vzniknout nová bytová čtvrť s novou dopravní tepnou pro několik tisíc obyvatel. Nové komunikace odlehčí dopravě centra Kuklen. Díky sousedství dálnice a směru na Prahu se tato čtvrť stane velmi atraktivní. Nyní se však potýká s nežádoucí skladbou zástavby, zejména nekontrolovatelný růst velkoskladů, skladů, různých skládek, provozoven a areálů stavebních firem. Mělo by dojít k regulaci a k zajištění ploch pro rozvoj kvalitního bydlení – zejména v území mezi Pardubickou, Pražskou a Zelenou ulicí. Předsedkyně komise místní samosprávy Kuklen Alena Nekolová by si přála samostatné jednání pouze s touto částí, protože se jich dotýká nový územní plán v mnoha směrech.

Besed se zúčastnil také náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich, který zdůraznil, aby komunikace s veřejností a diskuze ohledně nového územního plánu probíhala neustále. Přítomen byl také odbor hlavního architekta. Vedoucí odboru Petr Brůna sdělil, že podobné besedy s občany, komisemi místních samospráv či odborné veřejnosti budou pokračovat.

„Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, které určitě využijeme pro práci na konceptu. Setkání se zástupci komisí nás v názorech na určitá řešení posunula dál. Jak jsme již zdůrazňovali, chceme v novém územním plánu města položit základ nejen městského dopravního systému na další desetiletí, ale také definovat systém městské a regionální hromadné dopravy s přesahem do celé hradecko-pardubické aglomerace. Dalšími prioritami je nabídnout kvalitní plochy pro bydlení a současně respektovat cenné krajinné a přírodní prvky, pro které je naše město vyhledávaným místem pro život,“ řekl na závěr architekt Tomáš Vymetálek.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Dopravní podnik zvýší průměrnou hrubou mzdu řidičů o zhruba 3 tisíce korun. Reaguje tak na jejich úbytek a nedostat…
  Na letošní 25. ročník airshow CIAF 1. a 2. září, dorazí znovu lotyšská skupina Baltic Bees, která létá na šesti str…
  Brankářská jednička Patrik Rybár opouští ledové plochy Hradce. Míří za lepším, do nejlepší hokejové ligy NHL, kde p…
  Na okraji Hradce roste nová hasičská zbrojnice pro dobrovolné hasiče z Březhradu. Otevřít by měla letos v srpnu. Do…

  8.390

  956

  704


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ