Přidat na Seznam.cz  

Nová fotbalová aréna

Stále nekončící téma fotbalové arény nabírá druhý dech. Zastupitelstvo schválilo prodloužení smlouvy se společností ECE do května 2013. Pokud se za necelý rok nepodaří ECE získat územní rozhodnutí bude zle a projekt může skončit, což by byla největší rána pro fanoušky, obyvatele Hradce a celý fotbal. Jednak by Hradec nepostavil moderní fotbalovou arénu s obchodním centrem evropského střihu, ale možná jen jakýsi patvar v podobě rekonstrukce zchátralého stadionu.

Do celého rozběhlého projektu zasahují různá pochybná sdružení s nejasnou strukturou a nikdo neví, kdo za nimi stojí. Na zastupitelstvu proto bylo na posledním červnovém zasedání pěkně rušno. Odpůrci argumentují stále stejně a několikrát i chybně. Zaprvé nejedná se jen o pouhý hypermarket, ale o obchodní centrum typu Futurum, samotnou kapitolou je doprava, která je největším trnem v oku. U budoucího obchodního centra Arkády však žádné domy, které by ohrožovala údajně nadměrná exhalace, nestojí, nejbližší jsou čtyři panelové domy, které jsou zhruba 300 metrů daleko. Navíc dopravu si odpůrci již teď mohou vyškrtnout ze svého seznamu, protože až se dokončí spojnice rychlostní silnice R35 z Opatovic do Holic, tak veškerá tranzitní doprava a většina osobní dopravy bude Hradec objíždět, tudíž výrazně klesne aut i na Gočárově okruhu. Jejich argumenty z tohoto ohledu budoucí projekt nemohou ohrozit, ale pokud se budou dál nesmyslně odvolávat mohla by to být jistá komplikace.

Odpůrci také argumentují tím, že chtějí chránit přírodu, což je však hrozné klišé, že zrovna v místě budoucího projektu chtějí chránit pár stromů, které rostou všude jinde, náletové dřeviny a trochu té zeleně, která tam také samozřejmě bude a možná ještě ve větší míře až se celý projekt postaví. Ochránci přírody již zachránili rozsáhlou lokalitu Plachta, ale to jim asi nestačí.

Kdyby však došlo ze strany města, nebo ECE k zastavení projektu, mělo by to pro Hradec velmi smutný dopad. Jednak by se nepostavila moderní aréna pro 12 tisíc diváků s obchodním centrem, které chce do Hradce přinést nové módní značky, ale pravděpodobně by se jen současný stadion zrekonstruoval zhruba pro 10 tisíc lidí. Byla by to tedy podobná ruina asi jako nyní.

Vizualizace Parku Malšovice

„Občané Malšovic byli v poslední době vystaveni velkému nátlaku, u domů neustále a opakovaně zvonili neznámí lidé, kteří se dožadovali podepsání petice proti výstavbě Parku Malšovice. Lidé, kteří s peticí okolo domů chodili, lidem vyhrožovali, že pokud nepodepíší, budou informovat všechny okolní občany, že oni jsou tou příčinou toho, že se staví stadion s ‚obřím‘ obchodním centrem. Já obviňuji ty občanská sdružení, která se schovávají za nečitelné emailové adresy, šíří nesmyslné bludy viz. čtyřproudová magistrála místo Železňáku, a která vyhrožují důchodcům, že pokud nepodepíší, budou informovat lidi v okolí, aby věděli s kým žijí. Já obviňuji všechna tyto občanská sdružení ze systémového nátlaku, lhaní, podvodu a manipulace s veřejným míněním. Podpisy lidí z Černilova, Dohalic a dalších okolních obcí v petici, že má vyrůst v Hradci stadion s obchodním centrem jsou zcela irelevantní. Proto říkám, že občané Malšovic byli v poslední době vystaveni demagogii a odporné manipulaci,“ řekl na zastupitelstvu po sérii tvrzení z řad protestujících sdružení František Řehounek, člen výboru fanklubu hradeckých Votroků.

Jaké je zákulisí a podhoubí celého problému je složité odhadovat. Zdá se však, že se v tomto projektu hraje nečistá hra. Jednak Futuru by přibyla o kilometr dál zdrcující konkurence a také u Koruny má vyrůst další zábavně-obchodní centrum Aupark, další konkurence. Proto se začíná spekulovat, zda za tím není pouze konkurenční boj. I když Aupark má také problémy s jinými sdruženími z Kuklen a Plačic.

„Ten projekt je starý minimálně 4 roky, celé řízení, kdy město vypsalo a vybíralo soutěž proběhl v roce 2008. Žádný občan na zasedání zastupitelstva během té doby nepřišel, přijde pár seniorů a přijdou občané jen tehdy, pokud se jim pod okny má něco postavit, jinak se o dění ve městě občané nezajímají. My máme za sebou 4 roky jednání, pokud se ukáže, že je to pro město nevýhodné, ne proto, že několika lidem bude jezdit pod okny trochu víc aut, ale protože to opravdu výhodné nebude, tak pak hledejme cestu s ECE jestli se nerozejdeme přátelsky,“ řekl Arnošt Urban za HDK.

Navíc údajně po společnosti ECE pošilhávají Pardubice. Jejich fotbalový klub se dostal do 2. ligy a určitě v příštích letech bude mít ty nejvyšší ambice, Pardubicím by se tedy spolupráce s ECE náramně hodila a Hradec by mohl zůstat na ocet s fotbalovou ruinou, rozzlobenými fanoušky a občany Hradce, kteří by ve finále mohli jezdit na fotbal do Pardubic. Dovedete si to představit?

Korzo nákupní galerie propojené se stadionem | Vizualizace: ECE Projektmanagement Praha

Proti výstavbě stadionu s obchodním centrem vystoupili například známí ekologové ze Změny pro Hradec s panem Zárubou a Hanouskem. Dále občanské sdružení KOS a další sdružení. Jejich proslovy na zastupitelstvu ani nemá cenu rozepisovat.

Tento projekt je jediný a poslední, který může Hradci splnit sen, na pořádný fotbalový stadion v kooperaci se společností ECE, která bude také sponzorem klubu a velkým oživením Hradce zejména z pohledu shoppingové atraktivity města, protože doposud je v Hradci pouze jediné obchodní centrum Futurum. Pokud důchodci podepisují petice, tak to jsou právě oni, kdo stojí v 7 hodin před Kauflandem a čekají než otevřou. Mnoho mladých lidí a občanů Hradce i dle názorů na našem Facebooku si naopak přeje nový fotbalový stadion právě s obchodním centrem, což je běžným trendem u výstavby stadionů v Evropě, v České republice by měl fotbalový klub s novou arénou tu možnost být vůbec první.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Středeční vytrvalý déšť může zvednout hladiny některých řek a potoků v Královéhradeckém kraji až na 2. stupeň povod…
  Do prodeje v Hradci vstoupila už poslední 5. etapa bytového projektu Rezidence Na Plachtě. V nabídce je 150 bytů od…
  Hradec dnes sportovně uspěl v pardubických Polabinách, kde se konalo Mistrovství ČR v orientačním běhu štafet. Tým…
  Výstavba parkovacího domu Jana Gayera s 284 místy v centru Hradce jde do finiše. Architekturou skvěle zapadl do zde…

  9.514

  1.140

  1.070


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ