Volby 2012 Královéhradecký

V prvních říjnových dnech se na nádvoří Krajského úřadu loučilo 45 zastupitelů zvolených v období 2008 – 2012, pro některé to bylo loučení krátké, jelikož uspěli v nových volbách na roky 2012 – 2016. Nejvíce v kraji uspěla levice, jen o 3 desetiny procenta vyhrála ČSSD nad druhou KSČM. Sociální demokracie, která ač zvítězila, si oproti loňským volbám pohoršila z 32 % v roce 2008, na necelých 20 % v aktuálních volbách. Získala tak místo 18 mandátů v zastupitelstvu pouze 12. Velký comeback naopak zaznamenala KSČM, z 13 % v roce 2008 poskočila na necelých 19,5 % v letošních volbách. Získává 11 mandátů v zastupitelstvu.

Oproti předpokladům se do zastupitelstva nedostala poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková, naopak uspěl Miroslav Antl, který získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech, přesně 4662 hlasů. Předstihl v nich tak i současného hejtmana France, jenž skončil až druhý. Ten se však nechal slyšet, že Antlovi hejtmanské křeslo i když dostal více preferenčních hlasů nepřenechá. Královéhradecký kraj tak bude mít pravděpodobně staronového hejtmana.

Jako o velmi úspěšných volbách může mluvit také Koalice pro Královéhradecký kraj složená ze stran KDU-ČSL + Hradecký demokratický klub a Volba pro město. Koalice KHK získala přes 12 procent hlasů, zatímco v průzkumech se pohybovala jen kolem 6 až 7 procent. V zastupitelstvu získává 7 křesel. Mezi novými zastupiteli jsou například lídr lidovců Pavel Bělobrádek, televizní kuchař Ivan Vodochodský a současný primátor Hradce Zdeněk Fink. Mezi staronové tváře patří náměstek současného hejtmana Vladimír Derner, starosta Chlumce a bojovník za D11 Miroslav Uchytil.

Neúspěch postihl pravicové strany, vládní ODS získala pouhých 10,6 % a v zastupitelstvu má 6 mandátů, avšak z předchozích voleb jich obhajovala rovných 13. O trochu lépe si vedla menší vládní strana TOP 09 se Starosty, ta získala 8,3 % a 5 křesel v zastupitelstvu. Obě pravicové strany dají dohromady pouhých 11 zastupitelů, což jim k vládnutí na další 4 roky nestačí ani pokud zapojí další pro ně přijatelné strany. Z TOP 09 se dostal do zastupitelstva například náměstek primátora Hradce Jindřich Vedlich.

O velmi úspěšných volbách může mluvit politické hnutí Východočeši, které finančně podporuje miliardář Andrej Babiš. To získalo 7,7 % a 4 křesla v zastupitelstvu. Jedinou stranou, která oproti minulým volbám neuspěla je SNK Evropští demokraté. V ní však v roce 2008 kandidovala dvojice žen Berdychová a Domšová, která i letos uspěla právě s projektem Východočeši a v zastupitelstvu usedne znovu i po boku hraběte Kinského z Kostelce.

Složení krajského zastupitelstva, které má 45 zastupitelů

O kraji tak v příštích čtyřech letech může rozhodovat různá formace stran. Jaká koalice stran přichází v úvahu? ČSSD by prý z jednání v krajích chtěla rovnou vyloučit ODS. V úvahu tak přichází několik variant:

ČSSD + KSČM = 23 hlasů (těsná nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + VÝCHODOČEŠI = 23 hlasů (těsná nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + TOP 09 = 24 hlasů (dobrá nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + TOP 09 + VÝCHODOČEŠI = 28 hlasů (pohodlná nadpol. většina)

Jednání o nové koalici mohou trvat týdny, nové zastupitelstvo se sejde v polovině listopadu. V posledních volbách v roce 2010 do obcí se nové zastupitelstvo města Hradec Králové rýsovalo neobvykle dlouho, skoro celé tři měsíce.

Určitou zajímavostí je i program politického hnutí Východočeši, kteří v programu mají také sloučení Královéhradeckého a Pardubického kraje v jeden region východních Čech s centrem v Hradci Králové, to by znamenalo, že by Pardubice opět byly pod nadvládou hradeckých krajských radních, jak tomu bylo ostatně vždy, dokud si Pardubice v roce 2000 nevyžadonily vlastní kraj. O zeštíhlení krajů začínají uvažovat po letošních volbách i politici na celostátní úrovni.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Mezinárodní dopravce FlixBus by měl se zelenými autobusy od listopadu začít provozovat novou linku Praha - Hradec K…
  V Hradci je dobojováno. Město povede koalice ANO+ODS+Změna pro Hradec a Zelení s 19 mandáty z 37. Primátorem se sta…
  Legendární skupina Elán vystoupí při svém turné ELÁN 50 ve čtvrtek na hradeckém zimním stadionu. A koncert to bude…
  Hokejisté Kärpätu Oulu vyčkávají na bagáž před cestou do Hradce. V rámci CHL pod Bílou věží odehrají ve středu závě…

  8.962

  1.014

  882


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI