..

Volby 2012 Královéhradecký

V prvních říjnových dnech se na nádvoří Krajského úřadu loučilo 45 zastupitelů zvolených v období 2008 – 2012, pro některé to bylo loučení krátké, jelikož uspěli v nových volbách na roky 2012 – 2016. Nejvíce v kraji uspěla levice, jen o 3 desetiny procenta vyhrála ČSSD nad druhou KSČM. Sociální demokracie, která ač zvítězila, si oproti loňským volbám pohoršila z 32 % v roce 2008, na necelých 20 % v aktuálních volbách. Získala tak místo 18 mandátů v zastupitelstvu pouze 12. Velký comeback naopak zaznamenala KSČM, z 13 % v roce 2008 poskočila na necelých 19,5 % v letošních volbách. Získává 11 mandátů v zastupitelstvu.

Oproti předpokladům se do zastupitelstva nedostala poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková, naopak uspěl Miroslav Antl, který získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech, přesně 4662 hlasů. Předstihl v nich tak i současného hejtmana France, jenž skončil až druhý. Ten se však nechal slyšet, že Antlovi hejtmanské křeslo i když dostal více preferenčních hlasů nepřenechá. Královéhradecký kraj tak bude mít pravděpodobně staronového hejtmana.

Jako o velmi úspěšných volbách může mluvit také Koalice pro Královéhradecký kraj složená ze stran KDU-ČSL + Hradecký demokratický klub a Volba pro město. Koalice KHK získala přes 12 procent hlasů, zatímco v průzkumech se pohybovala jen kolem 6 až 7 procent. V zastupitelstvu získává 7 křesel. Mezi novými zastupiteli jsou například lídr lidovců Pavel Bělobrádek, televizní kuchař Ivan Vodochodský a současný primátor Hradce Zdeněk Fink. Mezi staronové tváře patří náměstek současného hejtmana Vladimír Derner, starosta Chlumce a bojovník za D11 Miroslav Uchytil.

Neúspěch postihl pravicové strany, vládní ODS získala pouhých 10,6 % a v zastupitelstvu má 6 mandátů, avšak z předchozích voleb jich obhajovala rovných 13. O trochu lépe si vedla menší vládní strana TOP 09 se Starosty, ta získala 8,3 % a 5 křesel v zastupitelstvu. Obě pravicové strany dají dohromady pouhých 11 zastupitelů, což jim k vládnutí na další 4 roky nestačí ani pokud zapojí další pro ně přijatelné strany. Z TOP 09 se dostal do zastupitelstva například náměstek primátora Hradce Jindřich Vedlich.

O velmi úspěšných volbách může mluvit politické hnutí Východočeši, které finančně podporuje miliardář Andrej Babiš. To získalo 7,7 % a 4 křesla v zastupitelstvu. Jedinou stranou, která oproti minulým volbám neuspěla je SNK Evropští demokraté. V ní však v roce 2008 kandidovala dvojice žen Berdychová a Domšová, která i letos uspěla právě s projektem Východočeši a v zastupitelstvu usedne znovu i po boku hraběte Kinského z Kostelce.

Složení krajského zastupitelstva, které má 45 zastupitelů

O kraji tak v příštích čtyřech letech může rozhodovat různá formace stran. Jaká koalice stran přichází v úvahu? ČSSD by prý z jednání v krajích chtěla rovnou vyloučit ODS. V úvahu tak přichází několik variant:

ČSSD + KSČM = 23 hlasů (těsná nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + VÝCHODOČEŠI = 23 hlasů (těsná nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + TOP 09 = 24 hlasů (dobrá nadpoloviční většina)

ČSSD + KOALICE KHK + TOP 09 + VÝCHODOČEŠI = 28 hlasů (pohodlná nadpol. většina)

Jednání o nové koalici mohou trvat týdny, nové zastupitelstvo se sejde v polovině listopadu. V posledních volbách v roce 2010 do obcí se nové zastupitelstvo města Hradec Králové rýsovalo neobvykle dlouho, skoro celé tři měsíce.

Určitou zajímavostí je i program politického hnutí Východočeši, kteří v programu mají také sloučení Královéhradeckého a Pardubického kraje v jeden region východních Čech s centrem v Hradci Králové, to by znamenalo, že by Pardubice opět byly pod nadvládou hradeckých krajských radních, jak tomu bylo ostatně vždy, dokud si Pardubice v roce 2000 nevyžadonily vlastní kraj. O zeštíhlení krajů začínají uvažovat po letošních volbách i politici na celostátní úrovni.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Až 7. zápas rozhodne sérii mezi Libercem a Hradcem. Ten si připisuje historický úspěch, když poprvé vyhrál pod Ješt…
  Výhra v derby! Fotbalisté Hradce vyhráli v Pardubicích 0:1 po gólu Schwarze. Takové vítězství nejenže potěší, ale m…
  Ukrajinské letectvo pošle na 25. ročník CIAF do Hradce Králové dva letouny Su-27 v doprovodu transportního Iljušina…
  Hradecké muzeum se na rok a půl uzavřelo. Proběhne komplexní rekonstrukce budovy, po otevření bude umožněn výhled n…

  8.210

  946

  620


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ