..

Masarykovo náměstí

Díky Panu architektovi se Hradec může pyšnit přídomkem Gočárův a hrdý by byl určitě i sám Josef Gočár. Okruh, který kolem města vytvořil, vzbuzuje obdiv i dnes, alespoň tak zní úvodní slova reportáže TV Nova v pořadu Víkend, který objevuje a prezentuje Hradec s jeho na české i evropské poměry geniální urbanistickou koncepcí. Díky Gočárovým stavbám a těch od dalších architektů jako Kotěra, Rejchl či Liška, se postupem času stal Hradec natolik noblesním, že se mu začalo přezdívat Salon republiky. Tehdejší první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk rád do Hradce vozíval zahraniční návštěvy.

Jeho socha dnes stojí na Masarykově náměstí v originálním pozadí fasády domu s jeho iniciálou M. I když už Gočár dnes neprojektuje pro Hradec nové stavby, snaží se město jít v jeho stopách. Jedinou jeho dosud nedokončenou věcí je budova galerie, která má ještě od Gočára detailně zpracovanou dokumentaci ke stavbě a je tak realizovatelná. Architektonická obec by byla pro její stavbu, jelikož prý zapadne i do dnešní doby.

Jistě i Gočárovou zásluhou Hradec zvítězil před dvěma roky v anketě o město, kde se v Česku nejlépe žije a předstihl i Prahu. Před rokem navíc Hradec oznámil, že se chce i díky urbanistice a stavbám Josefa Gočára pokusit proniknout do seznamu světového dědictví UNESCO.

„Já skoro neznám krásnější procházku po nějaké moderní městské čtvrti, než je procházka právě těmi částmi Hradce Králové, které navrhl Gočár,“ říká Rostislav Švácha z ústavu dějin architektury AV ČR pro pořad Víkend.

Procházka čtvrtí Lipky, kterou utváří zejména školský areál budov v režném zdivu, podél kterých protéká Labe s pozadím secesní elektrárny Hučák je příjemná a zejména v jarních a letních měsících opravdu krásná. Stejně tak jako procházka po pěší zóně, která končí u Pražského mostu, pod kterým se právě buduje nová promenáda u Labe.

Na urbanistický plán Josefa Gočára navazují urbanisté nových územních plánů dodnes. Například ten, který se chystá na něj přímo odkazuje a dále jej rozvíjí.

„Gočárův plán byl asi vůbec nejdůležitější urbanistický plán 20. let v celostátním měřítku,“ dodává Švácha.

Velkou zásluhu na hradeckém angažmá Gočára má hlavně tehdejší starosta František Ulrich, který si do Hradce přiváděl architekty z různých koutů Evropy. I když byl Ulrich v historii Hradce jeho nejlepším starostou, sochu nemá dodnes. Ta „nepovedená“, která stála na náměstí Svobody už dávno leží ukrytá někde ve skladu.

„Když se řekne první republika, tak se mi vždycky vybaví Gočár, to je takové ztělesnění ideálu v architektuře,“ prozrazuje Švácha.

Pokud se má dnes v Hradci postavit nějaká stavba, musí to být opravdu kvalitní architektonické dílo, v tom se Hradec liší například od sousedních Pardubic, které nemají tak bohatou historii urbanistiky a architektury. Proto právě v posledních letech v Pardubicích vyrůstají v centru takové stavby jako AFI Palác či naproti budova ČSOB, která je dokonce podle jedné ankety 6. nejošklivější stavbou Česka.

Kvůli tomu, že výsledná stavba musí být opravdu kvalitní, trvá příprava některých projektů déle než v jiných městech, jelikož ta nejcennější přednost Hradce je právě ve vysoce oceňované koncepci Gočára, ze které město stále těží.

V Hradci tak během posledních let vyrůstají nové dominanty, které získávají prestižní tituly Stavba roku. V roce 2008 to byla přestavba bývalého pivovaru na Krajský úřad, o rok později kontroverzní stavba Studijní a vědecké knihovny a v roce 2010 koupaliště Flošna.

Další zajímavé stavby čekají na Hradec možná už v příštím roce. Hradec jako město fotbalu touží už dlouho po novém stadionu. Lidé o jeho výstavbě mluví prakticky dnes a denně a snad pod každým naším příspěvkem na Facebooku o nových stavbách se to hemží příspěvky o tom, jak moc už ho lidé v Hradci chtějí.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec předběhl zimu a už tu má jaro. Alespoň mezi terminálem a nádražím, kde jsou zase rozkvetlé stromy, Ježíšek se bude asi divit.
  V plaveckém bazénu skončí s novým rokem večerní nudistické pátky, o koupání už nebyl takový zájem jako kdysi. Bazén…
  V kině chystají Harry Potter maraton všech 8 dílů. Ještě naposled můžete zažít atmosféru Bradavické š…
  Vánoční trhy na Masarykově náměstí jsou v plném proudu, svařák si dáte za 30 a klobásku za 50 Kč, potrvají do neděl…

  7.958

  908

  515


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ