..

Hr. Králové vs. Pardubice

Kdo by si před rokem pomyslel, že se v následující sezoně utká ve fotbale Hradec a Pardubice. Nebylo to nereálné, všichni věděli, že pokud se spadne, bude derby. O poznání větším překvapením je hokejové derby. O možnosti, že by se někdy Hradec dostal do extraligy se psalo jen ve sci-fi literatuře. Po příchodu Mountfieldu a vznikem nového klubu se během hokejové a fotbalové sezony dvě města, která od sebe dělí jen necelých 20 km, střetnou hned šestkrát. O zdravé rivalitě mezi oběma města ví celá republika, proto se derby dá považovat za podobně vyhrocené jako mezi Spartou a Slavií.

„Chceme vyhrát, takže jedeme pro 3 body. Všichni necháme na hřišti maximum. Doufám, že to budeme my, kdo bude odjíždět se třemi body domů,“ uvedl David Norek, obránce FK Pardubice na klubovém webu.

„Víme, že Pardubice mají kvalitní mančaft, který je spolu hodně dlouho. Pokud budeme hrát aktivně, podržíme balón a vytvoříme si dostatek šancí, které i proměníme, to je naše cesta k úspěchu,“ prozradil Radek Voltr, útočník FC Hradec Králové na klubovém webu.

I když obě města na politické úrovni dá se říct spolupracují, vzájemná rivalita přetrvává. Probíhá určité špičkování a narážky hlavně na webu a sociálních sítích.

Vzájemná rivalita opět vzrostla po roce 2000, kdy si Pardubice na Hradci vyvzdorovaly svůj vlastní kraj a hranice jejich kraje končí přímo za bránou Hradce. I toto rozdělení se mnoha lidem v Hradci i obcích dotčených touto změnou příliš nezamlouvá. Zejména obce Býšť, Opatovice nad Labem a Libišany jsou aglomerací Hradce, byť leží v Pardubickém kraji.

Podle slov primátora Hradce Králové Zdeňka Finka měl být v neděli uskutečněn také společný čestný výkop utkání za účasti primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové. Ta v Hradci dokonce šest let studovala na lékařské fakultě, takže město dobře zná. Bohužel došlo ke změně jejího programu a výkop prý nebude.

První ostře sledované derby začíná v neděli od 17 hodin na lízátkách malšovického stadionu. Další derby, tentokrát hokejové, je na programu v neděli 29. září od 17 hodin na pardubickém zimním stadionu. Ve fotbale se Votroci a Perníkáři spolu utkají až zase v posledním kole Fotbalové národní ligy v červnu 2014.

SROVNÁNÍ MĚST

Hradec Králové

Pardubice

Populace (město) 93.035 89.467
Aglomerace (m. + okolí) 110.908 109.840
První zmínka 1225 1295
Nadmořská výška 235 m. n. m. 237 m. n. m.
Dominantní sport fotbal hokej
(1x mistr, 1x vítěz poháru) (6x mistr)


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hokejový bude mít na olympijských hrách už 5 hráčů. Po Koukalovi pojedou i Slováci Rybár, Graňák, Cin…
  Bazény v Hradci nestačí přes zimu náporu plavců. Město proto plánuje zastřešit i bazén na letním koupališti Flošna.…
  Hradec dnes k ránu zasypal sníh, cesty jsou nyní sjízdné s opatrností. V okolí města několik nehod, jedna také u Po…
  Hradecký hokejový útočník Petr Koukal byl nominován koučem Jandačem do olympijského týmu pro OH v Jižní Koreji. Hry…

  8.096

  914

  556


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ