..

Hr. Králové vs. Pardubice

Kdo by si před rokem pomyslel, že se v následující sezoně utká ve fotbale Hradec a Pardubice. Nebylo to nereálné, všichni věděli, že pokud se spadne, bude derby. O poznání větším překvapením je hokejové derby. O možnosti, že by se někdy Hradec dostal do extraligy se psalo jen ve sci-fi literatuře. Po příchodu Mountfieldu a vznikem nového klubu se během hokejové a fotbalové sezony dvě města, která od sebe dělí jen necelých 20 km, střetnou hned šestkrát. O zdravé rivalitě mezi oběma města ví celá republika, proto se derby dá považovat za podobně vyhrocené jako mezi Spartou a Slavií.

„Chceme vyhrát, takže jedeme pro 3 body. Všichni necháme na hřišti maximum. Doufám, že to budeme my, kdo bude odjíždět se třemi body domů,“ uvedl David Norek, obránce FK Pardubice na klubovém webu.

„Víme, že Pardubice mají kvalitní mančaft, který je spolu hodně dlouho. Pokud budeme hrát aktivně, podržíme balón a vytvoříme si dostatek šancí, které i proměníme, to je naše cesta k úspěchu,“ prozradil Radek Voltr, útočník FC Hradec Králové na klubovém webu.

I když obě města na politické úrovni dá se říct spolupracují, vzájemná rivalita přetrvává. Probíhá určité špičkování a narážky hlavně na webu a sociálních sítích.

Vzájemná rivalita opět vzrostla po roce 2000, kdy si Pardubice na Hradci vyvzdorovaly svůj vlastní kraj a hranice jejich kraje končí přímo za bránou Hradce. I toto rozdělení se mnoha lidem v Hradci i obcích dotčených touto změnou příliš nezamlouvá. Zejména obce Býšť, Opatovice nad Labem a Libišany jsou aglomerací Hradce, byť leží v Pardubickém kraji.

Podle slov primátora Hradce Králové Zdeňka Finka měl být v neděli uskutečněn také společný čestný výkop utkání za účasti primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové. Ta v Hradci dokonce šest let studovala na lékařské fakultě, takže město dobře zná. Bohužel došlo ke změně jejího programu a výkop prý nebude.

První ostře sledované derby začíná v neděli od 17 hodin na lízátkách malšovického stadionu. Další derby, tentokrát hokejové, je na programu v neděli 29. září od 17 hodin na pardubickém zimním stadionu. Ve fotbale se Votroci a Perníkáři spolu utkají až zase v posledním kole Fotbalové národní ligy v červnu 2014.

SROVNÁNÍ MĚST

Hradec Králové

Pardubice

Populace (město) 93.035 89.467
Aglomerace (m. + okolí) 110.908 109.840
První zmínka 1225 1295
Nadmořská výška 235 m. n. m. 237 m. n. m.
Dominantní sport fotbal hokej
(1x mistr, 1x vítěz poháru) (6x mistr)


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Stavbaři ve Svinarech začali s demontáží starého mostu přes Orlici. Po jeho odklizení a zbourání středového pilíře,…
  Poslední hospitalizovaný pacient z hromadné intoxikace začátkem týdne v hradeckém bistru, opustil v pátek brány fak…
  Milovníci železnice si v sobotu přijdou na své. Parní vlak vyjede z hradeckého depa na svoje jízdy do Hořic a Jičín…
  Do Hradce míří první objednávka elektrobusů SOR NS12 ze závodu ve východočeských Libchavách. Standardní výbavu tvoř…

  8.505

  968

  740


  / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ