Přidat na Seznam.cz  

Městské lesy

Městské lesy si pro bruslaře a cyklisty nachystají letos překvapení v podobě otevření nového rekreačního okruhu s asfaltovým povrchem. Ten má být otevřen v létě a jeho délka bude přibližně 11 kilometrů. Podle ředitele městských lesů se tak návštěvníci alespoň rozptýlí do nových míst a na přeplněné Hradečnici to už v létě nebude vypadat jako na Václaváku. Pro děti se během jarních měsíců otevře nové rytířské hradiště, které roste u Lesního hřbitova. Během léta bude také zpřístupněna pohádková stezka kolem rybníků Biřička, Cikán a Datlík. V přípravě je i projekt lesní zoo, ve které budou výběhy s divočáky, jeleny a daňky.

„V březnu by mohlo být vydáno na okruh stavební povolení a předpokládám, že do letních prázdnin bude hotovo. Plánovaný rozpočet činí sedm milionů korun,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku města hradeckého magistrátu Ondřej Votroubek.

Okruh povede od Lesního hřbitova po Hradečnici na rozcestí k hájovně, odtud zabočí vlevo do oblasti kolem rybníka Výskyt až na křižovatku u krytého ohniště. Poté bude cesta pokračovat až do Svinar, dále ke Stříbrnému rybníku, krajem lesa k malšovické střelnici, Zděné boudě a opět na začátek okruhu. Jeho délka bude přibližně 11 kilometrů.

Městské lesy jsou opravdu takové plíce Hradce, které se rozkládají na obrovské ploše 3 800 hektarů. Vhodné jsou kromě výletníků a houbařů, také pro in-line bruslaře, cyklisty, nordic walking, pro koloběžky, jezdce na koních a v zimě pro běžkaře.

„Vybudování okruhu pro cyklisty a bruslaře bude znamenat zlepšení nejen pro rekreanty, ale i pro nás. Lidé nebudou muset jezdit sem a tam stejnou trasou, čímž se návštěvnost rozptýlí do většího prostoru a na nejfrekventovanějších lesních cestách bude klidněji. Jsou dny, kdy se v lese pohybují i tisíce lidí a například na Hradečnici to bývá jako na Václaváku. Díky okruhu se návštěvníci navíc podívají i do nových míst. Šestnáctikilometrový okruh, který u nás vzniká, nemá v republice obdoby,“ je přesvědčen ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Kromě uvedeného okruhu už je zpevněný povrch z minulých let na Hradečnici v úseku od hájovny U Dvou šraňků až k Bělečku a na Písečnici na Nový Hradec.

„Na okruhu budeme myslet i na začínající bruslaře, takže v jeho nejširší části před Zděnou boudou počítáme s vybudováním opěrných madel, kterých by se začátečníci mohli při stavění na nohy a rozjezdu přidržet,“ přiblížil jednu z novinek Ondřej Votroubek.

Také pro děti se chystá v městských lesích překvapení.

„V březnu bude dokončeno rytířské hradiště. Do léta se ještě dokončí finální nátěry, ale to už využívání prostoru dětmi bránit nebude. Třímilionové náklady na proměnu tohoto prostoru zaplatí městská společnost Městské lesy,“ říká Martin Soukup, náměstek primátora s gescí pro majetek a městské společnosti.

Další atrakcí by se měly stát ohrazené výběhy s divočáky, jeleny a daňky doplněné vyvýšenými pozorovatelnami, které vzniknou v okolí retenční nádrže Na Olšině u cesty Hradečnice. Bude se jednat o takzvanou lesní zoo. Lidé zde budou moci zvířata nejen pozorovat, ale třeba i krmit. Stavět by se mělo začít během jednoho roku.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Stavební odbor v Hořicích poslal do Hradce příznivou zprávu. Nově vydané územní rozhodnutí ke křižovatce Mileta, o…
  Začala stavební sezóna. Na dálnici D35 byla zahájena výstavba v úseku Opatovice n/L - Časy dlouhém 12,6 km. Přes úz…
  Příprava nového fotbalového stadionu pokračuje, vypsání dalšího výběrového řízení bude v průběhu roku. Nově se počí…
  Zatímco cena jízdenky z Prahy do Chlumce stojí 135 korun, z Prahy do Hradce, kam to je dál se jezdí dotovaně za 95…

  9.458

  1.084

  1.020


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ