Gymnázium J. K. Tyla

Budova prestižního Gymnázia J. K. Tyla se po dlouhé rekonstrukci otevřela studentům a učitelům. Ti se do Gočárovy stavby z druhé poloviny 20. let minulého století vrátili v pondělí 10. března. Šest stovek gymnazistů našlo na více než dva roky dočasný azyl v bývalém ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě. Po jarních prázdninách se všichni vrátili do funkcionalistické budovy, kterou nechal zrekonstruovat Královéhradecký kraj. Mezi významné studenty gymnázia se řadí Karel Čapek, Alois Jirásek a samozřejmě Josef Kajetán Tyl. Studoval zde i starosta František Ulrich, z nynější doby třeba Dominik Duka nebo Leoš Heger.

„S rekonstrukcí se začalo v červnu 2012, práce finišovaly letos v lednu,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Hlavním investorem byl Královéhradecký kraj, který zaplatil 31,7 mil. Kč, 3,3 mil. Kč hradila stavební firma Prima a 64,5 mil. Kč přispěla Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Severovýchod. Stavba celkem vyšla na 99,5 milionů korun.

Panorama Hradce ze střechy gymnázia | Foto: Královéhradecký kraj

Studenti královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla se tak zase mohou učit v historické budově na Tylově nábřeží. Úpravy se netýkaly jen budovy a vstupního schodiště, ale také tělocvičny, sportovišť a odpočinkových ploch.

„Stavba nebyla bezproblémová, ale s tím jsme počítali. Oproti původnímu plánu se například měnily dřevěné podlahy. Na parkety, které jsme chtěli znovu použít, byl nalepen asfalt a další vrstva parket. Nakonec jsou ve třídách parkety nové,“ zmínil jednu ze změn radní pro investice Josef Dvořák.

„Ve škole je také nový nábytek a pořizujeme ještě audiovizuální techniku,“ uvedl ředitel školy Robert Novák. To vše za 8,5 mil. Kč, nad rámec evropského projektu.

První vyučování v budově Gočárova gymnázia začalo 1. května 1927.  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  Na Moravském Předměstí vyrostou další dva bytové domy. Budou se nacházet u ulic Brožíkova a Mandysova. Dětské hřiště zde zůstane.
  Trolejbusová síť se v roce 2018 rozroste. Na jaře začne výstavba nové trati na Pod Strání, přinese to změny.
  Na Velkém a Malém náměstí se bude točit film. Ve dnech 15., 16. a 25. září tu bude probíhat filmové natáčení pro projekt Shine.
  V Hradci jsme letos napočítali celkem 16 tropických dnů s teplotou nad 30. Nejtepleji bylo 1. srpna, kdy vystoupala na 35,4 stupňů Celsia.

  7.816

  858

  428

  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ