..

Vizualizace nové lávky

Podoba nové lávky přes Labe vyplula koncem dubna na povrch. Odborná porota vybrala z 31 přijatých návrhů vítězný projekt. Hodnocení probíhalo z hlediska statiky a konstrukce, památkové ochrany, zeleně a krajinářské tvorby, ornitologie a dle rozpočtu stavby. Lávka na první pohled vypadá díky svým žebrům jako nějaká útlá kostra z velryby. Její stavba by měla být jednoduchá, jelikož to bude taková skládačka, kdy jednotlivé díly budou do sebe rychle zapadat. Lávka navíc nenaruší cyklistickou dopravu podél Labe, cyklisté na obou březích budou mít možnost lávku podjet. Tím se tak vyhnou cyklistům přes lávku.

Za vítězný návrhem č. 31 stojí architekti Libor Kábrt, Gabriela Elichová, Martin Elich a Jiří Jachan.

„Vybraný návrh zapadá do krajinného obrazu lokality, vyznačuje se kvalitním řešením a respektuje existující stezky vedoucí po nábřeží. Realizace vítězného návrhu zajistí komfortní pohyb pěších i cyklistů se zachováním průjezdnosti vodní cesty. Konstrukčně bude lávka kombinací lanové konstrukce s ocelovými žebry doplněnými plochou z železobetonu,“ říká k budoucí lávce přes Labe náměstek pro rozvoj a investice Jindřich Vedlich.

Nová lávka překlene Labe v místech od Collinovy ulice u Kongresového centra Aldis a na druhé straně u budovy Státního okresního archivu na Smetanově nábřeží a Škroupovy ulice. Před budovou archivu bude vybudováno malé náměstíčko s lavičkami ve tvaru vlnovky a celý prostor se trochu více zkulturní. Oba začátky lávky budou zdobit erby města Hradec Králové, které budou vyryty do cesty mostovky.

Lávka má být široká 4,2 metry a přemostění bude dlouhé 98,9 metrů. Na každém konci bude mít jeden pilíř s ocelovým deviátorem předpětí a neposuvně kotvenou mostovkou. Zábradlí bude ocelové s osvětlením. Podél celé lávky budou vypínací lana a chodník na lávce bude z prefa dílců železobetonu.

Chodcům a cyklistům se tak otevře úplně nový svět. Cesta do Šimkových sadů od Centrálu se výrazně zkrátí. Rušný Labský most, který je sice jen 123 metrů od místa budoucí lávky, cyklisty a chodce kvůli silnému provozu spíše stresuje. Proto si toto místo po dlouhých 10 letech čekání a dohadů novou lávku více než zaslouží.

„Odhadované náklady činí 34 milionů Kč a pokud vše půjde hladce, příští rok by mohl být hotový projekt, na jehož základě se začne stavět,“ dodává Vedlich. Odhadem by lávka mohla stát v roce 2016.

Aktualizováno: 23. května / Vítězný návrh vyloučila městská rada z toho důvodu, že se na projektu nejspíše podílel i jeden z porotců soutěže. Tento vítězný návrh tak nejspíše nevznikne, šanci dostanou návrhy na 2. a 3. místě.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  85 volebních okrsků otevřelo v Hradci Králové. Nejvíce jich je na jednom místě v ZŠ Mandysova (6) a ZŠ Bezručova (5).
  Hradec chce vyjmout úseky D11 HK - Sedlice a D35 Sedl. - Opatovice z poplatků dálniční sítě. Trasa má ulevit dopravě jako přirozený obchvat.
  Podchod v Buzulucké u Šimkových sadů prochází opravou. Nevzhledný přístřešek dostává nový vzhled. Nové budou postupně další tři.
  Takzvaný dům hrůzy neboli schody u Aldisu se promění na hotel, informoval HK Deník. Místo bezdomovců zde do pár let budou hoteloví hosté.

  .  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ