nadrazihradeckralove

Národní den železnice, který se letos koná v Hradci Králové, nabídne speciální vlaky i světelnou show s historickými lokomotivami. Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí tuto sobotu 26. září Národním dnem železnice na hradeckém hlavním nádraží. V železniční stanici a místním depu se od 10:00 hodin představí historická i nejmodernější vozidla.

Vedle railjetu, který sem z Prahy přijede jako protokolární vlak, představí České dráhy také další nová vozidla – modernizovaný vůz Ampz pro provoz na lince z Prahy do Hamburku a moderní soupravy pro regionální tratě. Během dne budou z Hradce Králové postupně vypravovány zvláštní vlaky, které zamíří prakticky do všech koutů Královéhradeckého i do sousedního Pardubického kraje.

Nevšedním zážitkem bude také dvouhodinová večerní světelná show s historickými lokomotivami na točně královéhradeckého depa. Jako v předchozích letech nebude ani letos chybět speciální tarifní nabídka. Skupinová víkendová jízdenka bude 26. září platit pro 5 osob bez omezení věku.

Den železnice v Hradci Králové nabídne návštěvníkům pohled do minulosti železnice, představí řadu moderních vozidel i řadu zábavních atrakcí. Oslav se zúčastní více než 30 historických lokomotiv a vozů. Objeví se mezi nimi například parní lokomotivy „pětasedma“, „čtyřkolák“ nebo „štokr“, historické elektrické lokomotivy známé jako „bobina“ nebo motorové lokomotivy a vozy typu „sergej“, „zamračená“, „čmelák“ nebo „hurvínek“.

Nejmodernější vozidla pak bude prezentovat souprava railjet, elektrická expresní lokomotiva řady 380, soupravy určené pro regionální dopravu (RegioShark, RegioSpider a RegioPanter) a několik typů osobních vozů, mj. i modernizovaný vůz 1. třídy (typ Ampz), určený pro linku Praha – Hamburk.

Zábavní program bude připraven i pro nejmenší návštěvníky. Tím bude provázet maskot Českých drah slon Elfík. Děti mohou navštívit například Kinematovlak s promítáním filmů, dětský hrací vůz, divadelní nebo herní stan a Elfíkův skákací vůz.

Do centra oslav na královéhradecké hlavní nádraží vypraví České dráhy protokolární vlak railjet. Odjíždět bude z Prahy hl.n. v 8:08, zastaví v Kolíně a Pardubicích a do Hradce Králové přijede v 9:45. Zpět do Prahy se bude vracet v 16:55. Vlak je povinně místenkový, rezervace je možné zakoupit na pokladnách a v eShopu ČD.

Během oslav bude z Hradce Králové vypraveno celkem dvanáct zvláštních historických vlaků. Čtyři z nich povezou parní lokomotivy, dvě budou mít v čele motorové lokomotivy a na čtyřech budou nasazené historické motorové vozy. Kromě těchto vlaků pro cestující pojedou také dva nákladní fotovlaky s celkem 25 loženými nákladními vozy. Jeden bude mít včele parní lokomotivu, druhý dvě motorové lokomotivy.

Ve zvláštních vlacích bude platit tzv. globální jízdné, tj. pro každý vlak je stanoven zvláštní ceník. Kromě toho bude možné využít i celodenní globální jízdenky za 300 Kč (dospělí) nebo 150 Kč (děti do 15 let). V prodeji bude také celodenní rodinná jízdenka pro 5 osob, z nichž nejvýše dvě mohou být dospělí cestující. Ta bude stát 700 Kč.

Novinkou Národního dne železnice bude letos exkluzivní světelná show plná historických lokomotiv. Uskuteční se na točně královéhradeckého depa kolejových vozidel od 20:00 a nabídne téměř dvě desítky historických exponátů ve scénickém osvětlení s doprovodnou hudbou a komentářem. Návštěvníci se můžou těšit na legendární parní lokomotivy „pětasedmu“, „ušatou“, „štokr“ nebo „bejčka“, ale i motorové lokomotivy „zamračenou“, „brejlovce“, „karkulku“ a mnoho dalších. Pro dobrý výhled a focení bude u točny postavena tribuna. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal za 250 Kč, jejich počet je omezen.

V rámci Národního dne železnice si návštěvníci budou moci prohlédnout také unikátní muzejní expozici signalizační a zabezpečovací techniky v areálu Signal Mont. Mezi centrem oslav na hradeckém hlavním nádraží a muzejní expozicí bude zajištěna kyvadlová doprava.

Mimořádnou nabídkou pro všechny návštěvníky Dne železnice ale i turisty a cestovatele představuje rozšířená platnost Skupinové víkendové jízdenky. V sobotu 26. září bude tato jízdenka mimořádně platit pro 5 osob bez omezení věku. To je ideální příležitost pro podniknutí nejrůznějších výletů a cest s přáteli, a to nejen na Národní den železnice, ale kamkoliv v ČR, kam jezdí vlak Českých drah.

Další informace naleznete na: DEN ŽELEZNICE  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  Nový úsek dálnice D11 jsme projeli za 2 minuty. Hradec na tohle čekal od roku 2006. Černý Most v Praze se přiblížil na cca. 45 minut.
  Dálnice D11 u Hradce otevřela. Lidově řečeno, je to jen první vlaštovka. Dokončení celé sítě v okolí města bude ještě nejméně 15 let trvat.
  Hradec čeká tropický týden, nejtepleji bude úterý až 36 °C. Letos bylo ve městě zatím 8 tropických dnů, kdy teplota překročila 30 stupňů.
  Dálnice D11 se od Kuklen pro motoristy otevře v pondělí 21. srpna. Končí tak jedna kapitola, která měla 15 ministrů a jednu farmářku.

  7.774

  850

  408

  Připravujeme novou anketu...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ