Přidat na Seznam.cz  

Uprostřed lesů enviromentální centrum. Stojí tam ale hájenka

Autor ~ LUPI 13. ledna 2016 | # 3 502 ZHLÉDNUTÍ

enviromentalnicentrumhradec2

Město připravuje projekt vzdělávacího centra uprostřed městských lesů. To by mělo stát na místě bývalé hájenky. V té ale bydlí nájemce a ten se ubytování vzdát nehodlá. Zda tento projekt, který město připravuje už dva roky vznikne, je tak opravdu záhadou. Na podporu hájenky sice vznikla petice, město se však nového enviromentálního centra v srdci městských lesů vzdát nechce.

V enviromentálním centru by se návštěvníci mohli dozvědět např. o chovu zvěře, ochrany životního prostředí a fungování městských lesů, které jsou vyhledávanou relaxační zónou Hradečanů.

„Městské lesy i město doufají, že přípravě projektu nebudou stát v cestě žádné překážky a na křižovatce Hradečnice s Písečnicí vznikne ve zcela novém energeticky nenáročném a na míru navrženém objektu důstojné vzdělávací zázemí, po němž volají nejen děti, ale například i zdravotně postižení prostřednictvím Centra pro integraci osob se zdravotním postižením,“ píše se v tiskové zprávě magistrátu.

Jeden problém tam ovšem je, na místě stojí stará hájenka, ve které bydlí nájemník a svého útulného bydlení se bezpochyby nechce vzdát. Na jeho podporu vznikla i petice, která čítá stovky podpisů.

Magistrátu se ale petice zdá jen z poloviny pravdivá a uvádí, že už před 4 lety požádal nájemce o snížení nájemného o 50 % z důvodu špatného technického stavu objektu, zejména zatékání střechy, nekvalitně odvedených předchozích oprav, nenapojení na vodovod, špatné dostupnosti na MHD, nezajíždění pošty apod. I když je tak bydlení v hájence zřejmě velmi komplikované, osobní pouto s tímto místem je pro nájemníka natolik cenné, že už několik nabídek na nové bydlení odmítl a na tomto místě chce hospodařit i nadále.

„Měla by zde vzniknout moderní a bezbariérová novostavba s environmentální zahradou. Za účelem praktické výuky budou navíc vystavěny voliéry s místními druhy zvěře, např. jezevcem, liškou, ale i veverkou za předpokladu spolupráce se záchranou stanicí. Smyslem celého projektu je nabídnout praktický pohled na chov zvěře, která je typická pro tento region. Ve spolupráci s kvalifikovaným lesním pedagogem, který zde již funguje a s mládeží pracuje delší dobu v ne zcela vyhovujících podmínkách,“ sdělil Milan Zerzán, ředitel městských lesů.

U zrodu myšlenky celého projektu stálo město ruku v ruce s městskými lesy před rozhodnutím, zda rekonstruovat stávající městskou hájovnu nebo se pustit do stavby nového a na míru navrženého objektu, který by funkcí i vzhledem do lesního prostředí rovněž zapadl. Špatný technický stav ani dispozice původní hájovny podmínkám provozu lesního výukového centra nevyhovuje a její rekonstrukce by byla finančně srovnatelná jako stavba nového a navíc energeticky méně náročného objektu, bylo rozhodnuto o stavbě objektu nového.

enviromentalnicentrumhradec

Město ke konci roku vypovědělo nájemní vztah nájemci a čeká na jeho stěhování. Ten ovšem o žádném stěhování nechce slyšet a zůstává tu dál.

„Město má zájem se s nájemcem dohodnout, proto mu s ohledem na přípravu projektu vyvolaného tímto zájmem nabídlo několik variant náhradního ubytování. Bereme v úvahu i to, že nájemce obývá objekt už dlouhodobě. Nicméně se jedná o majetek města a město má právo se rozhodnout, zda opravit celý objekt za městské peníze k využití bytu pro jednoho nájemce, nebo využít dotačních titulů, vybudovat nový nízkoenergetický objekt pro veřejné účely a využití všech obyvatel Hradce Králové i okolí,“ uvedla náměstkyně primátora Romana Lišková.

Jak se projekt vyvine a zda se na místě hájenky postaví nové enviromentální centrum je tak zatím velkou záhadou. Teprve po uvolnění hájovny dojde k podstatnému urychlení příprav projektu. Vpravo můžete hlasovat v anketě, jak byste tento problém vyřešili vy.

Projekt a vizualizace připravilo studio Žárovka architekti.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…
  6. června 2020 uplyne 60 let od mistrovského titulu. Výhra 4:0 nad Slovanem Bratislava znamenala, že se Votroci cob…
  Gastronomický koncept Amici dnes otevírá svou první pobočku v Hradci. Prvních 30 zákazníků dostane 🍕 nebo 🍔 zdarma.…
  RT : Včera jsem osobně projel celou stavbu 27 km dálnice D35 v úseku Opatovice - Časy - Ostrov. Stavba úspěšně pokračuje…
  Letecká záchranná služba v Hradci Králové jako třetí v Evropě začala podávat tzv. plnou univerzální krev pacientům…
  RT : Ty protiptačí sítě na nástupištích na nádraží v Hradci nějak úplně nefungují. Člověk se bojí dolů sednout na lavičk…

  11.720

  1.480

  1.258


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU