enviromentalnicentrumhradec2

Město připravuje projekt vzdělávacího centra uprostřed městských lesů. To by mělo stát na místě bývalé hájenky. V té ale bydlí nájemce a ten se ubytování vzdát nehodlá. Zda tento projekt, který město připravuje už dva roky vznikne, je tak opravdu záhadou. Na podporu hájenky sice vznikla petice, město se však nového enviromentálního centra v srdci městských lesů vzdát nechce.

V enviromentálním centru by se návštěvníci mohli dozvědět např. o chovu zvěře, ochrany životního prostředí a fungování městských lesů, které jsou vyhledávanou relaxační zónou Hradečanů.

„Městské lesy i město doufají, že přípravě projektu nebudou stát v cestě žádné překážky a na křižovatce Hradečnice s Písečnicí vznikne ve zcela novém energeticky nenáročném a na míru navrženém objektu důstojné vzdělávací zázemí, po němž volají nejen děti, ale například i zdravotně postižení prostřednictvím Centra pro integraci osob se zdravotním postižením,“ píše se v tiskové zprávě magistrátu.

Jeden problém tam ovšem je, na místě stojí stará hájenka, ve které bydlí nájemník a svého útulného bydlení se bezpochyby nechce vzdát. Na jeho podporu vznikla i petice, která čítá stovky podpisů.

Magistrátu se ale petice zdá jen z poloviny pravdivá a uvádí, že už před 4 lety požádal nájemce o snížení nájemného o 50 % z důvodu špatného technického stavu objektu, zejména zatékání střechy, nekvalitně odvedených předchozích oprav, nenapojení na vodovod, špatné dostupnosti na MHD, nezajíždění pošty apod. I když je tak bydlení v hájence zřejmě velmi komplikované, osobní pouto s tímto místem je pro nájemníka natolik cenné, že už několik nabídek na nové bydlení odmítl a na tomto místě chce hospodařit i nadále.

„Měla by zde vzniknout moderní a bezbariérová novostavba s environmentální zahradou. Za účelem praktické výuky budou navíc vystavěny voliéry s místními druhy zvěře, např. jezevcem, liškou, ale i veverkou za předpokladu spolupráce se záchranou stanicí. Smyslem celého projektu je nabídnout praktický pohled na chov zvěře, která je typická pro tento region. Ve spolupráci s kvalifikovaným lesním pedagogem, který zde již funguje a s mládeží pracuje delší dobu v ne zcela vyhovujících podmínkách,“ sdělil Milan Zerzán, ředitel městských lesů.

U zrodu myšlenky celého projektu stálo město ruku v ruce s městskými lesy před rozhodnutím, zda rekonstruovat stávající městskou hájovnu nebo se pustit do stavby nového a na míru navrženého objektu, který by funkcí i vzhledem do lesního prostředí rovněž zapadl. Špatný technický stav ani dispozice původní hájovny podmínkám provozu lesního výukového centra nevyhovuje a její rekonstrukce by byla finančně srovnatelná jako stavba nového a navíc energeticky méně náročného objektu, bylo rozhodnuto o stavbě objektu nového.

enviromentalnicentrumhradec

Město ke konci roku vypovědělo nájemní vztah nájemci a čeká na jeho stěhování. Ten ovšem o žádném stěhování nechce slyšet a zůstává tu dál.

„Město má zájem se s nájemcem dohodnout, proto mu s ohledem na přípravu projektu vyvolaného tímto zájmem nabídlo několik variant náhradního ubytování. Bereme v úvahu i to, že nájemce obývá objekt už dlouhodobě. Nicméně se jedná o majetek města a město má právo se rozhodnout, zda opravit celý objekt za městské peníze k využití bytu pro jednoho nájemce, nebo využít dotačních titulů, vybudovat nový nízkoenergetický objekt pro veřejné účely a využití všech obyvatel Hradce Králové i okolí,“ uvedla náměstkyně primátora Romana Lišková.

Jak se projekt vyvine a zda se na místě hájenky postaví nové enviromentální centrum je tak zatím velkou záhadou. Teprve po uvolnění hájovny dojde k podstatnému urychlení příprav projektu. Vpravo můžete hlasovat v anketě, jak byste tento problém vyřešili vy.

Projekt a vizualizace připravilo studio Žárovka architekti.  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  Sázka je sázka. Fotbalisté Pardubic přivezli po prohře v derby hradeckým snídani. Pardubický perník hned zlepšil všem kondičku.
  Nový úsek dálnice D11 jsme projeli za 2 minuty. Hradec na tohle čekal od roku 2006. Černý Most v Praze se přiblížil na cca. 45 minut.
  Dálnice D11 u Hradce otevřela. Lidově řečeno, je to jen první vlaštovka. Dokončení celé sítě v okolí města bude ještě nejméně 15 let trvat.
  Hradec čeká tropický týden, nejtepleji bude úterý až 36 °C. Letos bylo ve městě zatím 8 tropických dnů, kdy teplota překročila 30 stupňů.

  7.777

  852

  408

  Připravujeme novou anketu...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ