bitvauhkcentrum

Před 150 lety zde bojovalo více než 430 tisíc vojáků v rámci prusko-rakouské války. Byla to největší bitva na českém území v celé jeho historii. Vyvrcholením vzpomínkových akcí budou zkraje července atraktivní bitevní scény u Střezetic, Máslojed a na Chlumu, audiovizuální projekce s ohňostrojem, odhalení pomníku jezdecké srážky i kulturní akce v historickém středu Hradce.

V pátek 1. července bude odhalen pomník jezdecké srážky u Střezetic, který vytvořil sochař Petr Novák. Bude připomínat, že v těchto místech se střetlo na 11 tisíc jezdců pruské a rakouské armády a během půl hodiny krvavého boje bylo zabito a zraněno 1 600 vojáků a spolu s nimi zahynulo také na dva tisíce koní. Sousoší je poctou vojákům i jejich koním. Po slavnostním odhalení se představí historické jednotky a předvedou bitevní scénu za účasti jezdců na koních.

V sobotu 2. července se bude konat v Hradci Králové po celý den multimediální program se závěrečným koncertem Filharmonie Hradec Králové pod širým nebem, audiovizuální projekcí a ohňostrojem. Součástí programu bude během dne slavnostní bohoslužba v chrámu Svatého Ducha a velká vojenská ceremonie.

V Máslojedech historické jednotky předvedou scénu z bitvy o les Svíb, kterou dnes připomíná v tomto místě víc než 120 hrobů a pomníků.

Neděle 3. července, kdy se památná bitva odehrála, bude vyvrcholením letošních bitevních scén. Přímo na bojišti na Chlumu se uskuteční pietní akt a poté historické jednotky českých a zahraničních spolků vojenské historie předvedou velkou bitevní scénu včetně pyrotechnických efektů. Bitevní ukázky orámované kulisami vesnických stavení se zúčastní na 600 vojáků v dobových uniformách vybavených replikami historických zbraní a asi stovka jezdců.

SPECIÁLNÍ LINKA 150 K VÝROČÍ BITVY

V rámci příležitosti oslav ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové vypraví dopravní podnik speciální linku s číslem „150“ k místům bitev do Střezetic a na Chlum.

Pátek 1. 7. Hradec Králové – Střezetice
Časy odjezdů z Terminálu HD (nástupiště F1): 16:00, 16:20, 17:30, 17:40, 17:50
Časy odjezdů ze Střezetic: 19:20, 19:40, 20:00

Neděle 3. 7. Hradec Králové – Chlum
Časy odjezdů z Terminálu HD (nástupiště F1): 10:00, 10:20, 10:40 a dále v intervalu 20 minut (poslední spoj ve 14:20)
Časy odjezdů z Chlumu: 16:20, 16:40, 17:00 a dále v intervalu 20 minut (poslední spoj ve 20:00)

Cena jízdenky kyvadlové dopravy pro jednu jízdu: Základní jízdné 20,- Kč pro občany nad 15 let. Zlevněné jízdné 10,- Kč pro děti od 6 do 15 let (děti do 6 let se přepravují zdarma). Platba pouze u řidiče. Neplatí žádné jiné slevy ani časové jízdenky.

Na návštěvníky jak na bojištích, tak v centru Hradce Králové čeká od pátku do neděle velmi bohatý program, na jehož výběr se můžete podívat níže.

PROGRAM

BITEVNÍ SCÉNY

PÁ 1. ČERVENCE – STŘEZETICE

18:00 – Bitevní scéna „Srážka jezdectva u Střezetic 1866“

SO 2. ČERVENCE – MÁSLOJEDY

10:30 – „Svíbské memento 1866“ – bitevní ukázka historických jednotek v lese Svíb

NE 3. ČERVENCE – CHLUM

10:00 – Průvod historických jednotek bojištěm 1866

15:00 – Velká bitevní scéna „Königgrätz 1866“ na Chlumu

KULTURNÍ AKCE

PÁ 1. ČERVENCE – VELKÉ A MALÉ NÁMĚSTÍ HRADEC KRÁLOVÉ

14:00 – 22:00 Dobové tržiště na Velkém a Malém náměstí

17:00 Koncert hudební skupiny Nešlapeto

20:30 Koncert skupiny „Hradišťan & Jiří Pavlica“

SO 2. ČERVENCE – HISTORICKÉ CENTRUM HRADCE KRÁLOVÉ

10:00 – 17:00 Pivovarské náměstí – workshopy pro děti i dospělé, výtvarná dílna

11:30 Velké náměstí – koncert Dechového orchestru města Hradce králové

12:00 – 21:30 Různorodý program na Pivovarském náměstí, Velkém náměstí, Žižkových sadech a Letní scéně Klicperova divadla

16:30 Pochod historických jednotek městem (z Ulrichova náměstí na Velké náměstí)

17:00 Velké náměstí – slavnostní shromáždění u příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové

21:30 Velké náměstí – koncert Filharmonie Hradec Králové

22:15 Velké náměstí – pochodňový průvod historických jednotek, videomapping a ohňostroj

MAPKY BITEV A AKCÍ

Na přiložených mapkách jsou znázorněny lokality bojišť ve Střezeticích a na Chlumu s popisem příjezdových cest, parkování a místy bitev. Na třetí v pořadí je historické centrum Hradce s místy konání oslav.

bitvauhkstrezetice

bitvauhkchlum

bitvauhkcentrum

VÝSTAVY K BITVĚ A PEVNOSTI I V MUZEU

Válečný rok 1866 připomínají také výstavy v Muzeu východních Čech. Výstava s názvem Pevnost královéhradecká přibližuje okolnosti výstavby hradecké pevnosti, která se ve válce roku 1866 odmítla vzdát a odolala i pruskému ostřelování.

Další výstava s názvem Život v pevnosti ukazuje každodenní všední život tamních obyvatel, kteří sdíleli obranný objekt s vojenskou posádkou. Na ní naváže od 1. července výstava Ve stínu války, která bude ilustrovat průběh války na základě osobního prožitku jejího konkrétního účastníka. K vidění bude bohatá ukázka výzbroje a výstroje zúčastněných armád i předmětů každodenní potřeby.

Válečné události roku 1866 se staly také součástí interaktivního prohlídkového programu rekonstruované 72 metrů vysoké Bílé věže v Hradci Králové postavené v roce 1574. Program je určen pro všechny věkové kategorie a provede návštěvníky Bílé věže po bojišti válečného střetu pruské a rakouské armády na Chlumu. Připomene historické příčiny konfliktu mocností, upozorní na politické důsledky, a také na stopy, které bitva zanechala v krajině Hradecka.

PŘÍČINY PRUSKO-RAKOUSKÉ VÁLKY VE ZKRATCE

Dodejme jen, že hlavní příčinou prusko-rakouské války byly rozpory mezi mocenskými zájmy obou států. Prusko usilovalo o sjednocení německých států, ale Rakousko preferovalo federální uspořádání. Do českých zemí vtrhly tři pruské armády, jako první Labská armáda 22. června 1866, a postupně svedly s rakouskou armádou několik bitev. Rozhodujícím střetem byla bitva u Hradce Králové dne 3. července 1866. Po drtivé porážce se Rakušané už nevzpamatovali, ustupovali na Moravu a k Vídni, aby ji chránili před případným útokem pruské armády. Dne 22. července bylo podepsáno v Mikulově příměří a 23. srpna byl v Praze podepsán mír.

Výsledek prusko-rakouské války ovlivnil další uspořádání Evropy. Po pěti letech od bitvy u Hradce Králové byl pruský král Vilém I. korunován prvním německým císařem. Vznikla jednotná německá říše s více než 41 miliony obyvatel. Rakousko přišlo mj. o italské Benátky, z Rakouského císařství se stalo Rakousko-Uhersko.

Místo bitvy na Chlumu je nazváno Památník bitvy 1866. Zahrnuje areál s více než 460 pomníky a symbolickými památníky. Součástí je Muzeum války 1866, informační centrum a 56 metrů vysoká vyhlídková věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů nad zemí. Z ní je rozhled nejen na celé bojiště, které se rozkládalo na území mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, ale i na město Hradec Králové a za pěkného počasí i na vzdálené vrcholky Krkonoš. Vedle Muzea války 1866 je v někdejším strážním domku umístěno informační centrum s prodejem propagačních předmětů.

Další informace naleznete také na stránkách: WWW.KONIGGRATZ1866.EU  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  Od února 2018 by měla vyjet do čtvrti Plachta nová trolejbusová linka. Ta má zatím pracovní označení 21. Interval by měl být cca. 15 minut.
  Ministr zahraničí Zaorálek před několika dny navštívil Hradec... Nevěděli jsme, že Hradec je už v cizině, ale nebylo by to vůbec špatné.
  V závěru srpna se u Šimkových sadů bude konat premiérový festival Hradecké léto. Vystoupí třeba Xindl X, Sebastian, Mandrage a další.
  Nová budova Přírodovědecké fakulty v kampusu UHK ve středu otevře pro veřejnost. Studentské náměstí také nově zdobí fontána s vodotrysky.

  7.535

  817

  356
  Miniaplikace

  Hlasujte i pro více odpovědí. Do konce zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ