Koruna ve večerních hodinách

Gočárova třída se v úseku od okruhu ke Koruně potýká s úbytkem obchodů. V posledních letech mizí jeden za druhým. Skončilo zdejší oblíbené infocentrum, restaurace, která zaměstnávala dlouhodobě nezaměstnané a další obchůdky s různým zbožím. Ulici tak lemují prázdné výlohy obchodů, minimum lidí a pouze jen a jen projíždějící auta.

Trend je dnes takový, že lidé nejraději nakupují pod jednou střechou v centrech, kde pohodlně zaparkují a poté rychle nakoupí. Důležitý je pak i typ a koncept obchodu. Například CrossCafé se na Gočárově třídě ujalo hned, stejně tak novější cukrárna Dobrůtky u Obra o kus dále. Plno zákazníků má i oblíbený obchod Bazalka. To jsou ale obchody v druhé části Gočárovy třídy. Jde také o to, jestli ty obchody, které v těch místech jsou, jsou i pro zákazníky přitažlivé a srozumitelné.

Dříve prý v místě bývalého infocentra stávala vyhlášená cukrárna Burgas. Ta by se sem hodila i nyní.

Nakonec na Gočárově třídě zůstal i Baťa, u kterého panovala možnost, že by se přesunul do Auparku, což se ale nestalo.

Dalším problémem Gočárovy třídy je fakt, že zde neexistují žádná parkovací místa. Pokud by se Gočárova třída upravila a podél ulice by vznikla i podélná místa, jistě by to bulvár zatraktivnilo.

Otevření Auparku zřejmě nemá na prázdné výlohy nějaký vliv, v centru jsou jiné obchody, v poslední době se zde dá ale pozorovat určitý trend pohybu lidí, kteří přes Gočárovu třídu míří do centra pěšky a jdou právě i kolem prázdných výloh. Radnice nabízela nebytové jednotky k pronájmu, zájem byl ale nulový.

„Rozhodli jsme se původní pevně stanovené ceny dané směrnicí města snížit z minimálních 1500 korun za metr čtverečný a rok na minimálních 600 korun. Nájemci budou mít nulové nájemné pro počáteční období, než upraví prostory v souladu s činností, kterou hodlají provozovat. Cílem této mimořádné pobídky potencionálním nájemcům je zajistit zajímavé a pro obyvatele Gočárovy ulice doplňkové prodejny, které nejsou v blízkém obchodním centru a které oživí aktivity v ulici a přivedou kupující i z jiných částí města,“ vysvětlila Romana Lišková, náměstkyně primátora zodpovědná za oblast majetku a městských společností.

Takto nízký nájem by město garantovalo po dobu dvou let. K tomuto kroku se rozhodlo poté, kdy o opakovanou nabídku předmětných prostor neprojevil nikdo zájem.

Radnice by zde chtěla mít určitý mix obchodů, který by byl do tohoto místa vhodný a pro lidi v okolí zajímavý. Ono pokud by zde otevřel Starbucks, tak věříme, že by se místo zaplnilo ihned, ale neznámé obchůdky a restaurace si hledají nové zákazníky těžko.

Navíc při problémech s parkováním je to ještě komplikovanější, jelikož Gočárova třída není tou hlavní pěší tepnou jako spíše tepnou aut.

„Chceme, aby tato ulice žila a byla plná obchodů. Ptali jsme se prostřednictvím ankety i občanů, co by v těchto místech uvítali. Lidé by zde rádi v budoucnu například chtěli řeznictví či pekařství, ale možnost ucházet se o tyto prostory má samozřejmě kdokoliv,“ uzavřela Romana Lišková z Hradeckého demokratického klubu.

A hradecké radnici asi opravdu záleží na tom, aby město „žilo“, od 1. ledna letošního roku zvedlo taxu z předzahrádek u restaurací o pozoruhodných více než 500 procent. Některé restaurace plánují předzahrádky raději neotevřít, či zmenšit, pro některé to znamená navýšení i o několik tisíc či desítek tisíc korun ročně. Restaurace plánují vytvořit petici, nebo na protest předzahrádky pro letní sezonu zrušit.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V září by měl v Hradci otevřít nový sportovní areál, který vyrůstá v Třebši. Bude v něm několik hřišť, wellness, re…
  Mimořádné prázdninové zastupitelstvo se sejde 17. července kvůli stavbě fotbalové arény. Bude se schvalovat druh, r…
  Na chystané trase dvoukolejky z hlavního nádraží do Březhradu budou stát nově dva podchody pro pěší a cyklisty (Hon…
  Letošní ročník festivalu navštívilo v Hradci bezmála 25 tisíc lidí. Programu dominovali The Prodigy,…

  8.542

  968

  762


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ