..

Olympijské hry v Krkonoších 2013

Poláci chtějí pořádat v Krkonoších zimní olympijské hry. Plánují konání her na obou stranách hranice, v Česku o tom zatím jen nikomu neřekli. Slavnostní zahájení by hostila Vratislav, zakončení pak Praha. Na české straně by se her zúčastnila města Harrachov, Špindlerův Mlýn, Malá Úpa, Pec pod Sněžkou a Liberec, zde by se hrál olympijský hokej.

Většinou se na pořádání hokeje potřebují ale alespoň dva hokejové stadiony, ten druhý v Soči měl zhruba 7 tisíc diváků, tomu by klidně vyhovovala i hradecká Fortuna aréna. A olympijský hokej v Hradci, to by byla přinejmenším paráda. Díky tomu by se mohl stadion zase o něco vylepšit.

Polská strana bude usilovat o pořádání her v roce 2030. Nejbližší hostí v roce 2018 Jižní Korea, následně v roce 2022 Čína.

„Asijská tour ale skončí a je čas vrátit hry do Evropy. Dva státy, deset měst a krásné Krkonoše, budou bojovat o pořádání her v roce 2030,“ píše polský sportovní deník przegladsportowy.pl.

Někteří si ovšem myslí, že to Poláci nemyslí vážně. Vtipkují, že nápad na olympiádu vznikl při výstupu na Sněžku, kde se dosti popíjelo.

„Je čas nahlas představit naše vize. Chceme za 13 let v Krkonoších vidět ty nejlepší sportovce světa,“ řekl Tomasz Stanek, předseda sportu, turistiky a zahraničních věcí.

Už prý společné pořádání olympiády probíral se zdejším předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. Česká strana se k pořádání ale staví zdrženlivě. Podle propočtů by olympiáda vyšla na 93 miliard Kč (15 mld. zlotých).

Zimní olympijské hry jsou z hlediska sportovců o něco střídmější než letní, nesoutěží se v tolika disciplínách a není zde tak velký počet soutěžících.

Tomu nahrává i fakt, že by to nemuselo být tak megalomanské, jako současné olympiády. Podle Stanka se totiž na Mezinárodním olympijském výboru dohodla nová filosofie her, mají být levnější, ekologičtější a dávat šanci i menším zemím.

Podle MOV kandidátů ubývá a nikomu se nechce dávat tolik peněz na olympijské stavby, které následně zůstanou často bez dalšího využití a chátrají.

Mezi města, která by se do olympiády zapojila jsou zatím vybrána tyto jména: z polské strany Szklarska Poreba, Karpacz, Jelenia Gora and Szczyrk, z té české Harrachov, Špindlerův Mlýn, Malá Úpa, Pec pod Sněžkou, Liberec a Praha.

Než by se ale případně olympiáda konala, bylo by dobré dobudovat do té doby dálnici D11 až k polským hranicím, jejich část dálnice A3 do Lubawky se prý úspěšně buduje.

Na podání kandidatury je nyní doba tří let, MOV bude rozhodovat o pořádání her v roce 2023. Jen podání kandidatury ale bude stát 1,5 miliardy korun.

Bylo by to jistě krásné mít za humny olympiádu, zatím to je ale jen sen, čas ukáže jaká nakonec bude skutečnost. Už v roce 2006 se polská strana pokoušela o olympiádu v Zakopanem, vybrali ale Turín. Naposledy se pak o kandidaturu ucházeli o hry pro rok 2022 spolu s Krakovem, kandidaturu ovšem stáhli.

SPORTOVNÍ DISCIPLÍNY V JEDNOTLIVÝCH MĚSTECH:

VRATISLAV (WROCLAW) – slavnostní zahájení her

KARPACZ – olympijská vesnice; saně, boby, skeleton a ski cross

SZKLARSKA POREBA – běžecké lyžování, biatlon a běh do severské kombinace

SZCZYRK – sjezd (alpské lyžování)

JELENIA GÓRA – rychlobruslení, krasobruslení a curling

PRAHA – slavnostní zakončení her

LIBEREC – hokej

MALÁ ÚPA – snowboard

PEC POD SNĚŽKOU – snowboard, akrobatické lyžování

ŠPINDLERŮV MLÝN – alpské lyžování (kromě sjezdu)

HARRACHOV – skoky na lyžích, skoky do severské kombinace


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Klip od skupiny Memphis - Tak nějak, který se natáčel komplet v Hradci, boduje i v hitparádě Óčko TV.
  V bývalých kasárnách v centru města začne výstavba nového parkovacího domu Jana Gayera. Nyní se některé objekty dem…
  Nová akvizice rozhodla hned první mač. Útočník Radek Smoleňák přišel, viděl a zvítězil. Svůj premiéro…
  Vánoční trhy v Hradci, které potrvají od pátku až do 17. prosince budou letos v novém konceptu. Na Masarykově náměstí bude stát 75 stánků.

  7.954

  906

  510


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ