Nová podoba křižovatky Mileta

HRADEC KRÁLOVÉ (GOČÁRŮV OKRUH) – Nebýt spolku KOS, který se proti územnímu rozhodnutí odvolal, možná by se už za rok začalo stavět. Bohužel lidé jsou různí a je na škodu, že takhle poškozují zájmy města. Desetitisíce obyvatel tak budou muset jezdit po velmi dopravně zatížené křižovatce v neutěšeném stavu dál. V některých případech spolky výrazně ohrožují rozvoj města.

Křižovatka u fakultní nemocnice se měla opravit pomocí tří subjektů. Celková částka na rekonstrukci se pohybuje kolem 225 mil. Kč. Na financování projektu se největší měrou mají podílet ŘSD, město poskytne necelých 78 mil. Kč a kraj odsouhlasil 17 mil. Kč. Takový byl plán na rekonstrukci.

Spolek KOS po celou dobu řízení neměl k nové křižovatce po několik let žádné námitky, tedy až do té doby než mělo dojít k územnímu rozhodnutí, přednesl totiž svůj návrh a ten od města označil jako špatný. Celou věc si tak vzal na starosti zdejší krajský úřad, který se automaticky označil jako podjatý, protože bude stavbu spolufinancovat. Tím se celá věc dostala až ke Krajskému úřadu Liberec, který územní rozhodnutí zrušil a nikdo neví, co bude dál.

Na vině těchto komplikací jsou také špatně postavené zákony a systémová podjatost. Tento faktor dokáže výrazně ovlivnit stavbu zdržením o několik měsíců až roků. Město ale musí mít zájem na tom, aby se prostředí zlepšovalo a mělo by tak být z podjatosti vyloučené. Je to komplexnější problém, který je ale zkrátka při zdravém rozumu postavený na hlavu.

Křižovatka je ve velmi, velmi špatném stavu. Denně přes ní projede na 40 tisíc motorových vozidel, stojí se zde každý den v kolonách, nebezpečné je i přecházení přes takto rušnou komunikaci, nový projekt měl všechno změnit, bohužel se díky námitce tento projekt v nejbližší době neuskuteční. Vedení Hradce už dochází s podobnými spolky trpělivost, dle reakcí občanům zřejmě také. Město tím přijde o stamilionové investice, přitom by křižovatka pomohla všem.

Projekt měl po několika desetiletích napojit i bulvár Benešovy třídy, byť to s křižovatkou u záchranné služby nebylo úplně nejideálnější řešení, ale alespoň by se celé okolí proměnilo do lepší podoby.

V sousedství měl vyrůst i obchodní dům Kaufland, což některým bylo právě trnem v oku. Do této lokality by se více hodila nějaká výšková administrativní budova či nějaký lepší projekt jako zábavní centrum apod.

Možná, že by se bez podobně kritických a účelových spolků, žilo v Hradci lépe a řada projektů by už dávno stála – například Velké náměstí, fotbalový stadion i ta zakletá křižovatka Mileta.

Miniaplikace  Přidejte si naše stránky na Facebook, děkujeme :-)

  Východočeské fotbalové derby mezi a bude živě vysílat ČT Sport. Utkání 3. kola v pondělí 14. srpna od 18 hod.
  Na Stavbu roku 2017 jsou z Hradce přihlášeni objekt Auparku a přestavba Galerie moderního umění na Velkém náměstí. Vyhlášení bude v říjnu.
  Začala 6denní výluka na trati 020 Hradec Králové - Chlumec nad Cidlinou. Všechny vlaky nahradí autobusy. Je potřeba po čase opravit koleje.
  Velký den D11 pro veřejnost chystají silničáři na 29. července u sjezdu Kukleny. Brzy otevřený 2,5 km úsek si můžete projet třeba na kole.

  7.744

  836

  388
  Miniaplikace

  Hlasujte i pro více odpovědí. Do konce zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ