Tyto elektrobusy budou brázdit ulice Hradce

Autor LUPI Říjen - 3 - 2017

HRADEC KRÁLOVÉ – Po Hradci se v příštích letech budou prohánět nové elektrobusy SOR s označením NS 12. Jde o nové prototypy elektrobusů, které vyrábí společnost SOR Libchavy kousek od Ústí nad Orlicí. Nové elektrobusy s velmi moderním designem vyjedou do ulic města už v příštím roce, kdy má být dodána první várka elektrobusů. Design navrhl architekt Patrik Kotas.

Při své premiéře na veletrhu letos v Hannoveru nový prototyp návštěvníky ohromil zejména svým ztvárněním. Obloukové křivky v přední části autobusu působí velkoryse, robustněji a řidič bude mít dostatek prostoru pro rozhled. Nový elektrobus tak zaujme na první pohled. Na střeše jsou umístěny baterie a sběrače pro dobíjení u nabíjecích stanic. Uvnitř tak bude více prostoru pro cestující.

Autobus svým estetickým ztvárněním vstupuje do města jako určitý urbanistický prvek, není to jen o přepravě z bodu A do B, ale aby ten vůz i dobře ve městě vypadal a byl co nejvíce komfortní.

Hodnota kontraktu na pořízení elektrobusů činí 246 milionů Kč bez DPH a ukončení celého kontraktu je stanoveno do 12 měsíců od podpisu smlouvy, první dodávka vozidel bude v červnu 2018.

„V září byl podepsán dosud největší kontrakt v České republice týkající se elektromobility v hromadné městské dopravě. Předmětem smlouvy je dodávka 20 kusů elektrobusů SOR NS 12 – Electric včetně nabíjecí infrastruktury. Celý kontrakt je rozdělen na několik etap postupných dodávek vozidel a dvou automatických rychlonabíjecích stanic, které budou umístěné na klíčových dopravních uzlech, tj. terminálu hromadné dopravy a na konečné stanici Cihelna. Součástí dodávky jsou nabíjecí stanice pro noční pomalé nabíjení elektrobusů v zázemí dopravního podniku, kde jsou již vybudovány odstavné prostory s novými elektropřípojkami a nová trafostanice,“ uvádí hradecký dopravní podnik.

V novém elektrobusu by mělo být 33 míst pro sezení a 1 místo vyhrazeno pro vozíčkáře.

Z hlediska elektriky bude vůz vybaven funkcí rekuperačního brzdění přičemž takto vzniklá energie je využívána pro dobíjení trakčních baterií. Bude zde také zařízení pro záznam spotřeby elektrické energie, včetně přenosu dat na server.

Průchozí prostor v celé délce elektrobusu je bez schodů. Sedadla bude tvořit plastová skořepina s textilním čalouněním. Pro odvětrávání budou k dispozici posuvná větrací okna, stropní ventilátor i klimatizační jednotka pro výměnu vzduchu.

Navíc bude prostor pro cestující vybaven automatickou klimatizací, což lidé ocení hlavně od jarních měsíců, kdy začínají horka. Součástí výbavy bude i WIFI připojení, pro dobíjení zde nově budou 4 ks USB zásuvek pro mobily či tablety.

Řidič bude mít v kabině samostatné vyhřívání i vyhřívaní sedadla. V prostoru vozidla budou umístěny LED a LCD panely s informacemi pro cestující a k zastávkám.

V dobíjecí stanici na Slezském Předměstí Cihelně se budou moci dobíjet až tři elektrobusy současně. Na THD budou dvě místa pro dobíjení.

První cestující se svezou těmito elektrobusy snad už v průběhu června příštího roku.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Velké náměstí je téma každých voleb, ani po 10 letech se nepodařilo městu zahájit rekonstrukci. A jak uvedl primáto…
  V Královéhradeckém kraji v noci napadl první sníh. Na nejvýše položených místech jako je Sněžka, Luční bouda, Labsk…
  Nákupní středisko na Pod Strání dostává novou venkovní podobu. Z nevzhledného prostranství, kde se zastavil čas, se…
  Fotbalisté jsou po devíti kolech v čele 2. ligy, když doma porazili Viktorii Žižkov 4:0. Poprvé se ukázal…

  8.886

  992

  862


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI