Přidat na Seznam.cz  

HRADEC KRÁLOVÉ – Už je tomu sedm let, co na hradeckém letišti prováděl výcvikový let Boeing 737-300 již zaniklé společnosti Czech Connect Airlines. Ve středu 13. října 2010 se nad Hradcem za slunečného počasí objevil tento krásný stroj, který udělal několik okruhů kolem letiště, poté dosedl na ranvej a vyzkoušel pojížděcí dráhu.

Tehdy na letišti působilo ještě kreativnější vedení, které mělo ambici a podporu města do několika let vypravit první charterové lety k moři. Z ambicí ale časem sešlo a městu i kraji nyní stačí, když se může s letáčky o Hradci pochlubit na pardubickém letišti. Jiné letáčky jsme tam bohužel koncem září neviděli.

Existuje prý stará dohoda mezi Hradcem a Pardubicemi, že jediné mezinárodní letiště na východě Čech bude právě to pardubické.

V budoucnu je podle územního plánu a studie rozvoje letiště, prostor i pro rozvoj toho hradeckého v různých formách.

„Areál letiště je od té doby, co odešla armáda, víceméně nevyužíván. Hlavní chybou bylo odejití armády z města Hradec Králové, to byla tehdy velká chyba plná emocí a každý si to dnes uvědomuje. Zůstala nám jen zanedbaná plocha rozlehlého areálu, tedy kromě vzletové dráhy, která je zase nejkvalitnější v republice. Je zde naštěstí letový provoz, vnitrostátní letiště, průmysl spojený s letectvím a ostatní budovy, které jsou už jen v hrozném stavu. Letiště by si zasloužilo rychlejší přístup, každá politická garnitura města je buď vzletnější, nebo méně vzletná,“ řekl v zastupitelském fóru Martin Soukup z ODS.

Boeing 737-300 přelétl v 15:45 nad hradeckým letištěm, udělal první průlet a přistál. Krátce po 16. hodině opět vzletěl, udělal další nejméně 4 okruhy s přiblížením a následným stoupáním. Letiště tímto testovalo připravenost na civilní provoz. Test proběhl podle oslovených zástupců tehdy na jedničku.

„Konečně jsme se toho dočkali, je to náš sen posunout tohle letiště o kus dál a vypravit tady za pár let první cestující,“ řekl v roce 2010 vedoucí letového provozu letiště Arpád Molnár.

Vedení letiště v čele s ředitelem Zindulkou bylo o rok později odvoláno v důsledku špatného hospodaření po provedeném auditu, kdy se zjistilo, že se v rozporu se zákonem vyplácely odměny a vytvářel černý fond. Letiště navíc nevybíralo dodavatele v řádných výběrových řízeních a jeden tendr dokonce zmanipulovalo.

„Dlouho bylo před lety letiště zablokované záměrem vybudovat zde Integrovaný záchranný systém, posléze ho jeden ministr zrušil mávnutím ruky. Máme letiště rozdělené do několika zón s využitím pro letectví, výrobu a další aktivity. Je důležité připravit případným investorům dobré podmínky, bohužel Hradec dnes nemá žádnou průmyslovou zónu, toto je jediná rozvojová lokalita, kterou můžeme použít,“ řekl primátor města Zdeněk Fink.

Miniaplikace

VÍCE O LETIŠTI: AIRPORT HRADEC KRÁLOVÉ


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V centru Hradce začne motoristům od úterý 4. června sloužit nový čtyřpodlažní parkovací dům pro 284 automobilů. Nah…
  Výsledky voleb do Evropského parlamentu za Hradec: ANO 21,36 %, Piráti 15,32 %, ODS 14,85 %, STAN+TOP 09 13,16 %, S…
  Hradecký stadion hrůzy přežil další sezónu, pomalu se z něj stává historický artefakt. Snad alespoň rezavá střecha…

  9.552

  1.152

  1.070


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ