HK (SVINARY) – Návrh na vypsání výběrového řízení na výstavbu nového mostu v hradecké části Svinary odsouhlasila Rada Královéhradeckého kraje. Most je od ledna uzavřen pro veškerou automobilovou dopravu z důvodu havarijního stavu. Stavební práce by mohly začít na jaře následujícího roku, průjezdný by most mohl být v listopadu 2018, tedy zhruba za rok.

„Nadále probíhá řízení o územním a stavebním povolení. Přesto, s ohledem na technologické podmínky stavby, ale i v souvislosti s jejím financováním, Rada Královéhradeckého kraje odsouhlasila výběrové řešení na stavitele nového mostu v hradecké části Svinary. Vzhledem k tomu, že pevně věřím v získání potřebného stavebního povolení, se nyní chceme plně soustředit na výstavbu mostu, který již bez omezení propojí silnici III/3082 s frekventovanou trasou I/11,“ informoval Martin Červíček, první náměstek hejtmana odpovědný za dopravu.

Součástí zakázky je demolice stávajícího mostu. Ten je z důvodu havarijního stavu od ledna uzavřen pro všechnu automobilovou dopravu a slouží jako lávka pro chodce či cyklisty.

Kvůli uzavření mostu musí linky MHD končit z jedné strany už ve Svinarech, z druhé v Podhůří a otáčet se až na kruhovém objezdu v Blešně.

„Chceme, aby nový most lidem umožňoval i pěší dopravu přes řeku, kterou zde současný most zastává. Proto počítáme jak se dvěma jízdními pruhy pro automobily, tak i s pěší lávkou,“ zdůvodnil náměstek Červíček jeden z požadavků v zadávací dokumentaci projektu.

Předpokládaný termín zahájení stavby je 19. březen 2018, nejpozdější požadovaná lhůta pro dokončení mostu je stanovena na konec srpna 2019.

„Trváme na tom, aby most byl nejdéle 4. listopadu 2018 zprůjezdněn a mohl být funkční v režimu předčasného užívání stavby,“ doplnil náměstek Červíček s tím, že jako nejvyšší přípustnou cenu kraj určil částku 66,6 milionu korun bez DPH.

Rozpětí nového mostního objektu bude 75 metrů. Plány počítají se dvěma jízdními pruhy pro automobily a pěší chodník pro chodce a cyklisty. Nový most nahradí stávající most plukovníka Šrámka z roku 1907, který spojuje části Svinar na obou stranách řeky Orlice a využívají ho i obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Most slouží i jako zkratka při cestě z jižní části Hradce Králové směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu.

Nový most bude mít zajímavě řešenou konstrukci v podobě oblouku, který bude takzvaně zavěšen nad Orlicí a jeho konce budou zakotveny na každém z břehu řeky. S novým mostem se bude moct už konečně udělat rekonstrukce silnice průtahu přes Malšovu Lhotu a také silnice ze Svinar do Bělče nad Orlicí.

PROJEKT: NOVÝ SVINARSKÝ MOST


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Společnost zahájila v Hradci Králové v lokalitě Aldis výstavbu regionálního centra, které pojme až tisíc z…
  Festival Rock for People oslaví příští rok 25 let existence. V advetním kalendáři otevírá denně nová jména. V hrade…
  Most ve Svinarech se v prosinci neotevře, počasí neumožní dodělat závěrečné práce na betonu v požadované kvalitě. O…
  Klicperovo divadlo uvedlo ve svém repertoáru hru s takovým pěkným názvem Republika Králové, která pojednává o Hradc…

  9.294

  1.036

  978


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  Letecký terminál

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI