..

HRADECKO – Od půl osmé ranní do třetí hodiny odpoledne řešili hasiči po celém Královéhradeckém kraji více než 400 událostí s převahou popadaných stromů. Došlo i k tragické události, kdy na Valdickém Předměstí v Jičíně spadl na staršího muže procházejícího po chodníku vzrostlý modřín a na místě ho usmrtil. V nárazech dosahoval vítr v Hradci až ke 116 km/h.

„Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírají i několik oznámení během jediné minuty. Už teď je tedy zřejmé, že očekávaná vichřice za sebou po poslední říjnové neděli zanechá velké materiální škody. Velká řada domácností v kraji byla nebo stále ještě je bez dodávky elektrické energie,“ řekl tiskový mluvčí HZS KHK Ondřej Sezima.

Na Slezském Předměstí v Hradci například spadl strom do kolejiště poblíž nádraží. Na sídlišti Sever poškodil strom zaparkovaná osobní auta, při události nebyl nikdo zraněn. V ulici K Sokolovně na Pouchově strom dočasně znemožnil průjezd městské hromadné dopravy. Strom spadl i v Písečné ulici v Malšovicích u balkónů bytového domu. Řada stromů popadala i v dalších částech města.

Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy.

Z katedrály sv. Ducha na Velkém náměstí odpadla část pískovcové ozdoby tzv. fiály. Místo bylo zajištěno a byl zde omezen vstup. Spadlé bylo i staveniště v okolí katedrály, popadaných byla po městě i řada nezajištěných poutačů, billboardů a dopravních značení v oblasti Rašínovy třídy i Bratří Štefanů.

V Třebechovicích pod Orebem shodil vítr dva vzrostlé stromy a třetí strom hrozil pádem na rodinný dům. Dokonce vichr odnesl i jednu ze závor na zabezpečeném železničním přejezdu. Na místě zasahovala místní jednotka sboru dobrovolných hasičů.

V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. V době nehody v něm cestovali dva cestující, kteří vyvázli bez zranění. Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Silnice mezi Hradcem Králové a Jičínem byla v místě události dočasně zcela neprůjezdná.

Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů. Ve Zborovské ulici v Rychnově vichřice poškodila střechu na místní škole, poničena byla dále například plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici také na Rychnovsku nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři.

„Hasiči zasahují v maximálních možných počtech a pro případ potřeby jsou připravené i další zálohy, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách,“ dodává tiskový mluvčí HZS KHK Ondřej Sezima.

Nejsilnější vítr byl zaznamenán na Luční boudě, kde dosáhl hodnoty 182 km/h. Kolem patnácté hodiny začal vítr postupně ztrácet na síle.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Na okraji Hradce roste nová hasičská zbrojnice pro dobrovolné hasiče z Březhradu. Otevřít by měla letos v srpnu. Do…
  Z Hradce se stala na skok Ženeva. Na hlavním nádraží se natáčel nový český film Zlatý podraz, který přijde do kin n…
  Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v úterý 15. května výstavbu dálnice D11 v úseku Smiřice – Jaroměř. Stavba řeší…
  Basketbalisté Hradce Králové v baráži o NBL proti Jindřichovu Hradci uspěli. Ve druhém zápase vyhráli 102:91 po pro…

  8.364

  956

  702


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ