NEW HRADEC – V roce 2012 jsme psali výpravný článek o americkém Hradci, který Vás dle reakcí vskutku zaujal. Na skok se sem nyní vrátíme a podíváme se, co se zde za 5 let změnilo nebo nezměnilo. Není to žádný Hollywood nebo Beverly Hills, jeho bohatstvím jsou ropná naleziště v blízkém okolí, které zdejší krajině značně dominují. Vrty jsou zde všudypřítomné.

Mít ropné vrty třeba u Moravského Předměstí budeme v Hradci za vodou. Možná i Benešovka by už dávno byla opravená a peněz by bylo na všechno dostatek.

New Hradec v Severní Dakotě žije dál svým poklidným životem uprostřed amerických prérií, cesty jsou zde stále prašné jako v minulosti, ale upravené a bez výmolů. Hlavní cesta do Hradce je již klasicky asfaltová. Celkově je zde prostředí kolem domů udržované a na některých zahradách jak bývá zvykem vlaje americká vlajka.

Při příjezdu do zdejšího městečka upoutá hned na začátku poutač s názvem New Hradec, datem založení a populací. Poutač je večer světly hezky nasvícen, stejně jako Bílá věž v noci.

Upravila se zde tělocvična a její okolí, v sousedství je dětské hřiště i místo pro pořádání pikniků. V tomto roce zde proběhla jedna svatba, pořádají se zde různé kulturní akce a také zde v srpnu místní sledovali zatmění Slunce, které dosahovalo až 90 procent zákrytu slunečního kotouče.

V předchozím roce se zde v září konala významná akce Czech Day. Na plakátu je napsáno, že každý příchozí je vítán, součástí vstupného je také jídlo v menu. To obsahovalo kuřecí polévku, smažené kuře s bramborovou kaší a omáčkou, minipárky v rohlíku, rýži, ovocný salát a coleslaw a na závěr klasické české koláče a rohlíky. Na konci letáku je zde lámanou češtinou napsáno: Přijet! jisti, vypit a bývat veselý!

Jinak se zde toho mnoho nezměnilo, na menší usedlost se nedají ani očekávat nějaké razantní změny. I když se to podle jména nabízí, tak zde není zatím ani náznak nějakého „Gočárova okruhu“, jediným pojítkem je tak jen název New Hradec, což odkazuje i na čtvrť Nový Hradec Králové.

Největším turistickým lákadlem je tady stále místní kostel sv. Petra a Pavla, který je na tak malé sídlo poměrně velkorysý. V sousedství kostela je rozlehlý hřbitov s řadou českých příjmení na náhrobcích. Stále zde funguje také malotřídka pro místní děti, které se učí třeba o slavnějších městech New York či New Orleans.

Počet obyvatel se pohybuje kolem 80-90 obyvatel. Jelikož je toto místo poměrně na samotě, žijí zde hlavně místní patrioti, které tento kousek USA mají za svůj domov.

Občanská vybavenost s obchody, školami a institucemi je v blízkém větším městě s 23 tisíci obyvateli Dickinson, které je vzdáleno vzdušnou čarou 13 kilometrů. Zde najdete i stylovou budovu Czech Town Hall postavenou v roce 2001, ve které je muzeum s historií místní české komunity. Jsou zde české nápisy, dokumenty, fotky, kroje a samozřejmostí je vlajka České republiky.

Obec New Hradec založili roku 1887 bývalí Hradečáci a další Východočeši, kteří sem emigrovali. Nachází se zde 7 pojmenovaných ulic se zhruba 50 domy. Časový posun je zde -7 hodin od našeho aktuálního zimního času.

Zatím město Hradec Králové nemá se sídlem New Hradec žádné partnerství, kontakt ani přímou leteckou linku.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec si připomene SRPEN 68 happeningem od 18:30 hod. na Masarykově náměstí, který pořádá univerzita. V průběhu ha…
  V Hradci už se vše chystá na zahájení 17. ročníku Hip Hop Kempu, největšího žánrového festivalu ve střední Evropě.…
  Meteorologové hodnotí červenec v kraji jako teplotně nadnormální a srážkově podnormální. Odchylka od normálu 1961-1…
  Všechny vlaky na trati na Prahu jsou až do 9. září nahrazeny autobusy. Na trati probíhá plánovaná železniční výluka…

  8.717

  978

  812


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ