HRADEC KRÁLOVÉ – Trojice stromů rozsvítí vánoční Hradec. Poprvé se město rozzáří v podvečer adventu v sobotu 2. prosince, v té době již u Muzea východních Čech budou probíhat trhy, po nich se muzeum na rok uzavře z důvodu rekonstrukce. Vánoční výzdoba bude Hradec zdobit až do Tří králů, čili do 6. ledna. V ulicích Hradce se již postupně objevují vánoční motivy a dekorace.

„Vánoční výzdoba se oproti předchozím letům nijak zásadně nezmění. Kompletně se musí nazdobit 44 vzrostlých stromů, kde bude zavěšeno téměř 5,5 tisíce žárovek. Na sloupy veřejného osvětlení se umístí 157 dekoračních motivů v podobě sněhových vloček, svící, oblouků s vločkami a podobně,“ popisuje Tomáš Pospíšil z hradeckých technických služeb.

Nově budou na základě žádosti tamní komise místní samosprávy umístěny motivy vloček také v Ruseku, druhé nejmenší městské části se zhruba 380 obyvateli. Celkové náklady na instalaci, drobné doplnění či opravy vánoční výzdoby v Hradci Králové včetně spotřeby elektrické energie jsou zhruba 400 tisíc korun ročně.

Hradečané se mohou tak jako každý rok těšit na tři vzrostlé řezané stromy na třech hradeckých náměstích – Velkém, nám. 28. října a Masarykově náměstí, kde bude stát nejvyšší strom.

Čárou přes rozpočet mohla být nedávná říjnová vichřice, která po městě několik desítek stromů poničila. A jeden čistě vánoční opravdu padl, u kolejí Hotelu Garni vždy studenti rozsvěcovali jehličnan, který stál uprostřed Gočárova okruhu, vichřici ale bohužel nevydržel.

Tyto vzrostlé stromy na hradeckých náměstích budou zdobeny LED technologií se 17 tisíci diodami včetně vánočních hvězd na špici stromu a jako denní výzdoba pak smrky budou dekorovat barevné koule.

Zájemci o umístění stromu se hlásí nejen z Hradce, ale i ze širokého okolí. Nabídku dostali například i z 50 kilometrů vzdálených Svatoňovic. Převoz ze vzdálenějších míst je ale samozřejmě komplikovanější. Vyřadit musí také stromy, které rostou v místě špatně dostupném pro techniku, jako je jeřáb a nakladač.

Pro Velké náměstí a náměstí 28. října se stromy hledají snáze. Je zde instalovaný menší kotevní systém, a stromy tedy nemohou být příliš vysoké. Navíc je náměstí 28. října místem, kde se stýká více ulic a vzniká tu silné vzdušné proudění. Z bezpečnostního hlediska je proto lepší volit strom menší. Pro výzdobu těchto prostranství budou letos využity smrky od dárců ze Slezského Předměstí a obce Stěžery.

Nejsložitěji se hledá strom pro Masarykovo náměstí, kde je instalován největší kotevní systém. Po nutném odvětvení a zapuštění části kmene do země přijde o čtyři metry své výšky. Strom pro toto prostranství proto musí měřit minimálně 18 metrů. Nejvyšší vánoční strom pro Hradec letos darovala obec Holohlavy. Na cestu se vánoční smrk vydá v noci ve středu 29. listopadu jako nadměrný náklad, může tedy způsobovat krátkodobé omezení v dopravě.

V tento den bude kvůli bezpečnému průjezdu platit také zákaz zastavení v Havlíčkově ulici. Nadměrný náklad by mohl zaparkovaná auta poškodit. Pokud zde nějaké vozidlo stát zůstane, bude nutné ho odtáhnout.

„Odezvy na naši každoroční vánoční výzvu a všech nabídek si velmi vážíme. Zajistit pro město rok co rok tři vzrostlé, zdravé a krásné stromy je čím dál těžší. Na kvalitě i estetické hodnotě zeleně se totiž v posledních letech neblaze podepisují velká sucha a přemnožení kůrovce,“ dodává Daniel Jeřábek.

Muzejní adventní trhy proběhnou od 1. do 3. prosince. Vánoční trhy proběhnou v době od 8. do 17. prosince na Masarykově náměstí vždy od 9 do 18 hodin.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V září by měl v Hradci otevřít nový sportovní areál, který vyrůstá v Třebši. Bude v něm několik hřišť, wellness, re…
  Mimořádné prázdninové zastupitelstvo se sejde 17. července kvůli stavbě fotbalové arény. Bude se schvalovat druh, r…
  Na chystané trase dvoukolejky z hlavního nádraží do Březhradu budou stát nově dva podchody pro pěší a cyklisty (Hon…
  Letošní ročník festivalu navštívilo v Hradci bezmála 25 tisíc lidí. Programu dominovali The Prodigy,…

  8.542

  968

  762


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ