..

HRADEC KRÁLOVÉ – Vítězem architektonické soutěže na návrh modernizace chirurgických oborů Fakultní nemocnice Hradec Králové se stal tým tvořený účastníky Ing. Janem Heráleckým, Ing. arch. Norbertem Obršálem a Ing. arch. Janem Kubátem. Do letos v dubnu vyhlášené architektonicko-urbanistické soutěže se přihlásilo celkem 17 zájemců, pět z nich postoupilo do druhé fáze.

Nové Chirurgické centrum za zhruba 2,4 miliardy korun, které je zařazené mezi strategické investice ministerstva zdravotnictví, vznikne přístavbou stávajícího Pavilonu akademika Bedrny a jeho následnou kompletní rekonstrukcí. Stavební práce by mohly začít v roce 2021, centrum by mohlo být uvedené do provozu o pět let později.

„Jsme rádi, že se do soutěže přihlásilo 17 zájemců, kteří nabídli různé pohledy na možné řešení Chirurgického centra. Věříme, že celý komplex bude po dokončení dobře sloužit pacientům i zaměstnancům nemocnice,“ řekl k soutěži ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové prof. MUDr. Vladimír Palička CSc., dr. h. c.

Na druhém místě podle hodnocení odborné poroty, které předsedal prof. Ing. arch. Zdeněk Zavřel, skončil návrh týmu Pelčák a partner architekti s.r.o. a LT PROJEKT. Na třetí příčce je tým CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o. a K4 a.s.

Fakultní nemocnice Hradec Králové na začátek příštího roku připravuje pro zaměstnance i veřejnost výstavu jednotlivých soutěžních návrhů, včetně pěti modelů vypracovaných pro druhou fázi soutěže.

Nemocnice nyní začne s vítězným týmem jednat o podobě smlouvy. Na rok 2018 jsou naplánované práce na dopracování projektové dokumentace pro územní řízení, o rok později se bude pracovat na dokumentaci pro stavební povolení a na výběru dodavatele stavby.

Modernizací chirurgických oborů vznikne jeden z největších operačních traktů v ČR, ve kterém bude například 21 nejmodernějších operačních sálů. Podle vedoucího projektu modernizace prof. MUDr. Jana Vojáčka Ph.D. dojde ke koncentraci velkých diagnostických a intervenčních radiologických technik pro jejich optimální využití, vzniknou nová oddělení akutní rehabilitace a multioborové septické oddělen či oddělení chirurgických ambulantních provozů včetně stacionáře.

Nová chirurgie se tak stane ozdobou fakultní nemocnice. Chirurgický komplex bude sloužit ve spádové oblasti více než milionu obyvatel z celých východních Čech, a ve vybraných oblastech i z Libereckého kraje a kraje Vysočina.

V budoucnu zde bude podle dokumentace prováděno až 70 operací denně. Jedná se o nejvýznamnější projekt v historii FNHK.

Zahájení výstavby nové části by mělo být v roce 2021, následně rekonstrukce stávajícího Pavilonu akademika Bedrny v roce 2024 a v roce 2026 by mělo být nové chirurgické centrum uvedeno do provozu. Bude se jednat o postupnou etapovou výstavbu za provozu stávající chirurgie.

Po jednom z nejvýznamnějších českých chirurgů je pojmenován i stávající chirurgický Pavilon akademika Bedrny, který je v provozu už více než 30 let a blíží se stavu, kdy je nutná jeho rozsáhlá rekonstrukce.

„Vytvořením nového Chirurgického centra je pro naši nemocnici i město Hradec Králové jedinečný projekt,“ dodává profesor Palička.

Problémem v areálu FNHK je nedostatek parkovacích míst. Součástí zadání soutěže je požadavek nejen na zachování současné kapacity během celé doby výstavby, ale také na navýšení kapacity o dalších 170 parkovacích míst, jejichž potřeba vznikne rozšířením chirurgického centra.


  DEJTE NÁM LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Tragická nehoda se dnes stala u Holic kousek od kruhového objezdu. Řidička osobního auta po střetu s kamionem zraně…
  Řetězec Lidl zvedl nástupní plat pokladních na 28 000 Kč, takový plat odborného asistenta s doktorátem na UHK je 22…
  Příprava dvoukolejky v úseku HK - Týniště n/O postoupila ke schválení EIA. Nádraží na Slezském bude mít nové ostrov…
  Fotbalisté Hradce v přípravě třetiligové Jirny nešetřili, vyhráli vysoko 9:1. Sedm gólů přinesla druhá půle. Už 28.…

  8.186

  932

  585


  / STREAM  98 %

  97 %

  97 %

  96 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  92 %

  90 %

  88 %

  87 %


  Digitální planetárium (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 3 %)

  Nové Kukleny (- 1 %)

  Univerzita Karlova (+ 1 %)

  Žižkovy sady (- 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 3 %)

  Jižní spojka (+ 4 %)

  Klinika čínské medicíny (+ 2 %)

  Západní město (+ 6 %)

  Nový most přes Orlici (+ 3 %)

  Další projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ