Přidat na Seznam.cz  

HRADEC KRÁLOVÉ – Během dlouhé řady let přišla i odešla z Hradce velká řada nadnárodních řetězců. Na několik nejznámějších si v článku zavzpomínáme. Bylo jich opravdu mnoho – Carrefour, Interspar, K-Mart, Delvita, Diskont Plus, Electrocity, Giga Sport, Hypernova a další. Delvita byla v 90. letech prvním supermarketem postaveným na zelené louce, navíc s parkováním na střeše.

„V té době to bylo opravdu něco výjimečného. V prvních měsících byl market zaplněný každý den lidmi, plné parkoviště, ale s příchodem dalších, přišel pozvolný úpadek Delvity,“ popsala tehdejší zaměstnankyně Delvity, která měla na starosti zeleninu a ovoce.

Nějaký čas byla budova prázdná, dnes je zde nábytek Jamall.

Po revoluci se po bývalém Prioru na pár let usídlil americký řetězec K-Mart, který v polovině 90. let převzalo Tesco, které je tam dodnes, ale spekuluje se, že možná zanedlouho také odejde. Do budovy by musela společnost Tesco investovat a pravděpodobně ji prodá, možná zde ale zůstane v nájmu.

Mezi prvními markety byl na rohu ulic Hořická a Chelčického také supermarket Julius Meinl, který skončil kvůli konkurenčnímu Tescu. Do roku 2007 u OBI fungoval také levnější Diskont Plus, který převzal Penny Market.

Oblibu si v Hradci nesla dvojice hypermarketů – Carrefour a Interspar. Francouzský Carrefour, který si vysloužil mnoho přezdívek a i dnes lidé jednoduše říkají, že nejdou do Futura, ale do „Káru“. Někteří ho pojmenovali ještě jako Kefír, Kerfurt a Kerfáč. Čas od času se v našich diskuzích na FB pod články s podobnými tématy u čtenářů objeví vzpomínka na tento řetězec, který byl zřejmě v Hradci dost oblíbený. Obchody po něm převzalo Tesco v celém Česku.

„Škoda toho Carrefouru, to byl hodně dobrý obchod a ráda sem tam chodila,“ napsala v diskuzi před časem jedna čtenářka. Na obrázku ještě původní Carrefour a Futurum z roku 2002.

Třeba v Polsku a na Slovensku fungují tyto obchody dále. I když u Slováků se v posledním roce potýká s problémy a musel uzavřít 3 z 5 prodejen.

Nedávno skončil také rakouský Interspar, který v Hradci otevřel v novém tisíciletí jako projekt EuroCenter. I tento obchod byl poměrně oblíbený. Změna názvu pak postihla kuklenskou Hypernovu, což byl možná slibnější název než současný Albert.

Největší elektro na přelomu tisíciletí bylo ve Futuru jako Electrocity (dnes je zde prodejna C&A), které ale zkrachovalo.

Mezi další pamětníky se řadí třeba hobbymarket Gotzen, který při otevření nabízel kbelíky zdarma, dnes je zde OBI. V Hradci bylo také občerstvení Big Food, česká obdoba KFC, kterou posléze převzalo právě KFC. Původně bylo na Masarykově náměstí, kde je dnes drogerie Rossmann.

Jistou dobu v malém Tescu fungovala i pizzerie amerického řetězce Little Caesars, ale v roce 2010 byla zrušena a i všechny její pobočky v ČR. Také další pizza řetězec dlouho působil ve food courtu v Hypernově, jmenoval se Mondo Pizza a v Česku měl několik poboček.

Už od otevření největšího centra ve východních Čechách, ve Futuru, byla kotevní značka Kenvelo. Kdo tehdy neměl tričko s touto značkou, jako kdyby nebyl. Brand ale v posledních 7 letech postihl úpadek a dnes se o prostor s pár kousky konfekce dělí se značkou Time Out.

Několik let byl v Hradci i řetězec se sportovním zbožím Giga Sport, který skončil v dluzích. Dnes zde funguje Decathlon. Na obrázku ještě jako Giga Sport z roku 2008.

Také drogistická oblast všem zamotala hlavu, nejdříve zde delší dobu fungovala Droxi Drogerie, aby ji poté převzal Schlecker, kterého vzápětí převzala Teta drogerie.

Příběhy známých i méně známých značek tak občas končí neúspěchem, konkurence je silná a kupní síla není neomezená. Snažili jsme se o výběr těch nejznámějších ve městě, ale přeci jen, pokud si vzpomenete i na další nevyjmenované obchody, můžete je napsat do komentářů.

Je ještě řada větších obchodů, která v Hradci svoji pobočku neměla nikdy. Jde o všem dobře známé obchody Globus, IKEA (oba ale o Hradci uvažují), dále sportovní prodejna Hervis, nábytek KIKA, Bauhaus či Uni Hobby.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Už i hradecká univerzita představila oficiální kolekci, tedy svůj merch. Mezi oblečením jsou mikiny, trika, kšiltov…
  Hradecký DP připravuje na sobotu 18. května akci - 70 let trolejbusů ve městě. Zve veřejnost, fanoušky i další na T…
  V Hradci by podle návrhu o přesunu některých institucí z Prahy mohlo přibýt až tisíc úředníků. Návrh zákona od…
  V hradecké části Roudnička vznikne na 20 nových rodinných domů. Území má jasně danou regulativu, díky tomu tak vzni…

  9.480

  1.114

  1.034


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ