Přidat na Seznam.cz  

Hradecké bistro / Foto: Google Maps

HRADEC KRÁLOVÉ – První případy otravou z jídla se začaly objevovat již v pondělí, kdy do nemocnice dorazilo 6 osob. V úterý před polednem byly nemocnicí na KHS Královéhradeckého kraje nahlášeny případy dalších těžkých zažívacích obtíží. Vše spojovala konzumace pokrmů v bistru Maxim (V Kopečku 82) v Hradci Králové, uvedla krajská hygienická stanice.

“Provedli jsme zde ihned kontrolu, při které byly zjištěny určité závady, ty však nebyly takového charakteru, aby zavdaly legislativní důvod provozovnu na místě uzavřít,” zdůvodnila KHS Královéhradeckého kraje.

Úterní odpoledne ale přineslo raketový nárůst případů zažívacích potíží, které náhle přibývaly o desítky a všechny měly stejného jmenovatele – konzumaci pokrmu z výše uvedeného bistra. Se zvracením a průjmy hrozilo riziko dehydratace, proto byla jedna část na pohotovosti vyčleněna pro tyto pacienty a byl jim podáván infuzní roztok pro doplnění živin a zmírnění obtíží.

“Provozovatel bistro v odpoledních hodinách sám uzavřel. KHS provedla na místě kontrolu tohoto opatření, provozovna byla skutečně ve večerních hodinách uzavřena,” dodala hygienická stanice.

Při kontrole hygiena odebrala vzorky pokrmů, které jsou nyní v laboratořích – budou se hledat bakterie, ale i bakteriální toxiny, které byly velice pravděpodobně příčinou zdravotních obtíží.

“Výsledky můžeme očekávat v řádu dní. Zároveň byli i zaměstnanci bistra odesláni k lékařskému vyšetření. Dnešního dne (středa 6. června) bude probíhat ještě další došetřování v dané provozovně, a také bude provedeno epidemiologické šetření u nemocných osob,” zakončuje KHS.

Co bylo příčinou střevních potíží by tak mělo být jasné do několika dnů. Bylo štěstí, že nemocnice zareagovala směrem k hygienikům vcelku rychle, pokud by bistro nezavřelo, nakažených mohlo být daleko více. Podobné případy takového rozsahu nejsou příliš časté, většinou jde spíše o jednotlivce. Příčinou mohlo být špatně tepelně upravené maso či špatně skladované maso, případně od dodavatele. Vše je předmětem výzkumu v laboratořích.

„V rámci prověřování případu spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Dle zpráv, které máme k dispozici právě od spolupracujících institucí, bylo ke středě ráno ošetřeno necelých 60 osob se zažívacími potížemi, ke kterým mělo dojít po konzumaci jídla z prodejny rychlého občerstvení v centru Hradce. V současné době zjišťujeme veškeré okolnosti související s postiženými osobami. Dále především zjišťujeme příčinu zdravotních potíží a případnou míru zavinění konkrétní osobou,“ sdělil policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Podobný případ s tak rozsáhlou otravou se v Hradci dosud nestal, je otázkou jak se bistro se situací vypořádá. Důležité bude zjištění hygieny a vyšetřování policie. Lidé si tak podle reakcí na sociálních sítích budou dávat větší pozor, kde se nají.

Někteří diskutující se toto téma snaží i odlehčit, když píšou, že se k tomuto případu už přihlásil Islámský stát, původní zpráva hovořila o kebabu, v bistru se ale dělají tortilly, v Pardubicích dodávají, že v Hradci prý nic nevydržíme, nebo že Milujeme Hradec, ale někdy je to pěkná otrava.

Žádný pacient ze zhruba šedesátky ošetřených nebyl při urgentním příjmu v ohrožení života, byť problémy byly závažné. Většina by již od dnešní noci měla být v domácím léčení, dnes už pravděpodobně všichni, závisí na rozhodnutí lékařů. Na infekčním oddělení totiž zůstává ještě několik lidí.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Do Hradce se chystá do roka a půl vstoupit nábytkářský řetězec KIKA, pro který to bude již desátá pobočka v ČR. V H…
  Stavební odbor v Hořicích poslal do Hradce příznivou zprávu. Nově vydané územní rozhodnutí ke křižovatce Mileta, o…
  Začala stavební sezóna. Na dálnici D35 byla zahájena výstavba v úseku Opatovice n/L - Časy dlouhém 12,6 km. Přes úz…
  Příprava nového fotbalového stadionu pokračuje, vypsání dalšího výběrového řízení bude v průběhu roku. Nově se počí…

  9.458

  1.084

  1.020


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ