Přidat na Seznam.cz  

Tortilla se kebabem / Foto: Ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ – Dva dny po vypuknutí střevních potíží podle některých údajů až 70 lidí, se u hradeckých stánků s rychlým občerstvením vrací život do normálu. Majitelé ostatních provozoven ve městě se ale obávají, aby je kauza bistra v Kopečku nějak nepoškodila a zákazníky neodradila od nákupů občerstvení, zatím ale lidi i podle pozorování chodí dál.

Je důležité opravdu připravovat pokrmy z prověřených surovin a skladovat tak, jak se mají. V nynějším horku a v rozpálené provozovně je snadné něco pokazit. Je tak dobré jíst v prověřených podnicích, kde to máte vyzkoušené.

Podle prvotních výsledků z fakultní nemocnice byl příčinou pravděpodobně toxin, který produkuje zlatý stafylokok. Ten pokud je v jídle, které není dostatečně tepelně upraveno, dokáže rozhodit celý organismus právě těmito projevy.

Vyjádření ke kauze poskytlo i bistro Maxim, které čeká nejprve na vyšetření z krajské hygienické stanice, aféra ho nicméně mrzí a zjišťuje, zda se mohla stát chyba u dodavatele, v bistru či zda se to nestalo úmyslně. Jak visí na ceduli před bistrem, připravuje si produkty z čerstvého masa samo.

Někteří lidé pociťovali podobné stavy po jídle v tomto bistru podle informací TV Nova už před týdnem. Dva pacienti se dostavili i do pardubické krajské nemocnice, další s lehčím průběhem se údajně léčili doma. Hradecká fakultní nemocnice registruje za 48 hodin celkem 57 pacientů s těmito příznaky. Ve středu večer ještě pár pacientů s těžkým průběhem zůstávalo na infekčním oddělení fakultní nemocnice.

Ve středu probíhala ze strany krajské hygienické stanice další šetření, byly odebírány další vzorky.

„Situaci hodnotíme jako izolovanou událost a věříme, že její příčinu se nám podaří objasnit. Přenos na další osoby nehrozí. Uzavření provozovny jsme potvrdili i naším rozhodnutím, otevření provozovny bude tedy podléhat našemu souhlasu,“ ujistila Krajská hygienická stanice v Hradci Králové.

Objevily se již první výsledky vyšetření nemocných osob z nemocnice, kdy byl v několika případech identifikován Staphylococcus auerus (zlatý stafylokok). Pokud by skutečně byl tento mikrob původcem daných obtíží, odpovídalo by to i předpokladům hygieny.

„Zlatý stafylokok produkuje v potravinách nebo pokrmech toxin (bakteriální jed), který po velice krátké době po konzumaci dané potraviny vyvolá velice těžký stav postižení zažívacího traktu se zvracením, průjmy, výraznou nevolností, a to vše bez teplot. Tento stav je skutečně velice dramatický, naštěstí většinou relativně velice rychle odeznívá a nezanechává žádné následky. Nicméně pro definitivní potvrzení a vysvětlení celého případu je nezbytné vyčkat na výsledky dalších vyšetření, zejména vzorků potravin,“ uvádí hradecká hygiena.

Laboratoře nyní budou identifikovat nejen mikroorganismy, ale i mikrobiální toxiny. Dle sdělení laboratoří si veřejnost na kompletní výsledky počká do konce příštího týdne.

Zlatý stafylokok je běžná bakterie, kterou má polovina lidské populace na kůži, sliznici aniž by jim způsoboval jakékoliv problémy. Pokud je ale zastoupen v potravině, může se uplatnit také jako původce otrav. Může totiž produkovat tzv. enterotoxin, který, pokud je vytvořen v jídle a to není dostatečně tepelně zpracováno, vyvolává otravu jídlem projevující se křečemi v břiše a silnými průjmy. Projevy zlatého stafylokoka jsou velmi široké. Záleží na tom, jakou část těla napadne infekcí. Dříve zlatý stafylokok dobře reagoval na léčbu antibiotiky. Nyní už je kvůli rezistenci na jednotlivé skupiny antibiotik léčba složitější.

Zlatý stafylokok může vyvolat také syndrom toxického šoku, který je spojený zejména s užíváním menstruačních tampónů. Způsobí otravu celého organismu, zejména poškození jater, ledvin, které může vést v ojedinělých případech až ke smrti. Projevuje se průjmem, dezorientací, šokem. Někdy může mít nákaza různých částí těla i trvalé následky.

„Na základě dosud zjištěných informací jsme v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti a i nadále úzce spolupracujeme s uvedenými institucemi na objasnění celé události,“ uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Řada pacientů, kteří leželi na lůžkovém oddělení to vzala dle příspěvků s humorem sobě vlastním: „S kebabem hubneme do plavek“, „Když chceš hamburger, tak si nedávej kebab“, „Oběd mně provětral všechny lidské otvory“, vznikla i koláž od TMBK jak Tomio Okamura prodává po Hradci kebab a Miloslav Rozner ho natírá nějakou jedovatou hmotou. Jak dodává jeden pacient, štěstí, že to nebyl novičok. Původcem příznaků byla ale tortilla plněná masem.

Rozhodně to ale pro pacienty a zdravotníky nebyla snadná situace, když co několik minut dováží sanitky další a další lidi s podobnými symptomy. Záchranná služba vše zvládla bez nutnosti posílení provozu, nemocnice povolala více sester a posílila služby na infekčním oddělení.

Událost by podle lékařů neměla na pacientech zanechat následky, byť se s podobnou situací tak hromadné intoxikace ještě nesetkali. Prověřila se i připravenost nemocnice na mimořádné stavy.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Autobusový dopravce spustil novou mezinárodní linku do Krakova. Zelené autobusy vyjíždějí z Prahy přes…
  Hradec vypsal výběrové řízení na stavbu fotbalového stadionu. Celý svět je v očekávání, zda se městu zakázka podaří…
  Betonové monstrum přes prázdniny padne. Do konce srpna by se měl vybydlený panelák zdemolovat. Budova chátrala přes…
  Opět po roce v Hradci na okruhu oblíbená hra s řidiči “Ty troubíš my pijem”, na místě s přibývajícím troubením pano…
  Každý čtvrtek se Pivovarské náměstí po setmění mění na letní kino. Biograf Etienne promítá zdarma čtvrtky…

  9.600

  1.174

  1.084


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ