Přidat na Seznam.cz  

Hradecké bistro / Foto: Google Maps

HRADEC KRÁLOVÉ – Událost hromadné intoxikace 57 lidí, kteří jedli v hradeckém bistru v centru města, má kromě řady těžkých potíží i další konsekvence. A jak míní s nadsázkou mnozí Hradečáci, kebab Hradec proslavil. O kauze informovala všechna celostátní média s desítkami článků v rozmezí třech dnů. Událost se dostala i na hlavní stránky zahraničních médií.

O hromadné infekci po požití jídla se v českých médiích během tří dnů napsala řada článků, byly jich až desítky. Tolik se během 72 hodin v článcích v souvislosti s děním ve městě ještě nenapsalo. Kebab a později tortilly plněné kuřecím masem, plnily hlavní zpravodajské weby několik dnů. Z pohledu projevů to byla opravdu výjimečná událost, podobná se ještě nestala.

Nejen v tištěných a internetových webech se tato věc objevila, také na televizních kanálech ve zprávách a rozhlasových stanicích.

O útoku „kebabov“, doslova jak napsal jeden slovenský bulvární server, se přidala další slovenská hlavní média, která obšírně komentovala několika články dění v Hradci. Řada webů si tak informaci zjednodušila pouze s obecným označením kebab.

O události se psalo byť pouze krátce v headlinech také na pár webech v Polsku a Německu, možná i v jiné z okolních zemí. Infekce skoro šedesátky lidí měla zahraniční přesah.

Během týdne nabyla kauza takových rozměrů, že se pro tento případ vžila i hláška „Do Hradce na kebab“, žít tak tato, pro řadu lidí nešťastná story, bude ještě dlouho. Krajská hygienická stanice poznamenala, že se jednalo o izolovanou událost.

Zároveň hromadný příjezd pacientů prověřil činnost fakultní nemocnice, která si na tomto případu mohla vyzkoušet, zda zvládne krizové situace.

„Nejvíce pacientů s infekcí z potravy přijala nemocnice v úterý mezi 16. a 20. hodinou, kdy dorazilo zhruba 50 lidí (což je 12,5 pacienta/hodina). Lidé měli průjmy a zvraceli, měli také bolesti a byli dehydrovaní. Po podání léků a infúzí s minerály se ve většině případů jejich zdravotní stav rychle zlepšil,“ řekl lékařský náměstek fakultní nemocnice MUDr. Zdeněk Tušl.

Pacienti zaplnili volnou kapacitu Infekční kliniky FNHK, lůžka na Emergency a nemocnice proto přistoupila k otevření takzvaného stacionáře na interně, kde zajistila všem zbylým pacientům potřebnou péči.

„Obdivuhodná byla ochota pracovníků, kteří zrušili osobní program a přišli zpátky do práce a otevřeli stacionář, kde jsme mohli hospitalizovat další pacienty,“ uvedl ředitel nemocnice prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c. Ten také ocenil přístup infekční kliniky, která dokázala uvolnit lůžka pro akutní pacienty.

Z celkem 57 pacientů byla většina propuštěna po několika hodinách, ve středu ráno zůstávalo v nemocnici osm pacientů, ve čtvrtek dva, u kterých dehydratace a rozvrat vnitřního prostředí mírně zhoršil jejich základní onemocnění. Poslední hospitalizovaný pacient byl propuštěn z nemocnice během pátku. Podle prvotních výsledků byla příčinou bakterie zlatého stafylokoka.

Krajská hygienická stanice by měla přinést kompletní výsledky z laboratoří během tohoto týdne. Může provozovateli uložit pokutu až 3 miliony korun. Zároveň případ prověřuje policie.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Autobusový dopravce spustil novou mezinárodní linku do Krakova. Zelené autobusy vyjíždějí z Prahy přes…
  Hradec vypsal výběrové řízení na stavbu fotbalového stadionu. Celý svět je v očekávání, zda se městu zakázka podaří…
  Betonové monstrum přes prázdniny padne. Do konce srpna by se měl vybydlený panelák zdemolovat. Budova chátrala přes…
  Opět po roce v Hradci na okruhu oblíbená hra s řidiči “Ty troubíš my pijem”, na místě s přibývajícím troubením pano…
  Každý čtvrtek se Pivovarské náměstí po setmění mění na letní kino. Biograf Etienne promítá zdarma čtvrtky…

  9.600

  1.174

  1.084


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ