Koupaliště Flošna

HRADEC KRÁLOVÉ – Město má za sebou týden supertropů. Nejvýše se teplota v Hradci dostala ve čtvrtek a znovu v sobotu, kdy vrcholil příliv teplého vzduchu před mírným ochlazením. Měřící stanice ve Svobodných Dvorech naměřila teplotu 36,0 °C. I tento týden meteorologové očekávají od úterý do čtvrtka teploty okolo 35 stupňů, ochlazení by mělo přijít zřejmě v pátek.

Hradec zažil sérii 12 tropických dnů v řadě, kdy teplota překračovala 30 stupňů ve stínu, spíše se tedy pohybovala až kolem 34 °C. Bylo to v období od 24. července do 4. srpna. Horko ale bylo ještě tři dny předtím, kdy se teplota vyšplhala nad 29. Podobné teplo naposledy panovalo v roce 2015, kdy bylo v kuse 14 dnů nad 30, teplota tehdy atakovala i 38 °C. Tyto teploty meteorologové očekávají někde i tento týden. Léta 2016 a 2017 byla z tohoto pohledu o něco chladnější, kdy bylo souvisle přes 30 maximálně 5 dnů.

Pokud by Vás zajímal vůbec historicky nejteplejší den v Hradci, tak největší zaznamenané vedro panovalo 29. července roku 1921, kdy byla v Hradci Králové naměřena nejvyšší teplota v Československu, bylo to rovných 40,0 °C. Tento rekord platil 62 let. V roce 1983 vystřídala Hradec Uhříněves s 40,2 stupni a v roce 2012 bylo v Dobřichovicích naměřeno 40,4 °C.

Kvůli vedrům je tak Hradec poměrně vylidněný, většina obyvatel je buď u vody nebo někde v přírodě. Stoupla o stovky procent poptávka po větrácích, které jsou nedostatkovým zbožím a také po klimatizacích, které rovněž nejsou. Byty jsou totiž tak vyhřáté, že někteří obyvatelé na sídlištích musí spát na balkónech. Některá elektra v Hradci neměla v minulém týdnu větráky vůbec a čekala na dodávky.

O to víc potěšilo cestující zavedení několika nových autobusů (elektrobusů), které mají nově už klimatizaci, to je velké plus.

Pokud by podobné počasí panovalo i v příštích letech, bylo by rozumné sázet do ulic více vhodných typů stromů, které dokáží ochladit okolí až o několik stupňů. Horší je ovšem sucho, i když v Hradci pršelo částečně v sobotu a také v neděli, aby se alespoň vyrovnal vláhový deficit, pršet by muselo souvisle nejméně dva týdny. Podle meteorologů z ČHMÚ zatím chybí zhruba půl roku srážek.

Příval lidí si tak užívají veškeré koupací služby. Na Flošně byla v týdnu doslova hlava na hlavě, stejné to bylo i u písníků v okolí města. Další obyvatelé využili i koupaliště v regionu případně své vlastní bazény doma na zahradě nebo vyrazili do hor.

„Od úterý budou teploty znovu stoupat, v úterý, středu i čtvrtek může být průměr maximálních teplot v rámci Česka i kolem 35 °C, v některých částech ČR jako jsou Polabí a jižní Morava, by mohlo být až 38 stupňů,“ sdělil Český hydrometeorologický ústav, možná se tak v Hradci rekordy z předchozích dní budou ještě hýbat.

Meteorologové čekají do čtvrtka tropické teploty, v pátek přechod studené fronty s ochlazením na 27 stupňů, v sobotu 25 a poté by se měla teplota pohybovat do 30 °C či kolem ní a postupně klesat.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec vyhlásil soutěž na inteligentní dopravní systém. Ten v sobě bude zahrnovat řízení křižovatek, výměnu semafor…
  I když dohoda o brexitu nedopadla, britské Tesco už v Hradci dočasný exit chystá. V půlce února zavře na několik mě…
  Na horách v kraji leží vydatné zásoby sněhu: Labská bouda 215 cm, Sněžka 207 cm, Luční bouda 192 cm a Deštné v Orl.…
  Dopravní podnik navýšil počty cestujících v loňském roce o 400 tisíc na více než 37 milionů. A to i přes zrušení ob…

  9.376

  1.056

  982


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ