HRADEC KRÁLOVÉ – Jak už to tak vypadá, žádný z hradeckých projektů, nemá na růžích ustláno. Stavbu za půl miliardy zastavil malinkatý brouček Lýkožrout smrkový neboli kůrovec. Státní podnik díky jeho expanzi v posledních letech, nemá takové výnosy z těžby dřeva, jak předpokládal a musí vynakládat finance na boj proti kůrovci, tudíž se stavba nového sídla odsouvá na neurčito.

Unikátní dřevostavba, největší v Česku, měla vyrůst na Novém Hradci po stávající budově, vypsána na ni byla i architektonická soutěž.

Přitom zkraje tohoto roku se připravovala dokumentace pro stavební povolení, byla podána žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby v územním řízení a v dubnu hradecký magistrát povolil demolici současné budovy. Podle harmonogramu mělo být vše připraveno k říjnu.

Ministr zemědělství ovšem v květnu odvolal generálního ředitele Daniela Szóráda, který se zasadil o přípravu nového sídla. Jelikož je letos kůrovcová kalamita díky teplému počasí na vzestupu a dosahuje extrémních hodnot, není nyní prioritou výstavba nového sídla, nýbrž boj proti kůrovci a vytěžení dřeva. Podniku rapidně klesají příjmy a v současné situaci si tak stavbu za zhruba 500 mil. Kč zkrátka nemůže dovolit.

V roce 2015 měl statní podnik ještě zisk 6,4 mld. Kč, vloni už jen 3,8 miliardy a letos to vypadá na pouhou 1,5 miliardu korun. Je tak patrné, že hospodářský výsledek se tenčí a výstavba tak není aktuální, projekt se tedy odkládá na neurčito do lepších ekonomických časů, možný je ale i definitivní konec tohoto projektu.

Na současný projekt už státní podnik vynaložil 40 milionů korun, zatím se dokončí alespoň projektová dokumentace. V pozitivní variantě se stavba odloží o několik let, v té druhé se projekt zruší úplně a co bude dál, nikdo neví. Současná budova ale nevyhovuje, na novou zase nejsou finance.

Smrkový porost v letošním roce velmi silně ovlivnilo sucho, to stromy oslabilo. Vše dokonal kůrovec, který oslabené stromy začal ve velkém likvidovat. Kalamitní situace může trvat několik let, přebytek dříví na trhu se tak zatím vyřešit nepodaří. Na hospodářském výsledku se podepsalo i navýšení platů zaměstnanců podniku a také stále klesající cena dřeva.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Do oblasti severozápadně od Hradce u obce Čistěves dopadl meteorit. Událost se stala koncem srpna. Velkou zvláštnos…
  Cyklostezka z Hradce do Vysoké se začíná rýsovat, na části cesty už leží základní vrstva asfaltu, v říjnu by se měl…
  Nejprve se tristní stav Velkého náměstí zkrášlil ve formě květinového protestu, nyní se už začíná přitvrzovat s těž…
  Nová hasičská zbrojnice začala sloužit hasičskému sboru v hradecké místní části Březhrad. Předtím jednotka sídlila…

  8.880

  990

  848


  . / STREAM  98 %

  97 %

  96 %

  94 %

  94 %

  93 %

  92 %

  92 %

  91 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (+ 4 %)

  Regionální sídlo ČSOB (+ 1 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (+ 1 %)

  Sídlo Lesy ČR (+ 0 %)

  Univerzita Karlova (+ 0 %)

  Jižní spojka (+ 2 %)

  Západní město (+ 4 %)

  Obytný blok Koruna (+ 6 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Vysokorychlostní trať

  Letecký terminál

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!
  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI