Přidat na Seznam.cz  

Historický autobus Škoda 706 RTO MTZ / Foto: Wikipedia Commons

HRADEC KRÁLOVÉ – Dopravní podnik města Hradce Králové pořádá v sobotu 6. října od 9 do 15 hodin u příležitosti 90. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové – DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2018. Bude to velká sláva, v roce 1928 vznikly jednak Autodráhy města Hradec Králové a vyjela i první linka na trase Kukleny – Nádraží – Slezské Předměstí.

Akce se uskuteční v prostorách areálu Dopravního podniku v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah.

Obě místa budou od 9 do 14 hodin propojena speciální okružní linkou označenou „90 – Den otevřených dveří“, na které pojedou historické vozy, odjezd bude z THD z nástupiště D1.

Přepravu na této lince zajistí autobusy Praga RND (rok výroby 1945) a Š 706 RO (rok výroby 1951) z Nymburka, dále autobus ŠKODA 706 RTO MTZ na obrázku (vyrobený v roce 1965) a trolejbus Škoda 9 Tr HT26 (rok 1979) obě vozidla z Pardubic. Na závěr i vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993).

Dopravní podnik dodává, že u těchto vyhlídkových jízd může z technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

V sídle podniku pak čeká návštěvníky prohlídka celého areálu včetně centrálního dispečinku, zázemí řidičů a učeben autoškoly.

Formou statické ukázky budou představeny všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 – ELECTRIC, tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr – SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway.

„K vidění toho bude opravdu nepřeberné množství. Perličkou bude legendární autobus Tatra 85, jediný vyrobený exemplář z roku 1937. Srdečně všechny návštěvníky zveme a těšíme se na setkání na Dni otevřených dveří. Samotný vstup na akci je tradičně zdarma – bezplatně se svezete i na mimořádné lince. Akce se koná za každého počasí,“ informoval Dopravní podnik města Hradce Králové.

Letos si DP připomíná rovnou tři osmičková výročí. 5. 7. 2018 uplynulo 10 let ode dne, kdy byl zahájen provozu terminálu hromadné dopravy, který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného komplexu, 24. 10. 1928 uplyne 90 let MHD v Hradci Králové, kdy byly založeny Autodráhy města Hradce Králové a 1. 12. 1928 nastane 90 let od doby, kdy byla uvedena do provozu první autobusová linka Kukleny – Nádraží – Slezské Předměstí.

Pro lepší porovnání s moderní technikou tak bude v areálu vystaven legendární pětidvéřový autobus Tatra 85 z roku 1937 (jediný vyrobený exemplář) a jako zajímavost unikátní autobusový přívěs Sodomka PRK 6 (rok výroby 1943) oba z Nymburka a vlečný vůz Jelcz 1PO (rok výroby 1965) z Pardubic.

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Návštěvníci budou mít možnost absolvovat prohlídku dílen a dalších prostor rozsáhlého servisního a technického zázemí společnosti. Připraveny budou ukázky diagnostiky vozidel a postupů oprav, zpřístupnění technologického zázemí, trenažér a další program pro malé mechaniky.

„Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky. V přízemí administrativní budovy (jídelna) DP bude možné si nechat vytisknout vybrané linky jízdního řádu (dále JŘ), získat info o JŘ v mobilech (můžete se zde i naučit vyhledávat spojení) a poskytneme Vám návod, jak hledat informace o JŘ na internetových stránkách DP,“ uvedl podnik.

Zájemci o pracovní pozice – zejména řidič/řidička MHD, automechanik a elektromechanik – se mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách a benefitech s pracovníky personálního oddělení.

Služby včetně vozového parku bude prezentovat středisko zájezdové dopravy a nejnovější vůz MAN.

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po menší okružní trase hradeckým turistickým vláčkem a budou mít i možnost projet (bez pravidelného JŘ) myčkou autobusem MHD.

Součástí programu budou i doprovodné akce Policie ČR, Městské policie Hradec Králové, hradeckých městských společností, vystoupení mažoretek z Jaroměře, skupiny historického šermu s ohnivým drakem, autogramiáda fotbalistů FC HK, Medvěd Wrr se svým elektrobusem, skákací hrad, kouzelník, malování na obličej, e-mobilita, koloběžky a další aktivity.

K zakoupení budou již poslední výtisky knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z vydavatelství Heleny Rezkové.

Po celou dobu akce bude v areálu DP možnost nákupu občerstvení. Programem dne provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště – „kouli“ a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Chybět nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

Občerstvit se bude možné také přímo na THD v hale MHD u zdejší pizzerie.

„Prosíme účastníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali, jak v areálu, tak na THD, pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dbali zvýšené opatrnosti v blízkosti montážních jam a řídili se pokyny pořadatelů a moderátora akce,“ upozorňuje dopravní podnik.

Dopravní podnik bude plán dne ještě upřesňovat, změny akce jsou vyhrazeny.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Už i hradecká univerzita představila oficiální kolekci, tedy svůj merch. Mezi oblečením jsou mikiny, trika, kšiltov…
  Hradecký DP připravuje na sobotu 18. května akci - 70 let trolejbusů ve městě. Zve veřejnost, fanoušky i další na T…
  V Hradci by podle návrhu o přesunu některých institucí z Prahy mohlo přibýt až tisíc úředníků. Návrh zákona od…
  V hradecké části Roudnička vznikne na 20 nových rodinných domů. Území má jasně danou regulativu, díky tomu tak vzni…

  9.480

  1.114

  1.034


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ