HRADEC KRÁLOVÉ – V parku Háječek na Slezském Předměstí, který je tak trochu stranou všedního zájmu a to i díky tomu, že byl dosud nepříliš udržovaný, se po revitalizaci stane park se vším všudy. Přibude lávka přes zdejší jezírko, altán, povalové chodníky mezi jezery, mlatové cesty, rozkvetlé louky i vrbový tunel. Podle projektové dokumentace je projekt opravdu propracovaný.

Park leží trochu v ústraní na okraji Slezského Předměstí. Nechodí tudy davy lidí jako v Jiráskových sadech, ale má své kouzlo, takový je park Háječek. Hlavní cestička vede kolem dětského hřiště a dvou jezírek, které obklopují cestu. Hojně se tady vyskytují kachny, lysky, které si libovolně přecházejí přes cestu, výjimečně i labutě.

Mezi hlavní charakteristické znaky patří zdejší vysoké topoly, které park ohraničují, ty ale projdou obměnou a vysadí se za ně alej nových topolů. I kvůli bezpečnosti. Proto se také i místní ulice jmenuje Topolová. Když budete mít štěstí, občas zde zahlédnete i veverky.

Nyní se chystá celoparková revitalizace, aby se park trochu provzdušnil a nebyl tak tmavým místem. Některé stromy projdou pokácením, za ně budou vysazeny totožné nebo nové, které zapadnou kompozičně do areálu. Řada jich zůstane a naopak další zase přibudou na jiných místech parku.

Cestičky v parku zůstanou ve stávající podobě, k nim ale přibude mnoho nových. Budou to cesty pokryté štěpkou, mlatové trasy, cesty vyšlapané v louce či povalový chodník, který najdete například v národních parcích, když se chodí po prknech, aby se nepoškodila okolní příroda. Ten bude veden mezi severním a jižním jezírkem.

Novinkou bude i vrbový tunel, altán u severního jezírka či lávka přes sousední jižní. Někde vyroste i dřevěné molo mezi stromy, dřevěné krmítko či hmyzí domeček.

Dětské hřiště zůstane zachováno na stávajícím místě.

Dojde také k nové výsadbě trvalek, cibulovin a keřů. Na části parku bude růst klasický trávník, některá místa budou vedena jako květnatá louka pro hmyz.

Na jednom místě budou umístěna i lana mezi stromy pro odvážlivce či štěpkované plochy s kládami. Bude toho zkrátka mnoho nového. Samozřejmostí pak budou i naučné tabule, které se budou informačně obměňovat podle typu ročního období.

Zelená oáza tak díky rekonstrukci dostane úplně nový impuls a pro obyvatele nejen Slezského Předměstí se stane vyhledávaným cílem. Park je typově podobný Šimkovým sadům, jak svým přírodním uspořádáním, tak i tím, že jsou zde umělé vodní plochy.

Nyní probíhá veřejná zakázka na zhotovitele stavby.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec vyhlásil soutěž na inteligentní dopravní systém. Ten v sobě bude zahrnovat řízení křižovatek, výměnu semafor…
  I když dohoda o brexitu nedopadla, britské Tesco už v Hradci dočasný exit chystá. V půlce února zavře na několik mě…
  Na horách v kraji leží vydatné zásoby sněhu: Labská bouda 215 cm, Sněžka 207 cm, Luční bouda 192 cm a Deštné v Orl.…
  Dopravní podnik navýšil počty cestujících v loňském roce o 400 tisíc na více než 37 milionů. A to i přes zrušení ob…

  9.376

  1.056

  982


  . / STREAM  97 %

  97 %

  95 %

  94 %

  93 %

  91 %

  90 %

  88 %

  86 %

  nové

  nové


  Nová chirurgie (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 2 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (- 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Západní město (- 4 %)

  OC Atriium

  Vysokorychlostní trať

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PRÁVĚ SE STAVÍ