Přidat na Seznam.cz  

Katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové / Foto: HKCITY

HRADEC KRÁLOVÉ – Hradecké biskupství plánuje, že by chtělo v příštím roce začít s velkou rekonstrukcí katedrály sv. Ducha v historickém centru města. Oprava by se mohla vyšplhat až na sto milionů korun, financovat ji chce jak z vlastních zdrojů, tak z fondů a příspěvků. Katedrála oproti Bílé věži, která se rekonstruovala nedávno, nevypadá tolik v dobré kondici.

V posledních letech se stává, pokud přijde větší vítr či vichřice, že z katedrály opadává omítka či padají dokonce i její ozdobné prvky. Okolí katedrály se tak stává nebezpečné. Proto je generální rekonstrukce celého objektu více než nutná a hlavně potřebná.

Hradeckému panoramatu dominuje tato gotická bazilika se dvěma věžemi už přes sedm století. Několikrát byla opravována, naposledy v 80. letech minulého století. Nyní je soudě i dle subjektivního pohledu na chrámu hodně práce, střecha vypadá omšele a asi není v dobrém stavu, věže také potřebují důkladnou opravu a samozřejmě fasáda. To si uvědomují i představitelé zdejší diecéze, proto se již projekt připravuje.

Jak sdělilo královéhradecké děkanství, v rekonstrukci se počítá s opravou obou věží, střechou i fasádou katedrály sv. Ducha. V dalším pokračování přijde na řadu i vnitřek objektu. Pokud se sežene dostatek financí na opravu, mohlo by se započít s pracemi již příští rok na podzim, nebo v roce 2020.

Kromě unikátní architektury katedrály, přispívá k její jedinečnosti také to, že se dochovala jako jediný středověký kostel v celém Hradci. Ostatní kostely byly zbořeny při stavbě vojenské pevnosti v 18. století, která si vyžádala rozsáhlé stavební úpravy a významně ovlivnila vzhled tehdejšího města.

Nejvýznamnějším novodobým datem pro hradeckou katedrálu je rok 1997, kdy ji ve svém papamobilu navštívil papež Jan Pavel II. Podle něj je pak pojmenováno před katedrálou i zdejší náměstíčko. V Hradci to tehdy byla velká sláva, podél ulic, kudy jeho vůz projížděl, stálo několik tisíc lidí.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradec pojede do Štýrského Hradce. Jeden z jeho rakouských kolegů byl vylosován v hokejové Lize mistrů do skupiny H…
  Středeční vytrvalý déšť může zvednout hladiny některých řek a potoků v Královéhradeckém kraji až na 2. stupeň povod…
  Do prodeje v Hradci vstoupila už poslední 5. etapa bytového projektu Rezidence Na Plachtě. V nabídce je 150 bytů od…
  Hradec dnes sportovně uspěl v pardubických Polabinách, kde se konalo Mistrovství ČR v orientačním běhu štafet. Tým…

  9.520

  1.142

  1.070


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ