Přidat na Seznam.cz  

Nápis Hradec Králové bude vidět z Nového Hradce na celé město

HK/PARDUBICE – Podle nových údajů z Českého statistického úřadu z 31. prosince 2018 ubylo Hradci za uplynulý rok 175 obyvatel, zatímco ve stejné době Pardubicím přibylo 353 obyvatel. Výsledek je tak zřejmý, křivka mezi oběma městy se stále ztenčuje. V Hradci se nestaví tolik bytů, kolik by bylo pro růst obyvatel potřeba a hradečtí politici pro rozvoj bydlení mnoho nedělají. Spíše nic.

Podle našich propočtů a pokud se tento trend, kdy Hradci obyvatelé klesají a Pardubicím přibývají, dlouhodobě potvrdí, rýsuje se mezi oběma městy jeden jediný scénář a tím bude výměna pozic – Pardubice do roku 2025 předstihnou Hradec v počtu obyvatel a stanou se největším městem východních Čech.

Hradec tak o tento statut zřejmě v brzké době přijde, pokud se něco nestane.

V současnosti má Hradec Králové 92.742 obyvatel, Pardubice 90.688. Pokud porovnáme obě městské aglomerace s obyvatelstvem v obcích zapojených do systému MHD, vedou Pardubice už jasně asi o 10 tisíc obyvatel.

Hradec by tak měl reálně začít jednat o nových plochách pro stavby bytů pro mladé a mladé rodiny s dětmi, které mají největší potíže sehnat adekvátní a dostupné bydlení. To je totiž v Hradci poměrně drahé. Není to ale o tom, že se postaví 20 hezkých bytů, těch bytů musí být alespoň 500, aby to mělo nějaký význam. A dále uvolnit plochy pro výstavbu rodinných domů a bytových komplexů ve městě.

Lidé se často stěhují za prací a v Pardubicích je více pracovních příležitostí než v Hradci. Navíc výstavba nových bytů i rodinných domů je v Pardubicích oproti Hradci znovu vyšší. O něco jsou zde pak byty levnější. Hradec má zase starší strukturu obyvatel.

V kategorii přirozeného přírůstku by se dalo ještě hovořit o určité rovnováze, narození a úmrtí jsou několik let přibližně na podobné hodnotě, dokonce v posledních letech převládalo více narozených dětí nad zemřelými spoluobčany, zde to problém není. Špatné jsou ale ukazatele u stěhování obyvatelstva, z Hradce se každoročně více lidí vystěhuje než přistěhuje. A to je problém. Je to jako kdyby se vylidnila jedna malá vesnice.

Na druhou stranu, výsledky mohou být i trochu zavádějící, v Pardubicích totiž pracují tisíce cizinců a jen v loňském roce tam přišlo na 300 pracovníků z Mongolska. Je otázkou, zda se do těchto čísel ČSÚ počítají, je možné že nikoliv.

Hradec by se ve své politice měl snažit udržet mladé lidi ve městě a podporovat je, jak nové, tak i ty stávající. Čím dál častěji totiž utíkají jinam – do okolí za město, kde je bydlení levnější či do Prahy, kde je více pracovních možností.

V neposlední řadě by se také mělo město snažit přesvědčit lidi, kteří už ve městě bydlí, aby se zde také přihlásili k trvalému pobytu, například zdarma výměnou průkazů, nějakou slevou za odpad či MHD, stovky jich totiž mají hlášenou adresu v jiných městech. Tím pak Hradec přichází o stovky tisíc korun ročně.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V Hradci v pátek a sobotu (26. - 27. 7.) proběhne Air Festival, jeden z velkých EDM festivalů v ČR. Hlavním headlin…
  Ve středu 24. července začne velká vlaková výluka. Potrvá 5 měsíců nepřetržitě až do 14. prosince. Důvodem je rekon…
  Rok 2000 a na hradecké letiště dosedá na CIAF strategický bombardér Tu-22 a jedna stíhačka za druhou. Zlaté časy le…
  Autobusový dopravce spustil novou mezinárodní linku do Krakova. Zelené autobusy vyjíždějí z Prahy přes…
  Hradec vypsal výběrové řízení na stavbu fotbalového stadionu. Celý svět je v očekávání, zda se městu zakázka podaří…

  9.608

  1.174

  1.086


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ