Přidat na Seznam.cz  

MHD pojede z Hradce možná až do Libišan

Autor LUPI Červenec - 21 - 2019

Elektrobus v barvách DP

HRADECKO – Městskou hromadnou dopravu v Hradci možná čeká rozšíření mimo území města. Naposledy se MHD rozšiřovala před lety do Divce a Bělče nad Orlicí. Jediným rozdílem tady je, že Libišany už leží samosprávně v Pardubickém kraji. Denní spojení využívají ale hlavně s Hradcem. Mezi obcí a dopravním podnikem probíhají již více jak půl roku jednání.

Na stole je návrh a vedení linky MHD z Hradce do obce Libišany. Místní si v anketě jednohlasně odhlasovali jednání o zavedení městské hromadné dopravy do obce. Dopravní podnik ještě musí zaslat kalkulaci na provoz a poté se Libišany rozhodnou, zda k nim avizované spojení dorazí.

Libišany o spojení stojí, stejně tak v to doufá i dopravní podnik. Případný úspěch by mohl v rozhovorech rozhoupat i další obce jižně od Hradce. Zejména pak Opatovice nad Labem a Býšť, o kterých se také uvažuje.

Je zde požadavek, aby linka do Libišan jezdila nejlépe jednou za hodinu, spoj by byl buď rozšířením spojení z Plačic nebo by vznikla úplně nová linka na trase Libišany – Terminál HD. Zřejmě bude více variant k řešení. Místní chtějí především spojení s kuklenským Albertem a do oblasti nádraží.

Starostka Libišan Monika Nováková na posledním zastupitelstvu obce informovala, že stále nejsou známy výsledky kalkulace od DP, požadavek linek vzešel ze stávajících linek jako doplnění, aby spojení do HK bylo každou hodinu. A to buď jako prodloužení z Plačic nebo samostatný spoj na THD.

Přes Libišany nyní jezdí v pracovní dny autobusy devětkrát denně směr Hradec. V hodinách 5, 6, 7, 10, 13, 15, 16, 17 a 19. O víkendu pouze dvakrát až třikrát za den. Buď by se mezi toto spojení vložila ještě MHD, aby byl interval s Hradcem každou hodinu, nebo by městská jezdila ještě ve vícero časech.

Pokud se v mapě podíváme do okolí Hradce, najdeme ještě řadu blízkých míst, kam by MHD mohla zajíždět. Například by šla vytvořit spojení z Plačic přes Vlčkovice do Praskačky, ze Svobodných Dvorů přes Břízu, Rosnici do Všestar či Světí. Nebo z Ruseka do Bukoviny, Újezdu a Černilova, případně z Ruseka do Skaličky a Skalice.

Jedná se o obce přímo sousedící s Hradcem, ze kterých se denně dojíždí do krajského města.

S otázkou na spojení Opatovic nad Labem (Pohřebačky) by se dalo využít jen prodloužení vybraných spojů u linky 12. Stejně tak při spojení Býště, kam by se dala prodloužit linka 18, jelikož by spojení vedlo přes Hrachoviště, Borek a odbočku u Bukoviny nad Labem.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Všichni ji známe ze školních lavic. Nová šablona ČR od KOH-I-NOOR je už ovšem bez Pardubic, zůstal pouze Hradec, co…
  Od 19. srpna začne jezdit přes Hradec nová mezinárodní linka na trase Praha - HK - Lvov - Kyjev. Spoj n…
  Obří skluzavka bude v sobotu 17. srpna opět nafouknuta na Novém Hradci. Z kopce to bude po bezmála 200 metrů dlouhé…
  Hradec se v Indexu kvality života posunul o dvě příčky na 22. místo v ČR. Mezi krajskými městy skončil čtvrtý. Data…

  9.656

  1.200

  1.094


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Do konce hlasování zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ