Přidat na Seznam.cz  

Pohled na stadion a lízátka / Vizualizace: Neovisual a FCHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Poslední naděje asi zhasla. I ti nejoptimističtější fanoušci přiznávají, že je to poslední hřebíček do rakve hradeckému fotbalu. Hradec zřejmě čas na stavbu stadionu již promrhal. Plán B zatím neexistuje. Město se pokusilo zkusit tendr, který ale nevyšel, což se tak trochu očekávalo, cena byla nastavena nerealisticky nízko. Schválně?

„Před dvaceti lety jsem se snažil pochopit důvody proč to nejde, před deseti jsem se tomu už jenom smál a teď už mě hradecký fotbal přestal zajímat úplně. Výborná práce hradecké radnice,“ okomentoval dění pod příspěvkem na našem FB Erik Knajfl, mimo jiné redaktor ČT.

A hradecká radnice se opravdu vyznamenala, nejenže tímto ztratila další rok kvůli přípravě dokumentů k tendru, ale tento krach je zkrátka už na rezignaci náměstka pro investice, který byl až bláhově optimistický. Pokud tedy nepřijde s nějakým rychlým řešením této fotbalové krize.

Čekat už ale nejde, dle neutěšeného vzhledu současného „stadionu“ se ruina opravdu rozpadá, rezatá střecha budí dojem, že spadne každou chvíli. Těch několik stovek fanoušků, kterým ještě záleží na osudu klubu, a nenechali se otrávit hradeckou radnicí a její neschopností, stále chodí, byť přiznávají, že tohle se může stát jedině v Hradci.

Není to asi jen o stadionu, sledujeme v reálném čase postupný rozklad města, kdy se radnici hrubě nedaří již řadu let základní a strategické investice – Benešova třída je na odpis, Velké náměstí se zkrášlilo asfaltem, křižovatka Mileta je v osudí, stavět nové byty není kde, tendry na lávku přes Labe se nedaří a nový územní plán není ještě dosud hotový. A obyvatelé to vidí a sledují, že město není v takové kondici, jako dříve.

Byť se o stavbu zajímalo několik firem, obálka dorazila pouze jedna. S částkou převyšující maximální povolený strop 605 mil. Kč bez DPH.

Částka 605 milionů korun je nastavena subjektivně velmi nízko, někteří zastupitelé již upozorňovali, že za takovou cenu se celý stadion nedá postavit. Ceny za práci se rok od roku zvyšují, zatímco ještě před několika lety, by to mohla být dobrá cena, dnes už to neplatí.

„Tendr na dodavatele stavby skončil krachem. Naplnil se předpoklad, že za 605 milionů bez daně není možné v navržené podobě stadion postavit. Definitivně se tak potvrdila mizerná kvalita projektové dokumentace. Reálná cena stadionu je o stovky milionů výše než spočítali projektanti. Stadion musí odpovídat finančním možnostem radnice. Není například v pořádku, aby se z veřejných peněz za stovky milionů korun platily rozsáhlé VIP prostory,“ uvedli na svém FB k tomuto tématu Piráti Hradec Králové.

Pokud by se začínalo znovu od začátku, vypisovala by se snad architektonická soutěž a celé kolečko mělo projít dalším procesem schvalování, můžeme počítat s dalšími deseti lety bez stadionu. A za dalších 10 let může zaplatit Hradec za stadion třeba už miliardu a půl.

Tento projekt jako takový je udělán dobře, od pohledu je to velmi pěkný stadion, který by chtělo mít každé město. Je ovšem možné, že některé věci jsou v projektu zbytečně předimenzovány, což navyšuje cenu, není také jasné, proč se městu nepodařilo dojednat nějakou formu státního příspěvku formou dotace na stadion, jak bylo přislíbeno.

Jedním z nejlepších řešení by v tuto chvíli bylo, pokud by se tendr vrátil o rok zpět a tak jak to bylo dříve nastaveno, postavila by se nejprve půlka stadionu (tzv. do L) a za nějaký čas, dobu několika let, se stadion dostavěl celý postupně. Vznikla by tedy nejprve hlavní tribuna a jedna boční, za dalších pár let by se dostavěla další boční tribuna a nakonec časem i protilehlá. Tím by se finanční stránka věci rozprostřela do více let.

Je to řešení, které by snad u klubu i fanoušků, našlo podporu a pochopení v této přetěžké době. Jakákoliv jiná řešení, jako nový projekt či společný stadion s Pardubicemi v Opatovicích (o to asi nestojí nikdo), nepřicházejí v úvahu, jednak by to znamenalo zdržení dalších několika let, a mezitím by už o fotbal opadl zájem zcela.

Další možností pak ještě je, navýšit finance na stavbu stadionu o několik desítek milionů korun, a zkusit druhý tendr (v případě, že došlá nabídka byla jen o několik desítek milionů vyšší). Pokud by Hradec dělilo od stavby stadionu už jen v uvozovkách několik desítek milionů, měl by to zkusit. Stadion se staví tak jednou za 100 let, o Hradci to platí dvojnásob.

DOPLNĚNO: Částka za stadion, která přišla od sdružení Metrostav-VCES byla za 769 mil. Kč bez DPH, čili o 164 milionů vyšší. Schválen byl strop 605 mil. Kč bez DPH.

Stále ale zůstává nezodpovězenou otázkou, kdy tento bohužel tragikomický příběh skončí. Hradecká radnice si v tomto bodě může připsat úspěch ve „zviditelnění města“. Protože když se nás na toto téma někdo zeptá, zní obvykle stejná otázka: „Proboha, co vy to tam pořád děláte v tom Hradci?“


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V roce 2020 bude Hradec investovat do dvou středně velkých projektů - půjde o novou tělocvičnou halu na Pouchově, k…
  Obchodní centrum Atrium v centru města prochází v Hradci přestavbou starší budovy OD Tesco z poloviny 70. let 20. s…
  První etapa centrály ČSOB v Hradci je hotová. Nyní se objeví nad terénem železobetonový skelet, do léta přibudou ko…
  Univerzita Karlova představila návrh studie dalších budov vzdělávacího a výzkumného centra v kampusu v Hradci Králo…
  Díky iniciativě vznikne pracovní komise pro zdvoukolejnění trati do Pardubic za účasti spolku Kaštank…

  9.752

  1.226

  1.102


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ