Přidat na Seznam.cz  

Fakultní nemocnice odmítá spoluvinu na případu Leontýna

Autor ~ LUPI 23. října 2019 | # 1 375 ZHLÉDNUTÍ

Dětská klinika ve FNHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Fakultní nemocnice Hradec Králové se vyjádřila k aktuálnímu tématu malé Leontýnky, která se narodila v pardubické nemocnici. Po běžném porodu nastaly komplikace až za několik hodin, když nemocnice včas neprovedla test na streptokokovou infekci, kterou měla rodička. U děvčátka nastala sepse a muselo být převezeno na dětskou JIP ve FNHK. Případ šetří policie.

„Transport pacientky z místa bydliště ve Vamberku do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích trval dle údajů Zdravotnické záchranné služby celkem 51 minut a byl v délce 54 kilometrů. Pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a dle dostupné zdravotnické dokumentace byly všechny informace o zdravotním stavu matky dostupné, včetně údaje o přítomnosti kolonizace streptokokem,“ uvedl ředitel FNHK Vladimír Palička.

Pacientka tak vůbec nebyla přivezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tím důvodem byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž nemocnice ZZS informovala. Je běžnou praxí, že v těchto případech jsou rodičky převáženy přímo do pardubické nemocnice. Stejně postupuje pardubická nemocnice v případě obsazení svých kapacit.

„Pacientka po příjezdu do nemocnice v Pardubicích porodila v ranních hodinách holčičku s dobrou poporodní adaptací. Transport pacientky před porodem neměl na další vývoj situace žádný vliv. Sedmnáct hodin po narození dítěte požádali pardubičtí kolegové, zda bychom holčičku, která v tu dobu již byla v kritickém stavu, převzali do naší péče. Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz a dítě s plně zajištěnou intenzivní péčí jsme převzali na JIP novorozeneckého oddělení naší FN,“ dodává ředitel Palička.

Fakultní nemocnice do závěru vyšetřování ministerské komise a zveřejnění zjištěných skutečností nepovažuje za účelné a správné další mediální přestřelky, které se k tomuto případu v posledních týdnech objevují.

Pardubická nemocnice v předchozích dnech kvůli tomuto pochybení odvolala ředitelku Štěpánku Fraňkovou.

Malá Leontýna z Vamberka bude mít bohužel trvalé zdravotní následky, nastala u ní streptokoková sepse a multifunkční selhání orgánů s následným zakrvácením mozku. Dítě se podle advokáta rodiny narodilo zdravé, problém nastal až později, kdy nebyl včas udělán krevní obraz. Od ranního porodu uběhla řada hodin, odběr a výsledek obrazu přišel až večer po 14-ti hodinách, což už bylo pozdě. Právník rodiny argumentuje tím, že lékaři nedodrželi doporučené postupy.

V tamní nemocnici to nebyl první takový případ, viz. další kauza Adámek, který do nemocnice přišel jako zdravý chlapec na operaci mandlí a má doživotní následky v podobě vigilního kóma.

Fakultní nemocnice v Hradci dle statistik pozoruje v poslední době kvůli případu Adámek nárůst počtu operací mandlí u dětských pacientů přibližně o 50 procent.

Dnes, ve středu 23. října, probíhá v pardubické i královéhradecké nemocnici kontrola, dorazil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Prověří se jak péče v nemocnici v Pardubicích, tak i průběh převozu rodičky z Vamberka do Pardubic.

Případ vyšetřuje policie pro možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Letecká záchranná služba v Hradci Králové jako třetí v Evropě začala podávat tzv. plnou univerzální krev pacientům…
  RT : Ty protiptačí sítě na nástupištích na nádraží v Hradci nějak úplně nefungují. Člověk se bojí dolů sednout na lavičk…
  RT : Měl to být v obchod století za 300-400 mil.Kč. ale 1324 ha stát.lesů JZ u města Hradci neprodá.Novel…
  RT : 🤘Rock for People letos proběhne ve změněném formátu 👉ROCK FOR PEOPLE HOME Sérii vystoupení v live jukeboxech, se…
  Na jahodové plantáže🍓v Hradci Králové se brzy vrhnou sběrači. Samosběr začne v agrodružstvu v Pileticích v pondělí…
  RT : Špinavý byznys s nebezpečnými odpady nemá v centru co pohledávat. Špatně uložený odpad, riziko kontaminace…
  Dětský den mohou děti v Hradci oslavit například návštěvou parku Na větvi. Dnešní den mají totiž jednorázový vstup…

  11.694

  1.478

  1.256


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU