Přidat na Seznam.cz  

Nadjezd v Koutníkově ulici potřebuje opravu / Foto: Google Maps

HRADEC KRÁLOVÉ – Titulek v trochu nadneseném smyslu odpovídá realitě. Dostat se do Hradce ze směru od kruhového objezdu u ČKD (Jaroměř, Jičín) bude v příštích měsících a letech obtížnější, než kdy dřív. Od 15. listopadu mají začít práce na realizaci zúžení ze tří pruhů na dva pruhy, po jednom v každém ze směrů. Tak by to mělo trvat nejméně do roku 2023!

Dopravní opatření mělo být realizováno již v půlce října, o plánovaném omezení jsme poprvé informovali před měsícem, k čemuž však nedošlo z důvodu nutnosti výběru zhotovitele a technické přípravy celé akce.

Dostat se do Hradce tak bude několik let připomínat dobývání pevnosti. Jen místo hradeb se o to postará méně průjezdný most u nádraží.

Podle sčítání dopravy z roku 2016 místem projede v pracovní dny více než 31 tisíc vozidel denně, o volných dnech pak 23 tisíc vozidel za den. Roční průměr kamionové dopravy je 6,4 tisíce těžkých vozidel denně.

Ředitelství silnic a dálnic má na most zatím zpracovánu studii. Nebude se ale jednat o opravu toho stávajícího, ale o vybudování úplně nového mostu. Ten by měl mít v budoucím projektu parametry 2+2 pruhy v každém ze směrů, včetně cyklostezky i chodníků. Je tedy dobré, že v obou směrech budou v budoucnu dva pruhy, nyní jsou ještě tři. Současný most čeká demolice.

Zatím se tedy projekt bude zpracovávat, následovat bude územní řízení, stavební povolení a výběrové řízení na zhotovitele. Časový horizont realizace zatím nelze odhadnout. Povolení o omezení je nicméně vydáno do konce roku 2023. Může být ale prodlouženo, pokud příprava nebude probíhat podle plánu.

ŘSD bude stav mostu nadále monitorovat, pokud by se zhoršoval, musela by být přijata další opatření. Snad ani nemusíme připomínat, co by případně vedlo k úplnému uzavření mostu z důvodu havarijního stavu.

Je to také o tom, že Hradci urgentně chybí severní obchvat města, tedy Severní tangenta, která by tranzit odvedla z města. Ta by se měla realizovat až kolem roku 2030, magistrát by se měl snažit její stavbu ze strany ŘSD, co nejvíce uspíšit.

Až dojde k plánovaným omezením, může to vypadat v praxi tak, že kolona aut, bude stát od kruhového objezdu ČKD, možná dále, až k nadjezdu, z druhé strany od Labského mostu jsou již kolony pravidlem. Další zácpa bude u Koruny. Řidiči si tak postojí za rok o několik hodin více v kolonách než aktuálně.

Pokud budou stát před Hradcem dlouhé kolony vozidel, řidiči budou hledat objízdné trasy. Obyvatelé Plácek už před měsícem vyjádřili obavy z nárůstu dopravy přes tuto část Hradce, tedy zejména u těch řidičů, kteří tuto cestu znají a která se jeví, jako nejlepší možnost pro osobní automobily. Další variantou je jízda z Jaroměře zadní cestou přes Rusek. Pro cesty od Jičína je pak variantou snad jen cesta přes Svobodné Dvory či Kukleny.

Objízdné trasy nejsou pro toto dopravní opatření navrženy. Z MHD se týká tento průjezd linek 10 a 15.

Podle sdělení Ředitelství silnic a dálnic budou práce na realizaci tohoto nového dopravního opatření zahájeny dne 15. listopadu 2019.

Okolo roku 2022 může nastat v této souvislosti další problém, pokud dojde k realizaci dvoukolejky na Pardubice, měla by začít oprava také podjezdu na Kukleny a jeho rozšíření. Úpravy si jistě vyžádají omezení v dopravě.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Piknik (sic!) pro přátele jakož i širokou veřejnost - každou neděli v 17.00 hodin před hlavním nádražím…
  RT : Nábřeží Labe v znovu filmovou kulisou. U secesní malé vodní elektrárny Hučák se…
  RT : Chyběli jsme vám tady? 🔥🧯Hasičské novinky už i z Královéhradeckého kraje! @hkregion
  RT : Česká poštovna Anežka na Sněžce je prázdná! Nejvýše položená budova ČR je od neděle prázdná a zabezpečená proti sil…
  Festival hlásí na letošní nadupaný ročník RFP 2020 vyprodáno! Fanoušci vykoupili všechny vstupenky b…
  RT : Ladislav Škorpil byl včera (naprosto zaslouženě) uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů. Gratulujeme! 👏…
  K novému parkovišti u fakultní nemocnice, které bylo realizováno za 3 měsíce, připravuje Hradec semafory na křižova…

  10.978

  1.306

  1.186


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU