Přidat na Seznam.cz  

Hvězdárnu na Novém Hradci čeká rekonstrukce / Foto: KHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Hradecká hvězdárna je v nových rukou. Náměstkyně primátora Věra Pourová předala klíče od budovy krajskému radnímu Václavu Řehořovi. Obě strany zpečetily tímto symbolickým gestem bezúplatný převod části pozemků a budov do vlastnictví kraje. Celý areál nyní kompletně vlastní Královéhradecký kraj, který již plánuje rekonstrukci hvězdárny.

„Velice si vážíme velkého a dobrého daru ze strany vedení Hradce Králové. Uděláme vše pro to, abychom hvězdárnu ještě zlepšili. Po dlouhá léta se sice budova udržovala, ale nebyla modernizovaná. S vedením hvězdárny proto nyní dáme dohromady seznam priorit a začneme připravovat plán rekonstrukcí tak, aby návštěvníci dostali komfort moderní doby,“ uvedl Václav Řehoř, radní odpovědný za oblast investic majetku.

Hradec vlastnil tři parcely o výměře necelých 6,4 km2, na kterých se nachází budova hvězdárny i nádvoří. V budovách sídlí a působí společnost Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, která je krajskou příspěvkovou organizací, nyní již v majetku kraje.

„Královéhradecká Hvězdárna sice byla doposud ve vlastnictví města Hradce Králové, ale její význam je zcela jistě minimálně regionální. I její návštěvníci se generují nejen z Hradce, ale širokého okolí. Proto nevnímám převod Hvězdárny do majetku Královéhradeckého kraje jako újmu pro město, ale naopak jako významný krok, který bude zárukou jejího dalšího rozvoje. Hvězdárna je krajem provozována na vysoké odborné úrovni,“ doplnila náměstkyně primátora Věra Pourová odpovědná za oblast správy majetku města a městských organizací.

Základní kámen hradecké hvězdárny byl položen v dubnu 1947 a stavba postupně pokračovala až do roku 1961. V roce 1954 vznikla Oblastní lidová hvězdárna v Hradci Králové. Instituci nejprve zřizoval Okresní národní výbor a od roku 1991 Okresní úřad v Hradci Králové.

Od 1. ledna 2013 je zřizovatelem Královéhradecký kraj. V objektu sídlí též pobočka Českého hydrometeorologického ústavu – solární a ozonová observatoř a část Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Hradecký dnes sehraje čtvrtfinále proti švýcarskému Zugu. V soutěži zůstal z českých…
  Hradec má nové kluziště pod širým nebem, stačí si vzít brusle a vyrazit. Otevřelo u obchodu Decathlon v nákupní zón…
  Budoucí komunikace Jižní spojka se objevila na portálu EIA k posouzení vlivů na životní prostředí. u…
  Vánoční trhy v Hradci budou v termínu od pátku 13. prosince do neděle 22. prosince na Masarykově náměstí. Novinkou…
  Nový bytový dům Rezidence Alessandria s 66 byty začne růst na Slezském Předměstí mezi poliklinikou a hotelem. Místo…

  92 ~ 10K

  1.256

  1.128


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ