Přidat na Seznam.cz  

Biketower z Hradce stojí už v 15 městech. První se zboural

Autor ~ LUPI 4. ledna 2020 | # 710 ZHLÉDNUTÍ

První Biketower v Hradci byl zbourán kvůli budoucí výstavbě nového centra Rieger Plaza

HRADEC KRÁLOVÉ – Cyklověže u dopravních uzlů po celé republice rostou. V současnosti jich stojí celkem 15 v 15 městech, bylo jich však o jednu více. I Hradec měl velké plány na různých místech. Ovšem ten úplně první, který stával na Riegrově náměstí byl během podzimu rozmontován a zbourán. Věže vytvořil tým konstruktérů Bernart-Fukátko ze společnosti Systematica.

První republiková cyklověž sice stála částečně na soukromém pozemku společnosti Balvinder a pozemku města, magistrát se před lety zavázal, že ji odkoupí a přesune někam poblíž k budově nádraží. To se ale nestalo. Věž se proto musela zbourat i z důvodu blížící se výstavby centra Rieger Plaza v roce 2020.

„Ačkoliv se jedná o oblíbenou službu, nebylo možné pro její umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky. Cyklověž byla velmi nešťastně umístěna, doposud stála na dvou pozemcích, na městském a na pozemku cizím, a to majitele, který rovněž vlastní hotel Černigov. Město s využitím vlastních pozemků pro účely bezpečného parkování kol v cyklověži souhlasilo a tento účel podporovalo. Bohužel majiteli cyklověže skončila smlouva o výpůjčce s majitelem hotelu Černigov, jehož pozemek bylo možné pro účely cyklověže využívat pouze do konce března 2019. Město samo se pokoušelo najít pozemky poblíž vlakového nádraží, kam by bylo možné věž umístit, ovšem ne všechny pozemky zde jsou ve vlastnictví města. Jednání probíhala například se Správou železnic (dříve SŽDC), s Českými drahami, s Českou poštou i s majitelem Auparku, bohužel ani v jednom případě se nepodařilo nalézt vhodnou lokalitu pro umístění nové cyklověže poblíž vlakového nádraží,“ uvedl primátor města Alexandr Hrabálek.

Celá záležitost tak skončila u soudu. Čeká se na výsledek jednání mezi společností Systematica a magistrátem města. Bude záležet pouze na tom, zda se podaří najít ještě jiné vhodné místo, což se ukazuje jako největší problém.

Z pohledu toho, že je Hradec cyklistická velmoc, je u nádraží Biketower potřeba k bezpečnému uskladnění kol. Lidé totiž nechápali, proč musela věž padnout, když byla tolik využívána.

Další cyklověž v Hradci stojí u obchodního centra Futurum, město plánovalo i výstavbu dalších, například u univerzity nebo fakultní nemocnice.

Nejnovější přírůstek najdeme u železniční stanice v Jaroměři, kde se dokončil nový přestupní terminál a stojí vedle něj i nový Biketower.

Od doby vzniku první věže v roce 2013 ušel projekt dlouhou cestou a vznikají daleko modernější verze. Nejnovější je automatická kolárna ve verzi BT+, což je rozšíření o modul šatny, kde se budou moci cyklisté převléknout, a také o uzamykatelné boxy, ve kterých se po dobu uschování kola mohou dobít baterie elektrokol.

Cyklověže najdeme kromě Hradce a Jaroměře, také v Pardubicích, Přerově, Třinci, Lysé nad Labem, Hodoníně, Litoměřicích, Poděbradech, v Moravské Třebové, Kolíně, Čelákovicích, Trutnově, slovenské Trnavě a svoji věž má i Břeclav.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : Ubránil Puskáse a Hradec dotáhl k senzačnímu titulu. Na mstivé bafuňáře ale nevyzrál
  Dvoukolejka od Stéblové do Pardubic má zelenou, stavbě již nebrání nic v cestě. Vznikne nová zast. Stéblová obec, t…
  RT : Takto v Hradci Králové vzniká pitná voda z řeky. Jedovaté látky ničí aktivní uhlí
  RT : Bonusy za . Fakultní nemocnice v hlásí, že v mimořádném termínu koncem května vyplatila podle pokyn…
  RT : Umělci z Filharmonie již několik týdnů hrají na různých místech města. Je velice působivé je slyšet…
  RT : 🤝 Dojednáno, potvrzeno! a jsou partnerskými kluby.
  Knihovna města Hradec Králové pořádá výstavu Gočárův Hradec. Od 1. do 29. června ve foyer budovy ve Wonkově ulici s…

  11.725

  1.482

  1.260


  #STREAM ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU