Přidat na Seznam.cz  

Zdravotnické pomůcky v krabicích / Ilustrační foto: Nemocnice Na Bulovce

HRADEC KRÁLOVÉ – Do Hradce dorazila v noci dodávka s respirátory. Z celkového objemu rozvezených zásilek o 60 tisících kusech, jich do města dorazilo pouze 1050 kusů. To krajské vedení udivilo. Na krajské nemocnice se nedostalo vůbec. Tisíc kusů putovalo do fakultní nemocnice a 50 kusů pro záchranáře. V příštím týdnu by mělo přijít do ČR 1,7 mil. respirátorů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přitom v předchozích dnech naznačoval, že je vše zajištěno, posléze přiznal, že chybí statisíce až milion zdravotnických pomůcek a ty přijdou příští týden. S dnešní dodávkou si fakultní nemocnice, když se tyto pomůcky používají jednorázově, vystačí tak na několik desítek hodin, pokud bude s jejich používáním šetřit.


Rozšířit počet odběrů se tak v Královéhradeckém kraji nemůže, jelikož chybí materiál. Fungovat bude stále jedno odběrové místo ve fakultní nemocnici. Připravena už byla Nemocnice v Trutnově.

„V tuto chvíli testy ještě nemůžeme provádět, čekáme na doručení materiálu nezbytného k tomuto vyšetření. Žádáme veřejnost, aby z těchto důvodů trutnovskou nemocnici zatím nekontaktovala,“ uvedla nemocnice.

„Musím se hodně ovládat. Několikrát jsem v TV od premiéra slyšel, jak vláda díky centrálním nákupům zajistí zdravotnický materiál pro naše zdravotníky, kteří tvoří první vozovou hradbu. Několikrát se posouval i termín dodání. Nakonec v noci obdržela fakultní nemocnice tisíc kusů respirátorů a 50 zbylo pro krajskou záchranku. Můžu jen doufat, že v příštích dnech budou zaslány další, které potřebujeme pro krajské nemocnice, ambulantní lékaře, ale i sestry v domácích péčích. Na kraji budeme projednávat, jak pomůcky zajistit vlastní cestou,“ napsal náměstek pro zdravotnictví kraje Aleš Cabicar s tím, že podobně si na nedostatek materiálu stěžují i představitelé jiných krajů.

Vláda již dříve uvedla, že přednostně bude zásobovat klíčové nemocnice, což jsou hlavně fakultní nemocnice ve většině krajských měst.

Ať je to s respirátory jakkoliv, během soboty se počet infikovaných koronavirem zvýšil v Česku na 189 osob, z toho v kraji jich bylo nakažených 9. Nejvíce nakažených má Praha v počtu 67 osob.

Epidemiolog Roman Prymula, který v letech 2009 až 2016 zastával post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, pro Reflex.cz prohlásil, že když bude Česko úspěšné, budou tu jednotky tisíc nemocných, nedomnívá se tak, že by ČR zůstala u počtu několika stovek nakažených. První výsledky mohou přijít po 14 dnech, kdy by se křivka nárůstu infikovaných měla začít narovnávat.

Zatím se nikdo z nakažených neuzdravil, byť již někteří nemají příznaky nemoci, virus stále vylučují, řekl Prymula Radiožurnálu.

Policie zároveň varuje na podvodné e-shopy, se kterými se nyní roztrhl pytel. Finanční analytický úřad hlásí výrazný nárůst podvedených zákazníků, především o oblasti prodeje roušek a respirátorů, případně dalšího aktuálně exponovaného zboží.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  V Hradci vznikne v roce 2022 nové turistické lákadlo. Bude to nová kabinková lanovka o délce 600 metrů, která poved…
  RT : Ve Fakultní nemocnici v už pomáhá 90 studentů lékař. fakult . Na několika klinikách, na plicní t…
  RT : Připravujeme zásadní modernizaci tratě Velký Osek – Hradec Králové – Choceň. Její součástí bude i náhrada vybraných…
  Královéhradecký kraj má prvního vyléčeného pacienta na koronavirus, potvrdila Krajská hygienická stanice v Hradci.…
  V Hradci se u letiště mělo před lety postavit Národní centrum pro krizovou připravenost, projekt se nyní mohl ukáza…
  RT : Oprava hlavní vzletové dráhy na letišti v Hradci Králové
  RT : Ing. Daniela Lusková, MPA ředitel Domova U Biřičky v Hradci Králové Viceprezident Asociace poskytovatelů sociální…

  11.324

  1.408

  1.210

  COVID-19 DATA / 1. 4. 2020

  ČESKO

  KRAJ

  ZDRAVÍ

  ÚMRTÍ

  3.508

  +200

  101

  +14

  61

  +36

  39

  +7


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Hotel Aldis

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU