Přidat na Seznam.cz  

Vysněný stadion? V Hradci zavládl mírný optimismus

Autor ~ LUPI 3. července 2020 | # 677 ZHLÉDNUTÍ

Stadion pohledem z letadla

HRADEC KRÁLOVÉ – Důvod k lehkému optimismu panuje ve věci nového fotbalového stadionu. Zastupitelé 20 hlasy schválili jako správce stavby globální společnost Arcadis, následovat bude výběr zhotovitele stavby. Fanoušci výsledek hlasování ocenili dlouhým potleskem. Pro hlasovalo ANO, ODS, KSČM a Škorpil za HDK. Bod se tak prohlasoval hlavně díky hlasům komunistů.

Pokud tato cesta povede ke stavbě stadionu, o kterém se v Hradci hovoří už dobré dvě desítky let, bude nutné, všem, co podpořili stadion, poděkovat. Ale dokud se samotná stavba nerozjede, je přeci jen ještě čas. Hradec byl v cílové rovince už několikrát, vždy ale před cílem škobrtl.

Fanoušci rozvinuli na jednání zastupitelstva transparent NENÍ NA CO ČEKAT, diskuze o tomto bodu se táhla přes hodinu. Nezbývá než doufat, že se všichni v roce 2023 stadionu dočkají.

Zastupitelé schválili uzavření smlouvy s účastníkem výběrového řízení, společností Arcadis, s nabídkovou cenou 31,8 milionu korun bez DPH. Vybraný správce stavby multifunkčního fotbalového stadionu bude pracovat na kontrole zadávací dokumentace včetně požadavků města a také vykonávat technický dozor a koordinační činnosti při realizaci stavby. Odměna za tyto služby je součástí schváleného rozpočtu na stavbu fotbalového stadionu v celkové maximální výši 605 milionů korun bez DPH.
stadion

„Doposud jsme postupovali zcela standardně a obracíme se na druhého účastníka v pořadí. Navíc se v tomto případě jedná o renomovanou firmu. Je nutné si také uvědomit, že tento vybraný uchazeč je nadnárodní společnost se zkušenostmi s realizacemi staveb stadionů v různých zemích Evropy. Vidím jako skutečně zásadní, že hradecký fotbal dostane po dlouhé etapě nejistoty impuls ke svému rozvoji a určitě i postupu do vyšší soutěže,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Správce stavby bude mít rozsáhlé úkoly při přípravě dokumentace pro vyhlášení soutěže na zhotovitele stavby, bude zároveň dohlížet na projekční práce. Současně bude mezi jeho povinnosti patřit činnost technického dozoru stavebníka (TDS) a koordinátora bezpečnosti ochrany a zdraví při práci (BOZP).

Město v následujících dnech zahájí jednání, která povedou k podpisu smlouvy se společností Arcadis, která by měla vykonávat správce stavby.

„Tuto společnost provází zkušenosti s realizací mnohem větších a nákladnějších staveb nejen sportovních stadionů po Evropě i jinde ve světě. Stavba nového stadionu v aktuálním projektu navíc počítá s maximálním respektem k okolnímu prostředí. Žádné narušení nečeká zelený pás podél Orlice, který bude navíc podpořen výsadbou nové kvalitní zeleně a dalšími parkovými úpravami. Nově realizovaný park přitom má sloužit jako relaxační zóna s herními a cvičebními prvky pro všechny generace,“ říká investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Po výběru správce stavby by tak dalším krokem mělo být vypsání samotného výběrového řízení na zhotovitele stavby multifunkčního fotbalového stadionu.

„Stále počítáme s metodou design and build a s jednacím řízením s uveřejněním, ve kterém budou dodavatelé nejprve podávat žádosti o účast, kterými prokáží splnění kvalifikace. Následně pak tito kvalifikovaní dodavatelé budou podávat předběžné nabídky, o kterých se může v rámci jednacího řízení s uveřejněním jednat. V závěru zadávacího řízení budou podávány konečné nabídky, na základě kterých bude vybrán dodavatel k uzavření smlouvy. Předpokládáme že by k vypsání mohlo dojít přibližně po letních prázdninách,“ dodává náměstek Bláha.

Finančním limitem rozpočtu, tedy maximální částkou, kterou město plánuje do stavby investovat, je 605 milionů korun bez DPH. K financování město plánuje mimo jiné získat dotaci.

„Máme příslib Národní sportovní agentury, že tato dotace bude činit 150 milionů korun. To by pro rozpočet stavby byla samozřejmě vítaná podpora ze strany státu,“ říká náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky, dotací a kultury Monika Štayrová.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  RT : 🚑 Anatolij Truhlář nasbíral přes 1600 modelů sanitek a většinu z nich můžete vidět na výstavě v Hradci Králové. Let…
  RT : Ulice Severní na Slezském předměstí v . Dodnes trasa trolejbusové linky č. 3. Cenné snímky britského autora…
  RT : Blesk z čistého nebe. Na Magistrát v dorazil dopis ze @SkupinaCEZ.ČEZ Teplárenská chce koup…
  Nefestivalový rok přeje opravě silnice okolo letiště a areálu Festivalparku. Cesta od Správčického rybníka po křižo…
  RT : Milé stromy, napijte se! I letos Technické služby v rozmístí u stromů v zavlažovací vaky. D…
  RT : Karanténa dusí taky Magistrát . V izolaci do 7. 8. je od dnešního odpoledne nám.primátora J. Bláha (@ODScz,…
  RT : Izolace. 16 úředníků KÚ v muselo do karantény kvůli tomu, že přišli do styku s kolegou z odboru d…

  11.876

  1.514

  1.266


  #PROUD ZPRÁV

  ~WEBKAMERY

  @MENU


  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Nové OC Hvězda

  Jižní propojení

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

  INFO O WEBU