..

Turistický Hradec Králové ~ Tipy na nejzajímavější místa!

BÍLÁ VĚŽ | WEB

Bílá věž

POPIS:

Největší dominantou Hradce je silueta Bílé věže. Je nejvyšší a zároveň nejznámější stavbou města, ročně ji navštíví více než 100 tisíc turistů. Na výšku měří 72 metrů. Z ochozů věže se návštěvníkům otevírá jedinečný pohled na celé město, celý region a při příznivém počasí na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Specialitou jsou prohlídky za východu Slunce a noční prohlídky. Je zde třetí největší zvon v České republice – Augustin. Věž prošla v roce 2014 generální opravou a ve svém nitru skrývá zmenšený unikátní skleněný model Bílé věže, interaktivní prohlídku a původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Denně (PO-NE) 9:00 – 18:00. Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou. Zavřeno pouze 1. 1. a 24. 12.

Noční prohlídky se konají vždy první sobotu v měsíci od 20 do 24 hodin. Výjimkou je pátek 1. 9. 2017 při konání Slavností královny Elišky.
Mezi další prohlídky patří Svítání na Bílé věži a zvonění na zvon Augustin.

VSTUPNÉ:

60 Kč dospělí / 40 Kč děti (6-15 let). Platba je možná i platební kartou a vstupné se platí v pokladně Bílé věže.

Počet návštěvníků věže je z bezpečnostních důvodů omezen na maximálně 30 návštěvníků v jeden okamžik. Na ochozu jsou umístěny dalekohledy, po vhození mincí 10 a 20 Kč začnou fungovat.

KATEDRÁLA SVATÉHO DUCHA

Katedrála sv. Ducha

POPIS:

Gotická katedrála sv. Ducha je spolu s Bílou věží hlavní dominantou hradeckého panorama. Byla postavena ve 14. století a má osobitou cihlovou architekturu. Katedrála se dochovala jako jediný středověký gotický kostel v celém městě. Říká se, že zde byl v roce 1424 pochován Jan Žižka z Trocnova. V roce 2008 oslavila katedrála 700 let své dlouhé existence. V roce 1997 k jubileu sv. Vojtěcha navštívil toto místo papež Jan Pavel II.

OTEVÍRACÍ DOBA:

ÚT-PÁ 10:30 – 12:00 a 13:30 – 15:00
NE 13:30 – 15:00
I mimo otevírací dobu bývá otevřen hlavní vstup do zádveří, kde je výhled do celé katedrály.

VSTUPNÉ:

Volný vstup.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH | WEB

Muzeum východních Čech

POPIS:

Historická a monumentální secesní budova z dílny arch. Jana Kotěry byla postavena v první dekádě 20. stol. Půdorys budovy je založen na schématu latinského kříže. Při návštěvě muzea nezapomeňte navštívit nejzajímavější expozice a výstavy – mezi ně patří už 7 let trvající expozice Královské město nad soutokem a také Od pevnosti k salonu republiky. V této části se nachází také velký model města i Gočárovy plány na překotný rozvoj města ve 20. století.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Muzeum je do poloviny roku 2019 pro návštěvníky uzavřeno, probíhá zde rekonstrukce.

VSTUPNÉ:

50 Kč základní / 20 Kč zlevněné (děti od 6 let, studenti, důchodci) / 8 Kč Senior pas / 100 Kč rodinné vstupné
Možnost zakoupení Muzejní karty 300 Kč (po celý rok volný vstup do všech výstav a expozic, na rozhlednu Chlum, Muzejní adventní trh atd.)

VÝBĚR Z EXPOZIC:

Připravované

OBŘÍ AKVÁRIUM | WEB

Obří akvárium

POPIS:

Obří akvárium je se svými 130 tisíci litry největším sladkovodním akváriem v České republice. Svým návštěvníkům již od roku 1998 přibližuje tropické ryby a rostliny Jižní a Střední Ameriky přímo v centru Hradce Králové. Prohlídky akvária probíhají celoročně, šest až sedm dní v týdnu. Kromě samotného akvária s podvodním tunelem a deštným pralesem je pro Vás otevřena i volně přístupná kavárna Café Piraňa, kde můžete pozorovat dravé pirani u šálku dobré kávy.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Denně kromě pondělí (ÚT-NE) 9:00 – 18:00. Pondělí otevřeno pouze o prázdninách 11:00 – 16:00. Zavřeno pouze 1. 1. a 24. 12.
Poslední prohlídka začíná v 17:30.

VSTUPNÉ:

120 Kč dospělí / 80 Kč děti (od 3 do 15 let), senioři a ZTP, ZTP/P
U prohlídek s potápěčem (čtvrtek 13:30 – 14:30 hod.) může být účtován příplatek 20 Kč ke každé vstupence.

LETNÍ KOUPALIŠTĚ FLOŠNA | WEB

Koupaliště Flošna

POPIS:

Koupaliště je otevřené od května 2010. Obvykle své brány otevírá v průběhu května a otevřeno je dle počasí až do poloviny září. Najdete zde plavecký bazén s 5 drahami, rekreační bazén, dětský bazén, 2 tobogány – jeden klasický a jeden pro rafty, také speciální skluzavku se skokánkem, aquazorbingové koule a další atrakce pro děti. V areálu je k dispozici bowling, fitness centrum, squash, sauny, plážový volejbal a pro hladové plavce restaurace, občerstvení a další služby.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Nyní zavřeno. Otevřeno přes letní sezonu. Zpravidla od poloviny května do poloviny září.

VSTUPNÉ:

Vstupné na sezonu 2018 bude upřesněno.

MÍSTO:

Malšovická ulice naproti Všesportovnímu stadionu

HVĚZDÁRNA & PLANETÁRIUM | WEB & WEB

Planetárium na Novém Hradci

POPIS:

Nachází se ve čtvrti Nový Hradec Králové. Z této vyvýšené části je krásný výhled na celé město, ale především do jiných koutů – do vesmíru. Noční pozorování probíhají na hvězdárně každou středu, pátek a v sobotu. Nabízejí úchvatný pohled na okraj vesmíru prostřednictvím výkonných dalekohledů. V planetáriu se dostanete podobně skoro jako v 3D kině po fascinující pouti k hvězdám a planetám na vesmírném nebi. Ve foyer je pak interaktivní expozice. Hvězdárna nabízí i pozorování Slunce.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Večerní pozorování oblohy: ST, PÁ 20:30, SO 20:45. Při nepříznivém počasí hvězdná obloha v historickém Malém Zeissově planetáriu.

Pozorování Slunce: SO 14:00
Projekce Slunce dalekohledem, sluneční skvrny, protuberance, informace o sluneční aktivitě. Při nepříznivém počasí ze záznamu.

Projekce v novém planetáriu: ST, PÁ 18:30, SO 15:00, 18:00 a 19:30

Výstavy: PO-PÁ 9:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00. Probíhá ve hvězdárně v pracovní dny.
Aktuálně k vidění: 250 let od založení Nového Hradce Králové, Toulky noční oblohou 2017.

VSTUPNÉ:

Pozorování (Slunce, večerní obloha)
50 Kč základní / 30 Kč snížené

Projekce v planetáriu
90 Kč základní / 70 Kč snížené

Výstava (na hvězdárně)
30 Kč základní i snížené

Snížené vstupné pro děti do 16 let, studenty, držitele průkazek ZTP-P a seniory od 60 let.

MÍSTO:

Na Novém Hradci poblíž vodojemu

LABSKÉ KOLESOVÉ PARNÍČKY | WEB

Kolesový parníček na Labi

POPIS:

Na romantický výlet po Labi je nejlepší využít malé kolesové parníčky. Zažijete plavbu po Labi od Hučáku až do Plácek ke kamennému mostu, kde je otočka. K dispozici Vám budou čtyři malé kolesové parníčky s názvy: „Hradec, Královna Eliška, Pirátská plachetnice a nejnovější kousek Primátor Ulrich“. Cesta trvá přibližně 50 minut a poskytne vám úplně jiný pohled na město, než na který jste zvyklí. V provozu jsou parníčky obvykle od května do září až října.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Nyní zavřeno. Otevřeno zpravidla od května do září (října).

PO-PÁ 14:00 – 18:00
SO-NE 10:00 – 19:00

Přes ČERVENEC – SRPEN denně 10:00 – 19:00

VSTUPNÉ:

Plavba 50 minut: 90 Kč dospělí / 60 Kč děti do 15 let

Zapůjčení pramice: 60 Kč / hodina max. pro 4 osoby. Zapůjčení záchranné vesty zdarma.

MÍSTO:

Smetanovo nábřeží vedle Novákových garáží

VODNÍ ELEKTRÁRNA HUČÁK & MUZEUM OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ | WEB

Secesní vodní elektrárna Hučák

POPIS:

Secesní budova vodní elektrárny se nachází v centru Hradce a spolu s jezem tvoří významný architektonický objekt. Jelikož zdejší elektrárna vyrostla poblíž takzvaného hučavého jezu, říká se jí proto lidově Hučák. V současné době se zde nachází interaktivní expozice obnovitelných zdrojů – vody, větru, slunce a biomasy. Poblíž elektrárny se zelenají Jiráskovy sady, které lákají na krásnou procházku parkem až k soutoku Labe a Orlice. Příjemnou procházku nabízí také nábřeží podél Labe.

OTEVÍRACÍ DOBA:

Denně (PO-NE) 9:00 – 16:00
Návštěvu větších skupin (nad 10 osob) je důležité předem telefonicky nahlásit.

Prohlídky malé vodní elektrárny: SO a NE + STÁTNÍ SVÁTKY od 14:00.

VSTUPNÉ:

Volný vstup.

MÍSTO:

Křižíkova ulice u Jiráskových sadů

OKRUH SALON REPUBLIKY

Gymnázium J. K. Tyla

POPIS:

Není mnoho architektů, kteří se zapsali tak významným způsobem do rázu města jako byl Josef Gočár. Připravují se podklady, že by se soubor staveb a dalších významných objektů v Hradci mohl ucházet o zapsání na seznam UNESCO. Gočár vytvořil pro Hradec Králové městský regulační plán, úpravy Ulrichova náměstí i Lipek, celého centra a řadu významných budov, které oceňují architekti dodnes. Žádné jiné město se nemůže pochlubit tak důmyslným plánem ulic, okruhů, jednotné výšky budov či parků.

TRASA:

1. Muzeum, 2. Novákovy garáže, 3. náměstí Svobody, 4. Masarykovo náměstí, 5. Ulrichovo náměstí, 6. Ambrožův sbor, 7. Gočárovy školy, 8. Labská elektrárna, 9. Soutok Labe a Orlice, 10. Jiráskovy sady, 11. Pražský most, 12. Grand.

ČAS PROCHÁZKY:

Procházka volnou chůzí zabere přibližně 1 hodinu a 15 až 30 minut. Délka je 3,3 km.

TURISTICKÝ HRADECKÝ VLÁČEK

Turistický hradecký vláček

POPIS:

Malý turistický vláček Vám ukáže významná místa. Jízda trvá přibližně 30 minut. Trasa začíná u Muzea východních Čech a vede přes Pražský most, podél nábřeží Labe, kolem Žižkových sadů a Magistrátu města, pokračuje na Staré město a před Bílou věž, kde je malá odpočívka. Poté obkrouží vláček Velké náměstí a sjíždí ke konečné zpátky k Muzeu. Druhá trasa vede k divadlu Drak, kde je možnost výstupu a pokračuje kolem Starého města zpátky k muzeu. V roce 2016 jezdil i po městských lesích. V provozu je obvykle od dubna do srpna.

V PROVOZU:

Nyní nejezdí, čeká v depu. Zpravidla je v provozu od dubna do srpna.

CENA JÍZDNÉHO:

80 Kč základní od 12 let / 40 Kč děti od 3 do 12 let / 160 Kč rodinné
Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 320 Kč.

NÁSTUPNÍ MÍSTO:

Před budovou muzea

KANOVNICKÉ DOMY & TERASY

Kanovnické domy na Starém městě

POPIS:

Do historického jádra patří celé Staré město, které ze všech stran obepínají dochované hradby pevnosti. Nejzřetelněji jsou vidět ze Žižkových sadů. Na Velkém náměstí najdete starou radnici, kostel Nanebevzetí Panny Marie a městskou galerii. V zákoutí u náměstí Jana Pavla II. je soubor měšťanských domů, kterému se říká Kanovnické domy. Na úplném konci je nově zrekonstruovaný nový pivovar, kde sídlí Královéhradecký kraj a odtud se dostanete až na nové terasy s romantickými místy.

TRASA:

1. Historická radnice, 2. Katedrála svatého Ducha a Bílá věž, 3. Kanovnické domy, 4. Pivovarské náměstí a krajský úřad, 5. Terasy za kanovnickými domy a zpívající stromy, 6. Bono Publico, 7. Jižní terasy, 8. Galerie moderního umění, 9. Malé náměstí a socha Alexe Pura, 10. Klicperovo divadlo, 11. Gurmánská ulička, 12. Grand.

ČAS PROCHÁZKY:

Procházka volnou chůzí zabere přibližně 40 až 55 minut. Délka je 1,6 km.

MĚSTSKÉ LÁZNĚ & AQUACENTRUM

FESTIVALPARK HRADEC KRÁLOVÉ

Brány Festivalparku jsou otevřeny

Veleznámé místo letních festivalů. Několikrát do roka se zde konají nejrůznější akce – mezi nejznámější patří Rock for People a Hip Hop Kemp. Sjíždějí se sem tisíce lidí z republiky i zahraniční.

AKCE 2017:

4. až 6. 7. ROCK FOR PEOPLE
28. a 29. 7. AIR FESTIVAL
17. až 19. 8. HIP HOP KEMP

KLICPEROVO DIVADLO

Klicperovo divadlo

ŠIMKOVY SADY

Šimkovy sady

ROZHLEDNA MILÍŘ

Nová rozhledna na vrchu Milíř

GOLFOVÝ AREÁL PARK GOLF HRADEC KRÁLOVÉ

parkgolf

ADVENTURE GOLF FOMEI

Hřiště pro Adventure golf

FUTURUM HRADEC KRÁLOVÉ & MULTIKINO

Futurum Hradec Králové

MĚSTSKÉ LESY S INLINE OKRUHEM

MUZEUM PETROF

DĚTSKÁ ŽELEZNICE

ZÁBAVNÍ PARK TONGO


    NOVINKY NA WEBU

    NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

    PRÁVĚ SE STAVÍ