Přidat na Seznam.cz  

Vnitřek fotbalového stadionu

Stavět stadion v Hradci je asi za trest. Získání nepravomocného rozhodnutí v závěru roku 2012 podle smlouvy automaticky prodloužilo spolupráci města s ECE na společném projektu Park Malšovice do července 2016. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by projekt ovšem neblokovala občanská sdružení, kteří hrozí i tím, že celý projekt nakonec skončí až u soudu. Nyní leží projednávání územního rozhodnutí na Krajském úřadě, k tomuto projektu se sešlo přibližně 14 námitek a jejich projednávání může zabrat i celý rok 2013. Hradec navíc není v pozici, aby vyčkával se stavbou, výjimku od fotbalového svazu má do konce příští sezony.

Hradec má příšerný stadion, to je každému jasné, i díky tomu se na něj v lize dívají ostatní skrz prsty. Spolupráce s ECE na novém stadionu bude pokračovat, pokud by chtěl Hradec smlouvu vypovědět, musel by si připravit několik milionů. Tato varianta snad ani není reálná. Nyní bude pracovat Krajský úřad na tom, aby navržené územní rozhodnutí projednal a za několik měsíců vydal své stanovisko. V podobném projektu OC Aupark územní rozhodnutí potvrdil a nyní se tento projekt uchází o stavební povolení.

Občanská sdružení však podle informací Českého rozhlasu hrozí, že pokud Krajský úřad odpůrce odmítne, bude proti projektu podána správní žaloba.

„Ta záležitost tohoto záměru je pro nás, jako pro odborníky, natolik silná, že jsme odhodlaní jít do soudního sporu. Pak samozřejmě, když se půjde do takovéto záležitosti, bude se chytat každá nitka. Nechceme, a to říkám zcela otevřeně, zazdít v Hradci fotbal. Ale chceme, aby se to realizovalo normální cestou. My tady nepotřebujeme další gigantické nákupní centrum,“ řekl Českému rozhlasu architekt František Křelina, zástupce občanského sdružení. Ten také dodal, že je tady i možnost bojovat proti projektu správní žalobou.

Zajímavé však je, že se v jeho ateliéru nedávno objevila územní studie na podobně velké administrativní centrum City Garden, které by v budoucnu mělo stát na území bývalé Milety, tedy na zeleném prostranství plném stromů za čerpací stanicí OMV. Celý komplex budov by měl zahrnovat nejenom kanceláře, ale také byty, obchody a služby.

Případná žaloba z různých stran by pro celý projekt mohla být jen dalším zdržením a jeho realizace se může ještě více protáhnout. Pokud totiž Krajský úřad územní rozhodnutí potvrdí, každý z projektů bude o stavební povolení usilovat už zvlášť.

Pokud by se nepostavilo obchodní centrum u lízátek, postaví se někdy jiné, třeba jiného investora a na jiných místech v Hradci, nejvíce by však touto ztrátou byl poškozen hradecký fotbal, který čeká na novou důstojnou arénu pro fotbal už dvě desítky let.

„Stavba není a nebyla zdržována vinou města či společnosti ECE. Na vině jsou úzce vymezené zájmové skupiny, s nimiž není možné vést racionální jednání. Město i další účastníci projektu se vždy snažili se všemi skupinami komunikovat, vysvětlovat přínosy projektu a akceptovat oprávněné námitky,“ píše se v prohlášení klubu.

Varianta s ECE je i přes výtky jednotlivců a některých členů zastupitelského klubu Změny pro Hradec stále variantou pro město nejlepší. To nemá na výstavbu nové arény finance a alespoň za pozemky, které prodá ECE dostane 300 mil. Kč, které bude moci použít na výstavbu fotbalového stadionu. S touto finanční částkou do budoucna město v rozpočtu počítá.

Pokud by se o stavbu stadionu pokoušelo samo město, celý projekt by muselo financovat ze svého. Kromě úspornějšího stadionu by zřejmě muselo vybudovat i další parkovací místa, nejlépe parkovací domy, jejichž vzhled je daleko horší než obchodní centrum. To může být alternativou i pro blízké Futurum, které je už teď plné zákazníků, Arkády budou stát vedle stadionu a parkovacích míst má v nich být dostatek.

I když odpůrci tvrdí, že fotbal v Hradci zazdít nechtějí, ve skutečnosti to tak může dopadnout. Společnost ECE je velmi silný a stabilní investor a partner, který plánuje mimo jiné sponzorovat klub zhruba 17 mil. Kč. Klub má dlouhodobě problém získat nějakého stabilního partnera, proto je toto spojení s ECE i z hlediska sponzorství a propagace vítané.

Město, klub a fanoušci jsou v dost schizofrenní situaci, chtějí nový moderní stadion, který však nemůže být realizovatelný v nějaké přijatelné podobě bez partnera ECE, zároveň na urychlenou výstavbu tlačí fotbalový svaz a klub, avšak vyjádření odpůrců příliš velkou naději k urychlení celého projektu nedávají. Vypadá to, že si na stadion budeme muset ještě nějaký ten čas počkat a jelikož se čeká už od roku 2009, jak to jen dlouhou potrvá, to záleží na všech zúčastněných stranách.

„Zájmem FC Hradec Králové je nejbližší možné zahájení realizace projektu. Veškeré kroky, které činíme, jsou v souladu s tímto tvrzením. Stejně tak město Hradec Králové a společnost ECE nemají zájem na prodlužování projektu. Naopak, zájmem města i fotbalového klubu je mít nový stadion co nejdříve,“ stojí závěrem v prohlášení klubu.


  DEJTE HRADCI LIKE NA FACEBOOK, DĚKUJEME :)

  Kukleny oživí nový rezidenční projekt Cihlovka s 22 byty. Původní areál továrny se přestaví na moderní bydlení s vl…
  Tendr na fotbalový stadion se stále nenápadně posunuje, původně měl být vybrán zhotovitel již 15. srpna, později pl…
  Návrh železničního jízdního řádu pro rok 2020 počítá se zavedením časně ranního spoje rychlíku Hradečan s odjezdem…
  Festival Rock for People oznámil první headlinery Green Day a Fall Out Boy. Ročník 2020 proběhne tradičně v hradeck…
  V Hradci dnes u Flošny probíhají Dožínky s mnoha stánky a vystupujícími: David Deyl, Monika Absolonová či Olga Loun…

  9.698

  1.218

  1.100


  . / STREAM  96 %

  96 %

  94 %

  94 %

  92 %

  91 %

  91 %

  88 %

  87 %

  nové

  nové


  Chirurg. komplex FNHK (- 1 %)

  Regionální sídlo ČSOB (~ 0 %)

  Dvoukolejka HK ~ PCE (- 1 %)

  Univerzita Karlova (~ 0 %)

  Obytný blok Koruna (+ 1 %)

  Fotbalová aréna (+ 1 %)

  Jižní spojka (+ 1 %)

  Severní tangenta (+ 2 %)

  Křižovatka Mileta (~ 0 %)

  Proměna Rozárky

  Areál G+V kasáren

  Všechny projekty a stavby v HK

  Najděte si, co hledáte!  Miniaplikace

  Lze hlasovat pro více odpovědí, do konce zbývá...

  HRADEC KRÁLOVÉ DNES

  NOVINKY NA WEBU

  NEJVĚTŠÍ MĚSTSKÉ ČTVRTI

  PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ