Přidat na Seznam.czGočárova galerie /dosud nerealizováno/

1930~1932

Naproti muzeu podél nábřeží na současném náměstí Osvoboditelů měla stávat Gočárova galerie

Gočárova galerie podle plánu z první republiky / Koncept: Josef Gočár

POLOHA NA MAPĚ

Poloha galerie podle Gočára

VIZUALIZACE

Nerealizovaná galerie od Gočára

Gočárova galerie podle plánu z první republiky / Koncept: Josef Gočár

INFO

Cena výstavby: ~ mil. Kč

První návrh: 1930

Umístění: náměstí Osvoboditelů

Účel: galerie

Architektonický koncept: Josef Gočár

HODNOCENÍ

Již jsi hlasoval(a)!
VIDEO /PŘEDNÁŠKA JOSEF GOČÁR A HRADEC KRÁLOVÉ/

STAV PROJEKTU

Projekt dosud nebyl realizován

Gočárova galerie v dnešním umístění / Foto: ČT

POPIS

Dosud nerealizovaná městská galerie z pera Josefa Gočára, která měla stát naproti dnešnímu Muzeu východních Čech se dostala po roce 2010 znovu do popředí zájmu. Mecenáška Meda Mládková chtěla část sbírky z pražské Kampy přesunout kvůli podmínkám hlavního města jinam, třeba i dvě stě obrazů Františka Kupky. Pokud by se Gočárova galerie postavila, obrazy by umístila sem. K dohodě a realizaci ale nedošlo.


V případě, že by se v budoucnu podařilo najít finanční prostředky a nadčasový projekt galerie byl postaven, symbolicky by se tak dokončilo Gočárovo dílo v Hradci Králové. Po bloku škol by to byla druhá stavba Josefa Gočára, postavená v Hradci až po jeho smrti.


V rámci příprav proběhlé výstavy Nerealizované projekty Josefa Gočára se zjistilo, že veškerá dokumentace, která byla určena pro realizaci stavby městské galerie, je dostupná.


„Je to výjimečný projekt, na návrhu pracoval Gočár v letech 1930-1932 a celý projekt splňoval ty nepřísnější tehdejší podmínky na vystavování uměleckých děl. Budova měla stát hned v sousedství městského muzea, dokonce Gočár už tehdy počítal s přístavbou, kterou navrhoval až o deset let později. Ten projekt byl založen na tom, že v sousedství muzea bude vytvořen celek umělecko-historických institucí, vytvoří se tam náměstí a budovy budou tvořit celek stejně tak jako v návaznosti sokolovna a bazén,“ řekl před lety Jan Jakl pro Český rozhlas, autor tehdejší výstavy.


Projekt této stavby, jejímuž uskutečnění na poslední chvíli zabránila souhra nepříznivých okolností, byl ve své době rozpracován až do fáze podrobné stavební dokumentace. Myšlenka postavit po tolika letech jeho dílo, je zajímavá, zároveň může být pro někoho i kontroverzní. Hradec by do projektu vstupoval s ambicí, symbolicky uzavřít architektovo hradecké dílo.


Nedokončená není jen galerie, ale také mnoho plánů.


„Co se týká neuskutečnění některých vizí v těch územních plánech, tak tam to bylo opravdu trošku dáno tím vizionářstvím. Ty územní plány byly od toho, aby se něco z nich realizovalo a něco zůstalo pouze na papíře,“ dodal Jan Jakl.


Z minulosti se například o několik desítek let podařilo dokončit Gočárův okruh, který úplně obkroužil město až zkraje 80. let minulého století.


Pokud se projekt galerie v budoucnu uskuteční, přiřadí se pro svoji nadčasovost a autorství věhlasného architekta, k významným stavbám města. Symbolicky by zde mohla být například výstavní galerie architektury a urbanismu včetně děl Josefa Gočára i vizí Hradce. Případně i s prostorem pro nějaká významná kulturní zapůjčená díla.


V původním návrhu Gočár počítal s tím, že v galerii bude prostor pro grafiku, architekturu, příležitostné výstavy a sochařství.


~ ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU ~